Kanada, İsrail ve Hamas arasında “derhal insani ateşkes” çağrısı yapan Birleşmiş Milletler’deki bağlayıcı olmayan bir kararı destekledi. Bu durum, Kanada’nın uzun süredir İsrail ile birlikte büyük kararları oylama konusundaki tutumunda büyük bir değişiklik anlamına geliyor. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, bu durumun şiddet döngüsünü sadece artıracağını ve Hamas’ın İsrail için oluşturduğu tehdidin sürekli yenilgisinin gerekliliğine dikkat çekti. Kanada, İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirtmiş, ancak bunun hem İsrailliler hem de Filistinliler ve bölgenin geleceği için önemli olduğunu vurgulamıştır​​.

Son çatışma, Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’e yaptıkları ani bir saldırı sonrasında başladı. Bu saldırıda 1,200 kişi öldü, bunların yüzlercesi sivil, ve yaklaşık 240 kişi rehin alındı. İsrail, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi’ne hava saldırıları düzenleyerek ve bölgeye temel ihtiyaç malzemelerinin erişimini keserek misilleme yaptı. Bu çatışmalarda 18,000’den fazla Filistinli öldü​​.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail ve Hamas’ın “sürdürülebilir bir ateşkese” doğru ilerlemesi gerektiğini, bununla birlikte insani yardım erişiminin sağlanması ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ablukasının durdurulması çağrısında bulundu. Trudeau, Kanada’nın İsraillilerin ve Filistinlilerin uluslararası olarak tanınan sınırlar içinde barış ve güvenlik içinde yaşamasını sağlamaya kendini adamış olduğunu ifade etti​​.

Liberal Parti Milletvekili Rob Oliphant, Kanada’nın her iki tarafa baskı yapması ve ateşkesin müzakere edilmesi gerektiğini belirtti​​. Trudeau, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile BM oylamasından önce uzun ve detaylı bir görüşme yaptığını, Kanada’nın bölgedeki ortakları ve dünya genelindeki diğer ülkelerle çalışarak dayanıklı bir iki devletli çözüm üzerinde çalışmayı taahhüt ettiğini açıkladı​​.

Kanada Yeni Demokrat Partisi (NDP), salı günü yapılan soru-cevap oturumunda Kanada’nın BM’de ateşkes çağrısını desteklemesini talep etti​​. Ayrıca, Gazze’de hala tutulan İsrailli rehinelerin savunucuları, Kanada hükümetine Hamas’a bağlı bireyler üzerinde yaptırım uygulama çağrısında bulundu. Raoul Wallenberg İnsan Hakları Merkezi, Hamas’ı 2002’den bu yana terör örgütü olarak tanımlayan Liberallerden, belli kişilere yaptırım uygulamalarını talep eden 119 sayfalık bir belge sundu​​.

 

 

Yorum bırak