İşgücü Anketi’ne göre işsizlik oranı %5,8’e yükseldi.

Kanada İstatistik Ofisi (Statistics Canada) Cuma günü yaptığı açıklamada, 1 Mart’ta Vancouver’daki bir ofis binasında çalışan bir kişinin fotoğrafını çekerken, Kanada ekonomisinin Şubat ayında 41.000 iş eklediğini, ancak işsizlik oranının %5,8’e yükseldiğini bildirdi. (Ben Nelms/CBC)

Cuma günü yayınlanan federal ajansın işgücü anketine göre işsizlik oranı %5,8’e yükseldi ve bu Ocak ayında kaydedilen düşüşü dengeledi.

Hizmet sektöründe birkaç endüstride iş kazançları dağıldı, en güçlü istihdam artışı ise konaklama ve yiyecek hizmetlerinde oldu.

İstihdam Alberta ve Nova Scotia’da artarken, Manitoba’da azaldı. Diğer eyaletlerde ise önemli bir değişiklik olmadı.

Yüksek faiz oranları, tüketicilerin harcamalarını azaltmasıyla ekonomiyi yavaşlatıyor ve işletmelerin satışlarında bir düşüşe neden oluyor. Ancak, güçlü nüfus artışının, bunların bazı etkilerini, özellikle işgücü piyasasında, dengelemesi görülüyor.

“Bugünkü rapor, özellikle tam zamanlı işlerdeki göz alıcı artışıyla dikkat çekici, başlıktaki rakamın tahmin edilenin yaklaşık iki katı olduğunu belirtti” BMO başekonomisti Douglas Porter.

“Ancak, sonuçların devam eden büyük nüfus artışları tarafından şişirildiği ve işgücü piyasasının aslında giderek soğuyor olduğu açık bir şekilde görülüyor,” dedi.

Porter, tüm iş kazançlarının tam zamanlı işlerde olduğunu, ancak bunların kamu sektörü işlerinde bir artış tarafından yönlendirildiğini belirtti. Özel sektör işleri 16.000 azaldı.

“Genel olarak, bu, Kanada Merkez Bankası’nın dünya görüşünü değiştirmeyecek,” diye yazdı.

Kadınlar, erkeklerin kazandığı her 1 dolar için 0,87 dolar kazandı.

Kadınlar, Şubat ayında Kanada iş gücünün %47,3’ünü oluşturdu.

İşgücü Anketi, yıllar içinde bir cinsiyet ücret farkının daraldığını ancak hala devam ettiğini belirtti. Çekirdek yaş grubundaki kadınlar (25 ila 54 yaş arası), Şubat ayında aynı demografik gruptaki erkeklerin her 1 dolar kazancına karşılık 0,87 dolar kazandı.

Fark, imalat ve hizmetler gibi erkek egemen sektörlerde daha belirgin hale geliyor ve doğal kaynaklar.

Çekirdek yaş grubundaki kadınların istihdam oranı en yüksek olan eyaletler Quebec ( %85), New Brunswick ve Nova Scotia (her ikisi de %82,5) oldu, ulusal ortalaması olan %81,4’ün üzerinde.

İstihdam Oranı 5 Aydır Düşüşte

Yüksek nüfus artışı, ekonomiye daha fazla tüketici ve işçi ekleyerek, ülkede süregelen iş kazançlarına olanak tanıdı.

Ancak, istihdamın diğer ölçüleri işgücü piyasasının daha zayıf bir görüntüsünü çiziyor.

Son raporlarında iş kazançlarının nüfus artışıyla aynı hızda olup olmadığını yakalamak için işsizlik oranına daha fazla vurgu yapan İstatistik Kanada, Cuma günü yayınladığı raporda, işsizlik oranının -15 yaş ve üzeri Kanadalıların istihdam edilenlerin oranını temsil eden – Şubat ayında beş aydır düştüğünü belirtiyor..

Bu, Nisan 2009’da sona eren altı aylık dönemden bu yana ardışık azalmaların en uzun süresi.

Bu arada, Kanada’da maaşlar hızla artmaya devam ediyor. Ortalama saatlik ücretler bir yıl öncesine göre beş yüzde artarken, Ocak ayındaki beş buçuk yüzde oranından düştü.

 

kaynak

Yorum bırak