Enflasyon geçtiğimiz yıl Kanadalıları da fazlasıyla etkiledi. Kanada İstatistik Kurumu’nun 19 ocakta yayınladığı yıllık rapora göre tüketici fiyat endeksi 2020 yılındaki %0.7’lik yükselişin ardından 2021 yılında da ortalama %3.4’lük bir artış gösterdi. Bu, 1991 yılından beri görülen en hızlı artış oldu.

Kanada İstatistik Kurumu enflasyondaki artışı Covid-19’un fiyatlara olan etkisinin yanında, küresel tedarik zincirindeki sıkıntılara bağladı. Aynı zamanda ekonominin yeniden canlanmasıyla birlikte tüketici tarafından talebin artması enflasyondaki artışın nedenlerinin başında geldi.

Tüketici fiyat endeksi sekiz kategoride ölçüldü. Bu kategoriler: yemek, barınma, giyim ve ayakkabı, ulaşım, sağlık ve kişisel bakım, eğlence, alkollü içecekler- tütün ürünleri ve esrar ve, ev dekorasyonu. 2020 yılına kıyasla giyim ve ayakkabı dışında tüm bu kategorilerin fiyatında artış gözlendi.

 

Benzin Fiyatlarında Rekor Artış

Ulaşım ücretleri %7.2 ile en hızlı artışı gösteren kategori oldu. Özellikle benzin fiyatları  %36.1 ile 1981 yılında bu yana görülen en yüksek artışı gösterdi. Bu durum özellikle bazı bölgeleri daha çok etkiledi. Nova Scotia’lılar benzin için 2020 yılına kıyasla %39.3 daha fazla harcama yaptılar. Yani ülkedeki genel ortalamanın %8.1 üstünde bir artış.  Bunun yanı sıra British Columbia ise daha yavaş bir yükseliş gösterdi ve ulaşımda ortalama fiyat artış oranı %24.2 olarak kaydedildi.

Market alışverişi de 2021 yılında Kanadalılar için daha zor hale geldi. Yumurta fiyatlarında %6.3, domuz pastırmasında %12.5, ekmekte %0.6 ve meyvede %2.6’lık artış gözlendi.

Prens Edward Adası (+5.1%) ve Nova Scotia (+4.1%) en yüksek enflasyon oranlarının görüldüğü bölgeler oldu. Quebec (+3.8%) ve Ontario (+3.5%) eyaletleri de enflasyonda genel ortalamanın üstünde seyreden eyaletler olarak kaydedildi. En düşük enflasyon oranının ise %2.6 olarak Saskatchewan’da olduğu belirtildi.

Kaynak: Narcity

Yorum bırak