Bazı kreşler, yüksek talep nedeniyle bekleme listelerini kapatıyor, savunucular ise daha fazla personel ve genişleme için fon çağrısında bulunuyor.
Ashima Arora, Britanya Kolumbiyası’nın Lower Mainland bölgesinde çocuk bakımı aramaya başladığında üç aylıktı.

Bugün Arora’nın oğlu 15 aylık, ancak hala yedi farklı bekleme listesinde yer bekliyor. En uzun listede 198. sırada olduğunu belirtiyor ve en erken müsait yerin Eylül’e kadar gelmeyeceğini söylüyor.

“Bu bir kabus,” diyor 35 yaşındaki Arora, oğlu Mankaran’ın Chilliwack, B.C. apartmanlarının zemininde Peppa Pig oyuncak sıkıştırarak ilerlediği sırada. Çocuk bakımı bulamadığı için işe dönme konusunda gecikme yaşamak zorunda kaldığını söylüyor.

Kanada genelindeki ebeveynler, çocuk bakımına erişimde uzun beklemelerle karşı karşıya kalıyor, ve uzmanlar, Ottawa’nın uygun fiyatlı bir çocuk bakım sistemi için yatırım yapma konusundaki uzun vadeli vaadini yerine getirmesine rağmen, bu bekleme sürelerinin daha da uzadığını söylüyor.

2021’de federal hükümet, Kanada genelinde ebeveynlerin ücretlerini azaltmak için beş yıl içinde 30 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu ve bunun yaklaşık 3.2 milyar dolarını Britanya Kolumbiyası’na ayırdı. Hedef, 10 dolara erişim sağlamak olan çocuk bakımını artırmaktı.

B.C., 2018’de NDP’nin seçim vaadi olarak 1,300 yerle başlayarak 10 dolarlık çocuk bakımını test etmeye başladı. Federal finansman desteğiyle bu sayı 13,200’e çıktı. Gündüz bakım ücretlerini düşürmek için diğer çabalar arasında 80,000’den fazla yer için bir ücret indirim planı bulunmaktadır.

Savunucular, bu yatırımların birçok aile için hayat değiştirdiğini, bazı ücretleri yarı yarıya düşürdüğünü söylüyor ancak sonuçta talebi karşılamak için yeterli yer olmadığını belirtiyor.

B.C. Çocuk Bakımı Savunucuları Koalisyonu’ndan Sharon Gregson, eyalette lisanslı çocuk bakımı yerlerinin yaklaşık 130,000 olduğunu ancak 0-12 yaş arası çocukların %75’inin bu yerlere ulaşamadığını söylüyor.

Aslında, ücretler düştükçe bekleme listeleri uzadı, diyor Gregson. Şu anda, bazı kreşler bekleme listelerini kapatmaya bile başladı.

Eyalet hükümetinin B.C. Çocuk Bakımı Haritası’nı kullanarak, çocuk bakım merkezlerini ve boş yerleri listeleyen CBC News, ücret indirme programının bir parçası olan ve 36 ayın altındaki çocukları kabul eden sağlayıcılara baktı.

Harita, 18 Ocak tarihinde 755 çocuk bakım tesisinden 122’sinin boş yerlere sahip olduğunu gösterdi, ancak her birinde kaç yer olduğu net değildi. Eyalet, haritadaki mevcut yerlerin doğruluğunun, çocuk bakımı sağlayıcılarının bilgilerini güncelleyip güncellemediklerine bağlı olduğunu ve $10-a-day çocuk bakım sağlayıcılarını içermediğini belirtiyor.

Gregson, yerlerin boş durduğunu çünkü onları işe alacak kadar eğitmen olmadığını ve birçok insanın mali olarak zorlandığını, bu nedenle çocuk bakımını karşılayamadığını söylüyor. Bu durum, hükümet programları dışında, B.C.’de 36 ayın altındaki çocuklar için aylık ortalama $1,000 ile $1,625 arasında maliyetin olduğu bir Ağustos 2023 tarihli bir eyalet belgesine göre.

Eyalet, $10-a-day yerlerin B.C. genelindeki çocuk bakımı yerlerinin sadece yüzde dokuzunu oluşturduğunu belirtiyor.

Bekleme Süreleriyle Artan Hüsran

Uzun bekleme listeleri, fiyat indirme programlarının olumlu bir gelişme olduğunu kabul etmelerine rağmen, çocuk bakımı savunucuları ve ebeveynler için de sinir bozucu.

2023’te, Kanadalı ebeveynlerin ana tam zamanlı düzenlemeleri için ödedikleri ortalama miktar, yeni bir İstatistik Kanada raporuna göre 2022’deki 649 dolardan 544 dolara düştü.

Ancak, aynı rapora göre, çocuk bakımı bulmanın zor olduğunu söyleyen ebeveynlerin sayısı yüzde 53’ten yüzde 62’ye çıktı. “Bu sürekli bir mücadele olduğunu düşünüyorum,” diyor Kanada’nın ulusal çocuk bakımı savunucusu olan Childcare Now’un yürütme direktörü Morna Ballantyne.

Ballantyne, çözümün bir parçasının yerel hükümetlerle iş birliği yaparak okullar gibi kamusal alanlarda kreşler açmak olduğunu belirtiyor ve mevcut işletmelerin genişlemelerine yardımcı oluyor.

“Gerçekten ya mekanı yeniden düzenleme, mevcut alanı genişletme veya yeni merkezler inşa etme gibi gerekli sermaye fonlarına erişimde büyük sorun yaşıyorlar,” diyor Ballantyne.

Daha Fazla Personel İçin Fon Çağrıları

Shining Star Kreş Direktörü Michelle Johnson, genişleme için destek talebini Ballantyne’ın noktasını yineleyerek dile getiriyor.

Coquitlam, B.C.’deki tesisleri 2022’de 10 dolarlık bakım sunmaya başladığından beri, ilgi o kadar arttı ki bazı bekleme listelerini kapatmak zorunda kaldıklarını belirtti Johnson.

Johnson, “Ebeveynlere yanıltıcı umut vermek istemedik… Onların içeri girmeleri için sıfır şans var,” dedi, birinin koridorlarda şarkı söylerken, tesisin dokuz sınıfından birinde oturuyor.

200 ailenin programlarına giremediğini ve bazı ebeveynlerin üç yıllık bir bekleme süreciyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Genişleme için daha fazla destekle birlikte, Johnson hükümetin daha fazla çocuk bakımı personelini finanse etmesi gerektiğini söylüyor.

“Kreşler yer bulamazsa … yerlere personel bulamazsa, bütün o para hiçbir işe yaramayacak,” diyor.

B.C. Erken Çocukluk Eğitimcileri Derneği (ECEBC) tarafından Kasım 2022’de yayımlanan bir rapor, düşük ücret ve avantaj eksikliği gibi nedenlerden dolayı işverenlerin yüzde 45’inin işe alabileceklerinden daha fazla personel kaybettiğini buldu.

Hükümet, 2018’de uygun fiyatlı çocuk bakımını genişletmek için önümüzdeki 10 yıl içinde ekstra 12,000 çocuk bakımı profesyoneline ihtiyaç duyulacağını söyledi. Aynı yıl başlatılan bir burs programı, sektörde çalışmayı umanlar için eğitim maliyetlerini 5,000 dolara kadar karşılamaya yardımcı oluyor.

ECEBC Yürütme Direktörü Emily Mlieczko’ya göre, 2021 kışı ile 2023 yazı arasında öğrencilere 12,000’den fazla burs verildi.

“Bu fon ve hükümetin diğer girişimleri aracılığıyla öğrencilerin bu fırsatlara ve diğer fırsatlara büyük bir artış yaşamaya devam ediyoruz,” diyor.

İlkbahara kadar 2,200’den fazla yeni 10 Dolarlık Çocuk Bakım Alanı Eklenecek: Eyalet

Eğitim ve Çocuk Bakım Bakanlığı, hala yapılması gereken işler olduğunu kabul ediyor.

Bekleme sürelerini azalttığı bir yol, yerel bir hükümetin veya okulun, düşük ücretli bir hizmet sunuyorsa yeni bir çocuk bakım merkezi açmaya yardımcı olacak finansman alabileceği Yeni Alanlar Fonu’yla olduğunu belirtiyor. Bakanlık, 2018’den bu yana 33,000’den fazla yeni lisanslı çocuk bakım yeri için finansman sağladığını ve bunların 15,000’den fazlasının şu anda faal olduğunu söylüyor.

B.C., bahara kadar 2,200’den fazla 10 Dolarlık Gün Bakım Alanını finanse edeceğini ekliyor ve bu da toplam 10 Dolarlık Gün Bakımı noktalarını 15,000’e çıkaracak.

Eyalet, aynı zamanda çeşitli yollarla daha fazla çocuk bakım personelini desteklediğini belirtiyor, bunlar arasında daha yüksek ücretler ödemek ve eğitim maliyetlerine yardımcı olmak bulunmaktadır. Ancak hala çocuk bakımına erişimi bekleyen ebeveynler, bu değişikliklerin yeterince hızlı gerçekleşmediğini, bu nedenle iş gücüne geri dönememek, daha az saat çalışmak veya bakıcı bulma konusunda zorluk yaşadıklarını söylüyorlar.

“Evde kalmak zorundayım, başka seçeneğim yok,” diyen Arora, oğluyla ilgilenmek için dört iş teklifini reddettiğini ekliyor.

“Yeterli kaynağınız olmadığında zor oluyor.”

 

kaynak

Yorum bırak