Bildiğiniz gibi Kanada’nın 22 ocak 2024 tarihi itibariyle yaptığı açıklamalardan sonra özellikle aileleri ile birlikte gitmeyi düşünen öğrenciler için hayati bazı değişiklikler oldu. Bu değişiklikler kapsamında önceden diploma ya da post graduate diploma programları eğitimi tamamlayan öğrenciler eşlerine de çalışma izni alabiliyorken artık bu durum sadece master ve doktora eğitimi alacak öğrenciler için geçerli olacak şekilde güncellendi, Tabii ki yalnızca aileler için değil tek başına gitmeyi düşünen ve akademik kariyer hedefleyen ya da kariyerini bir üst seviyeye taşımak isteyen öğrenciler içinde yüksek lisans programları pek çok fırsat sunuyor.  Aynı zamanda master eğitimi tamamlamanız durumunda programın süresi 12 ay bile olsa devamında 3 yıla kadar çalışma izni hakkına sahip olabilirsiniz. Eğitim süresinin 1 yıl olmasını getireceği maddi avantajları da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Son dönemde özellikle öne çıkan Provicional Nominee Program(pnp) kapsamında eğer bulunduğunuz eyalette iş gücü ihtiyacı bulunan bir alanda eğitim aldıysanız,kalıcı oturum süreci için uzun süreler beklemeye gerek kalmadan mezun olduğunuz alanda iş bulduğunuzda çok daha kısa sürede kalıcı oturum için yeterli puanı sağlayıp,başvuru yapmaya hak kazanıyorsunuz.

Kanada’da master programları  genelde 12-16 ay arasında sürüyor ve eğitim süresince yarı zamanlı çalışma izniniz devam ederken mezun olduktan sonra 3 yıla kadar tam zamanlı çalışma iznine sahip oluyorsunuz.

Kanada’da master yapmak söz konusu olduğunda seçebileceğiniz iki yol var.Bir tanesi research master olarakta geçen ve bölüm çeşitliliğinin daha fazla ancak kabul almanın görece daha zor olduğu programlar bir diğeri ise üniversitelerde ayrıca sunulan taught master programları.

Research masterlar adından da anlaşılacağı üzere araştırma temelli ve kesinlikle bir supervisor ile çalışma zorunluluğu olan programlar.Haliyle bu eğitimi almayı düşündüğünüzde not ortalaması ve İngilizce skoru haricinde bir de çalışmak istediğiniz alanda görev alan bir akademisyenden kabul almanız gerekiyor.Eğer akademik bir eğitim düşünüyorsanız ve amacınız akademik kariyer planlamak ise  research master  sizin için uygun olacaktır.

.Ancak supervisor araştırmalarınıza gitmek istediğiniz dönemin bir önceki yılından itibaren başlamanız ve sunacağınız çalışmalarınızın destekli ve değerlendirilebilir olduğundan emin olmalısınız aynı zamanda sizin yetkinliklerinize sahip olan ve akademik departmandan onay almaya çalışan bir çok rakibinizin olacağını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Taught master düşündüğünüz noktada ise supervisor ihtiyacı olmadan,direkt başvuru yapabileceğiniz bölümler gündeme geliyor.

Master başvurularında sunmanız gereken temel belgelere ve kriterler özetle aşağıdaki gibidir.

NOT ORTALAMASI

Eğer yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız halihazırda başarılı bir akademik geçmişe sahip olmak gerekir. Bunun en temel kriteri ise tabi ki not ortalamanızın 3.00 ve üzeri olması. Unutmayın ne kadar yüksek not ortalamanız var ise kabul alma şansınız o kadar yüksek olur.

İNGİLİZCE SKORU:

Kanada’da yüksek lisans yapmayı düşündüğünüz noktada bu tabi ki iyi bir İngilizce ve bunu kanıtlayacağınız IELTS,TOEFL skorlarından bağımsız olarak düşünülemez. Bunun için bölümlere bağlı olarak değişmekle birlikte IELTS Academic’ten 6.5 ve üzeri eş değerinde bir skorunuzun bulunması gerekiyor.

CV:

CV söz konusu olduğunda iş tecrübesi ile kendinizi sınırlandırmamalısınız. Üniversitede yer aldığınız kulüpler, sosyal aktiviteler, ücretli veya ücretsiz stajlar hepsi birlikte kabul aşamasında çok değerlidir.

PORTFOLYO:

Her bölüm için gerekli olmamakla birlikte özellikle mimarlık,dizayn,animasyon gibi bölümlerde dijital portfolyo talep edilir.Portfolyonuz üzerine ciddi anlamda çalıştığınızdan ve bölümün portfolyo kriterlerini sağladığınızdan emin olmanız gerekiyor.

NİYET MEKTUBU(LETTER OF INTENT):

Aslında başvurunun en önemli kısmı.Not ortalamanız,IELTS skorunuz,CV’niz bunların hepsi bütünde başarılarınızı göstermekle birlikte,okula ve seçeceğiniz bölüme olan ilginizi, bu eğitim için ne kadar donanımlı olduğunuzu gösterebileceğiniz yani aslında size kendinizi ifade edebilmeniz için verilen bir fırsat olarak da düşünebilirsiniz. Bazı bölümlerde ayrıca mülakat  olmakla birlikte kendinizi ve başarılarınızı parlatabileceğiniz, başvuru evraklarının en önemli kısmı niyet mektubu diyebiliriz.

REFERANSLAR:

Bölümden bölüme değişmekle birlikte her başvuruda en az 2 adet referansınızın olması beklenir.Bunun için üniversitedeki hocalarından ya da eğer bölüm iş referansı istiyorsa birebir çalıştığınız ve sizin başarılarınızın farkında olan bir üstünüzden referans isteyebilirsiniz.

Eğer evraklarınızın tam olduğunu düşünüyorsanız ve birlikte çalışacağınız akademisyeni bulduysanız, başvuru yapmaya hazırsınız demektir. Başvuru yapacağınız bölümün çalışmak istediğiniz alan olduğunun ve akademik hayatınızı şekillendireceğinin bilincinde olmalısınız.

Taught vs Research

Yazının başında kısaca değindiğimiz bu iki master türünü daha net anlaşılması açısından biraz detaylandıralım.

İki türde temelde tez yazdığınız ve bitirdiğinizde master diplomasına sahip olduğunuz programlar.Aralarındaki en belirgin fark ise birisi bireysel araştırma temelli,sizin seçtiğiniz çalışma alanı üzerinde daha bağımsız olduğunuz şekilde ilerlerken diğerinde proje bazında çalıştığınız,aldığınız derslere göre sunumlar ve ödevler tamamladığınız yani size verilen dersler üzerinden ilerlediğiniz bir süreç.

MBA YAPMAK İSTİYORUM KANADA’DA HANGİ OKULLARI TERCİH EDEBİLİRİM?

İşletme yüksek lisansı düşündüğünüz noktada özellikle de en azından 3 yıldır aktif olarak çalışma hayatının içindeyseniz,sizin için uygun bir çok program mevcut.MBA için belli bir yaş kriteri yok yani İngilizce seviyeniz yeterliyse,iş hayatına ara vermediyseniz ve uzun vadede Kanada’da kendiniz için sağlam bir kariyer inşa etmek istiyorsanız bu bölümü düşünebilirsiniz.

MBA’in bir başka artısı ise birçok alt başlığı da kapsadığı için sadece işletme mezunu olanlar için değil her meslek grubunda karşılığını bulabileceğiniz ve kabul alabileceğiniz bir bölüm. Örneğin Türkiye’de uzun yıllardır doktor, mühendis olarak görev yapmış olsanız dahi gerekli şartları sağladığınız taktirde MBA için kabul alabilir ve Kanada’da başlayacağınız yeni hayatınız için önemli bir yatırım yapmış olursunuz.

University Canada West;Vancouver’da yer alan diğer master programlarının aksine Duolingo ile de kabul eden bir işletme okulu.Sektörde kendine yer etmiş hocaları ile uzun vadede kariyerinize katkı sağlayabilir kendiniz için sağlam bir çevre oluşturabilirsiniz.

International Business School;Toronto’da bulunan 3 farklı başlık odaklı olarak işletme master’ınızı spesifikleştirebileceğiniz bir eğitim imkanı sunuyor;

-MBA in Technology Innovation and Entrepreneurship

-MBA in Financial and Managament Analytics

-MBA in Global Business Management

Toronto Metropolitan University;Toronto şehir merkezinde çok geniş bir alanda yer alan TMU mayıs ve eylül başlangıcının olması itibariyle değerlendirilebilir bir alternatif.

University of Victoria;Vancouver’a çok yakın bir ada olan Victoria adasında yer alan köklü bir okul.Bu okulda yer alan Industrial Ecology bölümü de yukarı da bahsetmiş olduğum pnp kapsamında değerlendirilebilecek olan master programlarından biri.

Özellikle IT,engineering gibi alanlarda supervisor bulma zorunluluğu olmadan direkt başvuru ile süreci yürütebileceğiniz proje bazlı taught master programları mevcut.Örneklemek gerekirse Ontario Tech University’de;

-Information Security Technology

-Engineering Managament

-Nuclear Engineering

-Software Engineering bölümleri mevcut.

Bu okullar haricinde kendi alanınızda direkt başvuru yaparak ilerleyebileceğiniz bir çok farklı okul bulunmakta,bunlardan bazıları;

-Toronto Metropolitan University

-University of Royal Roads

-Thompson Rivers University

-University of Saskatchewan

-Wilfred Laurier University

-Trent University

-Windsor University

BAŞVURU TARİHLERİ:

Kanada’daki bir çok üniversite için başvurular,başlangıç tarihinden bir önceki yılın Eylül,Ekim ayları gibi açılır genellikle Mayıs başına kadar devam eder.Ancak tabiiki her okul için bu süreler değişiklik göstermekle birlikte eğitim planınızı 1 yıl öncesinden kesinleştirmekte ve bu doğrultuda harekete geçmekte fayda var.

Sizin için uygun olan alternatifleri daha detaylı öğrenmek,başvuru süreci hakkında bilgi almak ve Kanada’daki eğitim hayatınıza başlamak için ilk adımı atmak istiyorsanız bu formu doldurabilirsiniz.

 

Yorum bırak