Kanada’da bir ay geçirdikten sonra, Filipinler’den bir turist, yaşam maliyetinin şaşkınlık verici olduğunu ifade etmek için TikTok’a başvurdu.

“My experience/opinion in Canada” adlı bir videoda, Banessa Raya, Büyük Beyaz Kuzey’deki yaşam hakkındaki gözlemlerini paylaştı.

“Kanada çok pahalı,” dedi Raya. “Yemekler, örneğin, 19, 20 dolar — 800 pesos civarında. Porsiyonlar büyük; bazen iki kişi için yeterli, ama burası çok pahalı.”

Raya, bazı Filipinli Yurtdışı Filipinli İşçilerin (OFW) çok para kazanmış gibi görünebileceğini ancak muhtemelen bunun yiyecek ve diğer masraflara gittiğini söyledi.

“Yani kazandıkları kadar harcıyorlar çünkü yaşam maliyeti yüksek,” dedi Raya.

Ve fark şaşırtıcı — Filipinler’de Jollibee burger steak ile pilavın iki parça siparişi 3.70 dolar. Aynı sipariş Kanada’da 10.99 dolara mal oluyor.

Philippine Statistics Authority’ye göre, Filipinler’de 2022’de ortalama aylık maaş 18,423 pesos ($439.75) idi. Kanada’da federal asgari ücret şu anda saat başına 16.65 dolar olduğundan, bu miktarı sadece 26.41 saat çalışarak kazanabilirsiniz.

Raya’nın videosuna buradan bakabilirsiniz:

@banessaraya_

😅

♬ original sound – banessaraya on IG – banessaraya on IG

Yüksek yaşam maliyetiyle başa çıkmakla kalmayıp, Filipinli çalışanlar genellikle aile üyelerine Filipinler’de para gönderirler.

Philippine Statistics Authority, Nisan’dan Eylül 2022’ye kadar dünya çapında tahmini 1.96 milyon Filipinli’nin çalıştığını belirtti. Aynı dönemde Filipinliler toplamda 197.47 milyar pesos (4.7 milyar dolar) remitans gönderdi.

“Belki Filipinlere para göndermek bir bonus olabilir, ama burada yaşayamam diye düşünüyorum,” dedi. “Eğer burada yaşasam ve Filipinler’de kazandığım parayı kazansam, buradaki yaşam tarzını karşılayamam çünkü gerçekten çok pahalı.”

Ancak, Kanada’da yaşamanın önemli bir avantajını görüyor: sağlık sistemi.

“Amcalarım ve teyzelerim bazen muayene için hiçbir şey ödemiyorlar. Bazı durumlarda şirketleri ilaçları için ödeme yapıyor,” dedi.

Kanada, özellikle ailelerini destekleyenler için pek çok fırsat sunsa da, Raya, “Bir OFW olarak buradaki düşmanınız yalnızlık ve ev özlemidir. Bir aydır burada olmama rağmen, arkadaşlarımı ve köpeklerimi özlüyorum” diye gözlemledi.

Video şu anda neredeyse 253,000 izlenime sahip.

kaynak

Yorum bırak