Federal Hükümet, Kanadalılar için yaşam pahalılığını azaltmak adına multi milyar dolarlık bir “Alım Gücü Planı”nı tanıttı.

16 Haziran Perşembe günü Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, enflasyonla mücadeleyi amaçlayan bir dizi önlem açıkladı.

Bu yıl 8,9 milyar dolara mal olacak önlemler arasında bir kerelik konut satın alınabilirlik ödemesi, Kanada Çocuk Yardımı, yeni diş bakımı planı ve daha bir çok yenilik yer alıyor.

Maliye Bakanlığı, enflasyondaki sıçramayı; pandeminin kalıcı etkilerine, Çin’in devam eden COVID-sıfır politikalarına ve Rusya’nın Ukrayna’yı yasadışı işgaline bağladı.

Freeland’in “enflasyonu kontrol altına alacağını” söylediği plan ise şöyle:

Kanada İşçi Yardımı

Federal Hükümetin düşük gelirli işçilere desteği artırmayı amaçlama yollarından biri de Kanada İşçi Yardımı’nın (CWB) geliştirilmesi.

Plana göre, CWB artırılacak, böylece yaklaşık 3 milyon Kanadalı daha fazla desteğe erişebilecek, bireyler 1.200 $’a kadar daha fazla yardım alabilecek ve çiftler yalnızca bu yıl 2.400 $’a kadar yardım alabilecekler.

Maliye Bakanlığı’na göre, çoğu kişi bu ekstra parayı 2021 vergi beyannamesi aracılığıyla alabilecek.

Çocuk Yardımı

Federal hükümete göre, çocuklu Kanadalılar 2022’de çocuk bakımı için daha az harcama yapacaklar. Buna göre 13 eyalet ve bölgeyle yapılan anlaşmaya göre çocuk bakım ücretlerinde ülke genelinde %50’lik bir düşüş sağlanacak.

Maliye Bakanlığı’na göre Manitoba’daki aileler yılda yaklaşık 2.610 dolar tasarruf etmeyi beklerken, British Columbia’daki ebeveynler ise 6.000 dolara kadar tasarruf edebilecekler.

Hükümet, 2026’ya kadar, Kanada’daki ortalama çocuk bakım ücretinin günlük 10 dolar olması gerektiğini de ekliyor.

Yaşlılık Güvencesi (OAS)

Temmuz 2022’den itibaren, Yaşlılık Güvencesi (OAS) emekli maaşı, 75 yaş ve üzerindekiler için %10 oranında artacak.

Bu, programa dahil kişilerin ilk yılda 766 doların üzerinde yeni destek alabilecekleri ve “üç milyondan fazla yaşlının elde ettiği faydaları artırabilecekleri” anlamına geliyor.

Konut Satın Alınabilirlik Ödemesi

Hükümet 2022’de uygun kişilere bir kerelik ödeme sağlama sözü verdiğinden, yeni Alım Gücü Planı, ödemelerini yapmakta zorlanan kiracılar için de iyi haber anlamına gelebilir.

“Konut maliyeti sıkıntısı yaşayan” bir milyon kadar düşük gelirli Kanadalı’nın, toplamda 500 dolar kadar alması bekleniyor.

Diş Bakım Paketi

Bu yılın başlarında yapılan bir Liberal-NDP anlaşmasının ardından federal hükümet, yıllık 90.000 doların altında kazanan Kanadalılar için diş sigortası sağlayacağını doğruladı.

Milyonlarca kişiye diş bakımı desteği sağlamak daha geniş bir planın parçası olsa da, 12 yaşın altındaki çocuklar 2022’de bu sigortaya uygun ilk grup olacak.

Yardımlarda Artış

Yeni Alım Gücü Planına göre, bazı kilit hükümet yardımları zaman içinde enflasyona göre ayarlanmaya devam edecek. Bu yardımlara Kanada Çocuk Yardımı, Garantili Gelir Desteği, Kanada Emeklilik Planı ve GST Kredisi de dahil.

Kaynak: Narcity

Fotoğraf Kaynak: CTV News

Yorum bırak