Başbakan muhtemelen bu noktada sevgi beklememeli, ancak hâlâ bir dinleme şansı yakalayabilir mi?

Başbakan Justin Trudeau, 25 Ocak 2024 Perşembe günü Ottawa’daki Parlamento Tepesi’nde düzenlenen kış kongresi geri çekilmesi sırasında ulusal kongresine hitap ediyor. (Sean Kilpatrick/The Canadian Press)

Ken McDonald, Avalon bölgesinin Liberal milletvekili, Justin Trudeau’nun liderliği hakkında ne söylediyse veya demek istediğine dair, bu hafta yayınlanan başbakanın en keskin değerlendirmesi muhtemelen Newfoundland ve Labrador’daki Paradise’deki Tiny’s Bar and Grill’in müdavimi Jeanette Dyke’ten geldi.

“Justin Trudeau’yu daha fazla takip edemem,” dedi Radio-Canada’ya. “Onun karizması var… ama benim için sinir bozucu.”

Bu yorumlar, siyasi liderliğin en temel zorluğuna işaret ediyor. Politikacıları günlük olarak izleyen TV kameraları, onların kişiliklerinin her yönünü ve tuhaflığını büyütüyor. Ve bir misafir gibi – ekonomi, emlak piyasası veya benzin fiyatları hakkında yapılan her şikayetin sorumlusu olabilen bir misafir – bir siyasi liderin hoşgörü sınırlarını aşma olasılığı her geçen gün artıyor.

“Ben bir siyasi lider ile insanlar arasındaki ilişkinin bir evlilik gibi olduğunu düşünüyorum,” dedi Liberal Milletvekili Marcus Powlowski bu hafta, farklı bir benzetmeyle konuşarak. “Bir evliliğin birkaç yılının ardından, bazen ilişkinin başlangıcındaki kadar pembe görünmediği oluyor. Ve insanlara nedenini sorarsanız, belirli bir şeyi işaret edemezler, ama bir sürü şey var.”

Bazen küçük şeylerdir.

“Pek çok kişi başlangıçta saçları için onu seviyordu. Şimdi ise saçları yüzünden ondan nefret ediyorlar,” diye devam etti Powlowski. “Ancak gerçekten başka bir yöne oy vermek ve ona karşı oy kullanmak için bir neden mi?”

Başka bir federal seçimde iktidarda kalmak için – Liberal Parti’nin lideri olarak dördüncü seçimi olacak – Trudeau’nun muhtemelen geniş bir sevgiye ihtiyacı yok. Belki de sevilmeyi umut edemez.

Ancak şu anda ondan biraz sıkılmış olan bazı insanlardan, ona bir kez daha (veya ikinci veya dördüncü kez) bir şans vermelerini beklemesi muhtemel.

Trudeau’nun Kamusal İmajının İniş Çıkışları

Kanadalıların Justin Trudeau’yu yeniden değerlendirmesi ilk kez olmayacak. Zaman içinde, halkın ona yönelik duyguları zirveler ve vadiler arasında dalgalanmıştır.

2014 sonbaharında, Liberal lider olduktan bir yıl kadar sonra, Abacus Data’nın yaptığı bir ankette, katılımcıların %39’u Trudeau’yu olumlu bir şekilde değerlendirdi, ona olumsuz bakanların oranı ise %29’du. Ancak 2015 yazında, kendi hataları ve Muhafazakâr saldırı reklamları, kişisel sayılarını olumsuz etkileyerek %30 olumlu karşısında %33 olumsuz bir duruma getirdi.

Ardından Trudeau’yu göreve getiren yükseliş geldi. Kasım 2015’te Abacus, Trudeau’nun net skorunun artı 37 olduğunu (yüzde 56 olumlu, yüzde 19 olumsuz) tespit etti.

Bu sayılar, herhangi bir başbakan için bekleneceği gibi, takip eden iki yıl içinde azaldı. Ancak sonra, 2019’da SNC-Lavalin skandalıyla birlikte hızla düştü. Bir yıl sonra, sayılar Kanadalıların pandemiye yönelik federal hükümetin tepkisi etrafında bir araya gelmesiyle tersine döndü.

Başbakan Justin Trudeau, Ottawa’daki Rideau Cottage’te Cuma günü, 5 Şubat 2021 tarihinde bir basın toplantısı düzenliyor. (Sean Kilpatrick/The Canadian Press)

Trudeau’nun sayıları, belirgin bir şekilde negatif yönde hareket etmedi, ancak 2021 seçimine kadar. Ancak o zamandan beri başbakan aleyhine olan bu eğilim sadece devam etti ve şu anda olumlu ve olumsuz duygu grafiği arasında geniş bir boşluk gösteriyor. Bu ayın başlarında, Abacus, Trudeau’nun net skorunun eksi 34 olduğunu (yüzde 25 olumlu, yüzde 59 olumsuz) tespit etti, neredeyse 2015’teki en yüksek puanının tam tersi.

Şu Anda Onu Aşağı Çeken Nedir?

2019’daki düşüşün aksine, Trudeau’ya yönelik halk tutumundaki bu değişimi açıklayan tek bir tetikleyici olayı belirtmek zor. Muhtemelen büyük ve küçük bir dizi faktörün bir kombinasyonu.

Herhangi bir başbakanın popülerliğini düşürecek birkaç faktör şu anda etkili olabilir. Liberal kaderindeki düşüşlerden en azından bazıları, Bank of Canada’nın faiz artırımlarıyla aynı döneme denk gelmiş gibi görünüyor. Enflasyon, son zamanlardaki yüksek seviyelerinden belirgin bir şekilde düşmüş olsa da, yüksek fiyatların etkisi hala hissediliyor. Ve mevcut hükümet şu ana kadar sekiz yıldır görevde. (Trudeau, bu günlerde kamuoyuyla mücadele eden tek G7 lideri de değil.)

Ve seçmenler herhangi bir politik liderden zamanla sıkılabilir, ancak Trudeau her zaman halkın sabrını tüketmekle endişelenen bir politikacı gibi davranmadı. Çok kamusal bir başbakan oldu ve birçok şeyi sessizce yapmıyor, bunlar arasında Noel tatilleri de var.

Kamu gözündeki düşüş, büyük hamleleri gerektirebilir — 2015’teki Liberal seçim reklamları gibi, doğrudan Trudeau’nun “hazır olmadığı” iddialarına karşı çıkan. Ancak Trudeau şu anda herhangi büyük bir adımı, umutsuzluk veya çaresizlik olarak yorumlayacak bir medya anlatısıyla da mücadele ediyor.

Liberal Parti’nin yapabileceği — ve belki de yapması gereken, bir sonraki seçimi kazanmak istiyorlarsa — Kanadalılardan diğer adama daha yakından bakmalarını istemektir.

Sonraki Seçim Bir Tercih Mi Yoksa Bir Referandum Mu Olacak?

“En önemli şey, onu diğer seçeneklerle karşılaştırmak,” dedi Powlowski bu hafta. “Ve eğer diğer seçeneklere bakarsanız, ve Kanadalıların Pierre Poilievre’yi daha yakından tanıdıkça, birçok insan ‘Tamam, Trudeau o kadar da kötü değil’ diye fark edecektir.”

Liberal Parti, geçen sonbaharda odaklarını Muhafazakâr lider üzerinde yoğunlaştırdı ve Trudeau, bu hafta kongre konuşmasının önemli bölümlerini Poilievre ile olan farklarını vurgulamak için kullandı. 2019 seçimine giden yolculukta, Trudeau’nun ekibi, oyunun “bir tercih, bir referandum değil” olması gerektiğini içselleştirdi. Bu çerçeveleme, muhtemelen Liberal Parti için şu anda iki kat daha önemli.

Liberal Parti, Trudeau’nun kişisel numaraları kırmızıda olsa bile o seçimi kazandı — o kampanyaya yüzde 35 olumlu, yüzde 46 olumsuz başlamıştı.

Şu anda Trudeau’nun durumu açıkça daha kötü. Ancak kişisel onayı aynı zamanda 2021’de Liberal Parti’nin kazandığı yüzde 33’lük popüler oyun çok uzağında değil — bu, 160 koltuk kazanmak ve hükümeti sürdürmek için yeterliydi.

Eğer (veya ne zaman) enflasyon düşerse ve seçmenler fark edebilirse, ve faiz oranları aynı anda düşerse, Trudeau ve hükümetini çevreleyen bazı kara bulutlar dağılabilir. Bu, Kanadalıların onu farklı bir ışıkta görmelerine izin verebilir.

Bu, Trudeau’nun umut edebileceği en iyi senaryo olabilir. Öte yandan, (eğer henüz yapmadıysa) Trudeau’nun hükümetine ne söylerse söylesin, bir seçmen kitlesi onu ve saçlarını artık kaldıramayacakları bir noktaya ulaşabilir.

Ve eğer Muhafazakârlar, bir sonraki seçimi başbakan Trudeau üzerine bir referandum haline getirebilirse, Kanadalı seçmen çok farklı birisiyle evlenmeye karar verebilir.

 kaynak

 

Yorum bırak