George Theodore Berthon - This image is available from the Archives of Ontario under the item reference code "Government of Ontario Art Collection, 694156"
George Theodore Berthon – This image is available from the Archives of Ontario under the item reference code “Government of Ontario Art Collection, 694156”

Gene bir bayram geldi çattı Kanada’da; Civic Holiday/Yurttaşlık Bayramı! Bugünün adındaki civic/yurttaşlık aslında belediye ve şehirciliğe referans olarak kullanılmakta. Bunun sebebi ise bu günün federal yasalar altında kutlanma zorunluluğu olmaması. Bundan ötürü bazı eyaletler (mesela Quebec) bu günü hiç kutlamazken, diğer eyaletlerde ve şehirlerde ise farklı isimler altında anılıyor. Mesela Alberta bu günü Heritage Day/Miras-Gelenek Günü diye anarken British Columbia (BC) ise BC Day/BC Günü diye adlandırmış.

Torontoya bakarsak ise bu şehir ilk olarak 1869’da Civic Holiday/Yurttaşlık Bayramı’nı yürürlüğe sokuyor. Ama bu günü ilan etmesinin tek sebebi ise yaz ortasında eğlenmek ve dinlenmek için bir olanak sağlaması. 1875’de ise bu gün her Agustos ayının ilk pazartesisi olarak kararlaştırılıyor.

Daha sonraları, 1969’da, Toronto şehri bu gün için Simcoe ismini kullanmaya karar veriyor. Bu isim Ontario’nın ilk valisi/ Lieutenant Governor John Graves Simcoe’yi anmak icin seçiliyor. John Graves Simcoe Toronto’yu Ontario’nın başkenti yapmasının yanı sıra köleliğe karşı anayasal düzenlemelerin de öncülüğünü yapmış biri. İlginç olan şu ki, Toronto şehri bu gün için Simcoe ismini kullanmayı Ontario çapına yayma çabası başarısızlıkla sonuçlanıyor.  Şu anda halen Ontario’da Civic Holiday olarak anılırken Toronto’daki resmi adı ise Simcoe Day ve bu gün zorunlu resmi tatil değil.

Yorum bırak