Eğer işinizden memnun değilseniz ve istifa dilekçenizi verme hayalini kuruyorsanız, tek başınıza değilsiniz.

İnsan kaynakları şirketi Hays’in yeni bir raporu, Kanadalıların %71’inin önümüzdeki 12 ay içinde işlerinden ayrılmayı düşündüğünü ortaya koydu – bu, organizasyonun şimdiye kadar gördüğü en yüksek rakam. 2022’de katılımcıların %61’i pozisyonlarını terk etmek istediklerini belirtmişlerdi.

Firma, ekonominin toparlanmasıyla bu eğilimin daha da kötüleşeceği konusunda uyarıyor ve yöneticilerin daha fazla istifa için hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtiyor.

“Anketimize cevap veren işçilerin %25’inin bu yıl işlerini terk etmeyi düşünmediklerini belirtmelerine rağmen, ekonominin ve işsizlik durumunun istikrar kazanması durumunda, potansiyel ayrılmayı düşünenlerin oranı %78’e çıkabilir,” raporda belirtiliyor.

İş değiştirme, mevcut ekonomik ortamda yaygın bir trend haline geldi. Indeed’den gelen son bir rapora göre, Vancouver’da işlerinde bir yıldan az süre kalan işçilerin oranı (%20.5) başka bir fırsata geçmeden önce, bu oran Montreal’de %17.5.

Buna karşılık, en sadık işçi-işveren ilişkileri Ottawa’da bulunuyor ve işçilerin %27.22’si mevcut şirketlerinde 10 yıldan fazla kalmış durumda.

Hays’in verilerine göre, işten çıkarmaların yavaşladığı görülüyor, çünkü organizasyonların %51’i personel sayısını artırmak istediklerini bildiriyor. Bu da yeni iş fırsatlarının artışta olduğu anlamına geliyor – bu da memnun olmayan işçilerin yeni bir rol almak için gemiyi terk etmek için doğru fırsat olduğu anlamına geliyor.

Kanadalıların mevcut pozisyonlarından ayrılmak istemesinin temel nedeni, “bıkmış” olmaları, diyor Hays.

“Enflasyonla gerçekten ayak uydurmayan maaşlardan, artan stres kadar, özellikle maaş, iş rolleri ve avantajlar konusunda çalışanlar arasında memnuniyetsizlik düzeylerinde dikkate değer bir artış yaşandı,” raporunda belirtiliyor.

Artan yaşam maliyeti ayrıca ek işçiler ve mali refahlarını da etkiliyor.

Ankete katılan Kanadalı işçilerin %55’i bu yıl geçen yıla göre daha fazla stres hissettiklerini, %46’sı ise mevcut rollerinde motive olmadıklarını belirtti.

Sonuç olarak, Hays, çalışanlar için en önemli şeyin tazminat olduğunu buldu; çünkü işverenlerinden daha iyi maaş, avantajlar ve fırsatlar bekliyorlar.

Çalışanlar için iyi haber, bazı ek tazminatların yolda olabileceğidir.

Hays, küresel belirsizliklere rağmen, işe alma yöneticilerinin %87’sinin önümüzdeki 12 ay içinde ücret artışları uygulamayı beklediğini belirtti.

 

kaynak 

Yorum bırak