Kanada’nın Özgürlük Konvoyu dünden beri pek çok tartışmanın konusu oldu. GoFundMe sitesinde Tamara Lich’in başlattığı harekete pek çok destek geldi.

Covid-19 önlemlerini ve aşı zorunluluğunu protesto eden kamyon şoförleri dün başkent Ottawa’ya doğru yola çıktı. Geçtikleri noktalarda ciddi trafik sıkışıklıklarına yol açan kamyonculara köprülerde toplanan gruplardan da destek geldi.

Lance McMillan | Narcity

Ottawa polisi ve Ontario Eyalet Polisi, insanları bu hafta sonu 416 ve 417 karayollarından ve Ottawa şehir merkezinden kaçınmaları konusunda uyardı. Ottawa Halk Sağlığı Kurumu, Glebe ve Lowertown’da bulunan iki aşı kliniğini de hafta sonu yaşanabilecek trafik problemi sebebiyle kapattı.

Kanada’nın çeşitli yerlerinden destek gören hareketin devamı da bugün gerçekleşiyor. Batıdan konvoya katılacak olan kamyon şoförlerinin Ottawa’ya istikametinde bugün öğleden sonra Arnprior, Ontario’ya varması bekleniyor. Kanada’nın doğusundan katılan ekip ise bu akşam Vankleek Hill’den geçip cumartesi sabahı Ottawa’ya varmayı planlıyor.

Özgürlük Konvoyu Nasıl Başladı?

Konvoy, Covid-19 pandemisinin getirdiği aşı zorunluluğunu bitirme amacıyla başladı. Özgürlük Konvoyu’nun Facebook sayfasında yayınladığı bildiride Alberta’nın kamyon şoförlerinden oluşan küçük bir grup, Kanada Hükümeti’nin aşı pasaportu ve aşı zorunluluğu uygulamalarıyla sınırı aştığı kanısına vardıklarını ifade ettiler. Ayrıca artık arkalarında milyonlarca Kanadalı’nın desteği olduğunu da belirttiler.

Bu ay sınır-ötesine seyahat eden kamyonculara uygulanmaya başlanan aşı zorunluluğuyla başlayan hareket, aşı karşıtı grupların da desteğini aldı. Kamyon şoförlerinin talepleri içinde tüm aşı pasaportu ve aşı takip uygulamalarına son verilmesi var.

“Desteklemiyoruz!”

Kanada Kamyoncular Birliği karayollarında ve köprülerde yapılmakta olan hiçbir protestoyu desteklemediklerini açıkça belirtti. Ayrıca geçen hafta sonu yaptıkları açıklamada bu endüstride çalışan çoğu kişinin aşılı olduğunu ifade ettiler. Kamyoncular Birliği Başkanı Stephen Laskowski: “Kanada Hükümeti ve Amerika sınır-ötesi seyahatler için aşı zorunluluğu getirdi. Bu uygulama değişmeyecek. Bu nedenle uyum sağlamalı ve kuralları uygulamalıyız.”  dedi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Narcity Canada (@narcitycanada)

Kaynak: CTV News 

Yorum bırak