Kanada geçtiğimiz yıl 450.000 kişiye okuma izni vererek 2019’da kırdığı rekoru ezip geçti. Pandemi öncesinde verilen okuma izni sayısı 400.000’in üzerine çıkmışken salgınla birlikte 2020’de bu sayı 255.000’e kadar düşmüştü. Ancak geçen yılın toplamına bakıldığında 2015 yılının sayısını ikiye katladığı görüldü.

Yabancı öğrenci popülasyonunun toparlanmasını sağlayan önemli faktörlerden biri de Kanada’nın Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP) kurallarını biraz gevşetmesi oldu. Pandemi öncesi IRCC, mezuniyet sonrası çalışma izninin verilmesi için uzaktan eğitimi kabul etmiyordu. Ancak bu kuralı Kanada eğitim planlarına devam etmek isteyenler için 31 Ağustos 2022 tarihine kadar gevşetti.

Göçmenliğin yanında, Kanada’nın sunduğu kaliteli eğitim olanakları, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapması, güvenli bir ülke olması ve diğer çeşitli faktörler de yabancı öğrencilerin burayı tercih etmesinde önemli sebepler. Ayrıca Kanada’da eğitim almak Amerika, Avustralya ve İngiltere gibi pek çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan ülkelere göre çok daha ucuz. Kanada’nın öğrenciler için cazip bir ülke olmasının başka bir sebebi de yabancı öğrencilerin eğitimleri süresince çalışma iznine de sahip olarak geçimlerini sağlayıp daha fazla deneyim kazanmaları.

Bu yazımızda size Kanada’nın kaliteli eğitim veren, birçok güzel imkanlara sahip, mezuniyet sonrası yüzde 90 üzerinde öğrencilerin iş bulabildiği ve uluslararası öğrencilerin de tercih ettiği kolejlerden biri olan Seneca College’dan bahsedeceğiz.  

Seneca’yı Neden Seçmelisiniz? 

Gerçek Dünya Deneyimi 

Seneca Kanada’nın 1967 yılında kurulmuş eski  köklü College’larından birisidir. Hem sınıfın içinde hem de mezuniyet sonrası çalışacağınız alanda direkt olarak öğrenme fırsatları sağlayan harika öğrenci deneyimleri yaratmaya inanıyor. Öğrencilere sadece kitap eğitimi vermek yerine alanda tecrübe kazanmaları için Kanadalıların tabiri ile ‘Hands on’ yani işin için de bulunduğunuz ‘uygulamalı eğitim’ veriyor. Bu zenginleştirici deneyimler, işgücüne girdiğinizde veya daha fazla eğitime devam ettiğinizde size bir avantaj sağlıyor. Bu durum bizim Türkiye’deki yaklaşımdan oldukça farklı ve Seneca College sizlere ‘’Gerçek Dünya Deneyimi’ yaşatmayı amaçlıyor. 

Kanada kolejlerinde eğitim alabileceğiniz onlarca hatta yüzlerce program bulunuyor. Daha önceki yazılarda da bahsettiğimiz gibi bu bölümler çoğunlukla iş imkanlarının bol olduğu ve ihtiyacın yoğun olduğu alanlarda ve Seneca College Eğitimlerini Kanada’daki iş açıklarına göre biçimlendiriyor. Aşağıda size Seneca College’da eğitim alabileceğiniz bölümlerden bazılarını listeliyoruz : 

 • Havacılık
 • Pazarlama
 • Uluslararası ticaret
 • İş idaresi
 • Yönetim
 • İnsan kaynakları
 • Finans
 • Proje yönetimi
 • Bilişim – Bilgi teknolojileri
 • İletişim
 • Turizm
 • Reklamcılık
 • Grafik tasarım ve Animasyon
 • Sosyal hizmetler
 • Sanat
 • Moda

Okulun en çok tercih edilen bölümleri ise : Havacılık , Teknoloji ve İş Yönetimi bölümleridir.
Özellikle havacılık bölümü için harika imkanlara –  okul içi uçuş simülasyonları gibi –  sahip olduğunuzda altını çizmeden geçmeyelim 🙂

Eğitmenler Nasıl Seçiliyor?

Üniversitelerin aksine College’larda eğitmenler sektörde hali hazırda çalışan veya uzun yıllar çalışmış eğitimcilerden oluşuyor. Bu da öğrencilerin iş hayatına daha hızlı bir şekilde adapte olmasına yardımcı oluyor.

Alan Yerleştirme – Diğer adı ile Staj (Co-op)

Seneca College’un sunduğu bazı akademik programlar, genellikle ücretsiz olan ancak işyerinde temel deneyim kazanma fırsatı sağlayan saha yerleştirmelerini içerir diğer adı ile stajlar içeriyor. Bu durum staj yerleştirmeniz sırasında, sektör içinde bir profesyonel bağlantı ağı oluşturmanıza ve CV/ RESUME nizi etkileyici bir hale getirmenize yardımcı oluyor. Her ikisi de kariyerinize başlarken paha biçilmez kaynaklar olacak.

Yurt dışında okumak

Başka bir ülkede okumak, yeni ortamlar, büyüleyici kültürler ve ömür boyu sürecek arkadaşlarla inanılmaz bir deneyim olabilir. Bir Seneca öğrencisi olarak, küresel bir fırsatın parçası olabiliyorsunuz. Bazı bölümlerde 20 farklı ülkeden gelmiş uluslararası öğrenciler ile tanışmak bile mümkün 🙂

Kampüs

Okulun ana kampüsü Newnham Campus’dur ve Finch Avenue & Don Valley Parkway – Toronto bölgesinde bulunur. Ancak okuyacağınız bölüme göre diğer 7 kampüsünden birinde de eğitim almak durumunda kalabilirsiniz. Neredeyse her kampüsün içinde öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için gerekli alanlar oluşturulmuş. Spor salonları, sessize öğrenci çalışma alanları, kafeteryalar, grup çalışma alanları ve kütüphaneler bulunur.

Okulun tüm kampüsleri için bu aşağıdaki linki de ziyaret edebilirsiniz.
https://www.senecacollege.ca/campuses.html
Tüm kampüslerin kendine özgü tatlı bir alanı var mutlaka göz atmanızı da tavsiye ederiz.

Eğer Seneca College’da eğitim almak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Seneca hakkında yazılarımız devam edecek.

*İşbirliği

Yorum bırak