Geçtiğimiz ay, Kanada ekonomisine 73.000 yeni iş eklenmesiyle birlikte işsizlik oranı resmi olarak %5.3’e geriledi. Eklenen yeni iş imkanları ekonomistlerin beklediğinin biraz altında da olsa işsizlik oranı, 1976’dan beri en düşük seviyeyi gördü.

Kanada İstatistik Kurumu, hem üretim hem servis endüstrisinin sırasıyla 35.000 ve 27.000 adet iş imkanı sunduğunu duyurdu. İşsizlik oranının düşmesini en çok etkileyen yerlerin de Ontario ve Quebec eyaletleri olduğunun altını çizdi.

İşsizlik oranı, Mayıs 2019’da yüzde 5,4’e kadar düşmüştü. Şimdiki orana bakıldığında pandemi öncesinden bile düşük olduğunu söylemek mümkün.

İstihdam şimdi pandemi öncesi seviyesini aştı ve şu anda iş arayanlardan daha fazla iş ilanının olduğu bir piyasa ortaya çıktı. Bununla birlikte işverenler de büyük bir işgücü kriziyle karşı karşıya kaldı.

Ontario merkezli inşaat firması Collecdev’in başkan yardımcısı Jennifer Burstein, büyüyen bu şirkette işi yapacak doğru sayıda ve kalifiye işçi bulmanın hiç olmadığı kadar zor olduğunu söylüyor. CBC News ile yaptığı bir röportajda: “Şu anda ilanı bir aydır aktif olan bir pozisyonumuz var.” dedi.

Bir ay içinde sadece 3 kişinin bu pozisyona başvurduğunu belirten Burstein 4-5 yıl önce aynı pozisyon için 40 kişinin bile başvurduğunu hatırlıyor.

Salgının başlarında yaşanan durgunluğun ardından inşaat sektörü, dört aydır art arda yeni pozisyonlar ekleyerek güçlü bir dönüş yaptı.

 

Sektör yoğun ve büyüyor, bu da mevcut çalışanlar üzerinde talebi karşılamaları için ek baskı oluşturuyor.

Burstein ayrıca: “Çalışanlarımız bir projeyi tamamlamaya ve işi doğru yapmaya çok dikkat ediyorlar. Aynı anda pek çok işle uğraşıyorlar.” dedi.

Ücretler Yükseliyor

İstatistik Kurumu, Kanada’da bir yıldan az bir süredir, istihdam artışının nüfus artışını geride bıraktığı için işsizlik oranının daha da düşebileceğini söyledi.

Eylül 2021’den bu yana 463.000 yeni iş eklendi, ancak çalışma yaşındaki insanların nüfusu yalnızca 263.000 kişi kadar arttı.

Bu, düşük işsizlik oranı için ideal ortam ve iş arayanlar için harika bir fırsat. Ancak aynı zamanda bu durumla birlikte muhtemelen ücretleri yükselecek olan çalışanlar için iyi bir haber.

İşçilere yönelik artan talep, ortalama ücretleri Mart ayına kadar yılda yüzde 3,4 oranında artırdı. Bu, enflasyon oranının yaklaşık yarısı, ancak iş piyasasındaki mevcut eğilimler devam ederse, ücretlerin de yükselmesi gerekecek.

Montreal Bankası ekonomisti Doug Porter’a göre: “Rekor derecede düşük işsizlik oranı ve çalışanların enflasyonun çok gerisinde maaş alıyor olmaları sebebiyle ücretler için tek bir yol var, o da artış.”

Burstein ise kalifiye bir eleman bulmanın bir tür ihaleye döndüğünü belirtiyor.

Döviz firması Monex Canada’da analist olarak çalışan Jay Zhao-Murray de mart ayındaki iş sayısının, ücretlerin yukarı doğru net bir yörüngede ilerlediğini gösterdiğini ifade etti.

Zhao-Murray ayrıca, “Ücret artışı, sıkı bir işgücü piyasasının gecikmeli bir göstergesidir ve bu nedenle önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi muhtemeldir.” dedi.

Kaynak: CBC News

Yorum bırak