Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre birkaç geçici adım ve çeşitli sektörlerin baskıları sonucu, Kanada Hükümeti nihayet gelen yolcular için zorunlu Covid-19 testi uygulamasını kaldırmaya karar verdi.

En son uygulanan federal kurallara göre yolcular ülkeye girişlerde negatif hızlı test sonucu göstermek zorundaydı. Aynı zamanda testi yapan eczanenin Kanada dışında olması ve testin son 24 saatte gerçekleştirilmiş olması gerekiyordu.

Kanada dışında yapılmış ve son 72 saatte gerçekleştirilmiş moleküler test de (PCR gibi) kabul görüyordu. Aynı zamanda eğer varış gününden 10 ila 180 gün öncesinde alınmış pozitif moleküler test sonucunuz varsa ülkeye girebiliyordunuz.

Süreci sıkıntıya sokan, maliyetli ve sonuç vermesi uzun süren moleküler test uygulamasından hızlı test uygulamasına 28 Şubat’ta geçilmiş ve bu uygulama havayolları firmalarını ve yolcuları epey sevindirmişti.

Kanada Seyahat ve Turizm Odası ve Toronto Bölgesi Ticaret Kurulu gibi gruplar geçen hafta eyaletler yeniden açılmaya devam ederken ve maskeler dahil pek çok önlem kaldırılmaya başlanmışken hükümete “uluslararası seyahatin önündeki gereksiz ve bilime dayanmayan engelleri” ay sonuna kadar kaldırması için bir çağrı yayınladı.

Sözü edilen grupların temsilcilerinden biri geçtiğimiz perşembe günü yapılan basın açıklamasında “Seyahat ve turizm, ekonomik anlamda eyaletimizdeki en büyük itici güçlerdendir. Toronto’daki ve ülke genelindeki birçok işletme uluslararası ziyaretçilere özellikle de iş seyahati gerçekleştiren ziyaretçilere bağımlıdır.” dedi. Basın açıklamasına ayrıca şunları ekledi: “Pek çok ülke tüm aşılarını yaptırmış yolcular için Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmanın zamanı geldiğini kabul etti bile. Tam olarak iyileşme ve toparlanmaya zemin hazırlayabilmek adına Kanada’nın Birleşik Krallık ve İsviçre gibi ülkeleri örnek alarak artık gerekli görülmeyen kısıtlamaları kaldırması gerekiyor.”

CBC ve diğer kaynakların dün öğleden sonraki paylaşımına göre yeni uygulama 1 Nisan’dan itibaren başlayacak gibi görünüyor.

Bu tarihten itibaren tam aşılanmış yolcular ülkeye girişlerde herhangi bir varış öncesi test zorunluluğuna dahil olmayacak ancak yine de havalimanına bağlı olarak, varış sonrası rastgele test uygulaması devam edecek.

Aşılarını tam olarak yaptırmamış olan yolcuların ise son 72 saat içinde yaptırdıkları moleküler testin negatif sonucunu ve 14 günlük karantina planını göstermeleri gerekecek.

Yakında konunun detaylarının ve ilgili resmi açıklamanın paylaşılması bekleniyor.

Kaynak: BlogTO

Yorum bırak