Kanada’nın bazı bölgelerinde kızamık -dünyanın en bulaşıcı virüslerinden biri- sessizce yayılmakta olabilir, sağlık yetkilileri Mart Tatili seyahat sezonunda daha fazla ithal enfeksiyon için hazırlanıyor.

CBC Haberlerinin sayımına göre, ülkede şu anda 2024 için en az dokuz onaylanmış enfeksiyon bulunuyor, bu iki aylık bir toplam, 2023 yılında Kanada genelinde bildirilen on iki vaka ile pek farklı değil.

Son zamanlarda, Quebec ve Ontario’da tanımlanan iki vaka önceki seyahatlerle ilişkilendirilmedi ve herhangi bilinen bir kızamık vakasıyla temas etmedi; bu da bireylerin topluluklarında enfekte olmuş olabileceğini düşündürüyor.

Laval Halk Sağlığı, 26 Şubat’tan beri evde izole edilen bir kişinin olduğunu ve daha önce Montreal’e bağlı bir banliyö olan Laval’deki bir okulu, bir bakkalı, bir tıp kliniğini ve CHU Sainte-Justine Hastanesi’ni ziyaret ettiğini ve son derece bulaşıcı olduğunu bildirdi. Yetkililer, kişinin aşılanmamış olduğunu ve seyahat etmediğini belirttiler.

Quebec’in halk sağlığı direktörü Dr. Luc Boileau, Cuma günü üç bilinen vaka olduğunu ve akşam geç saatlere kadar birkaç şüpheli enfeksiyonun soruşturmasının devam ettiğini söyledi.

“Toplum içinde bulaşmanın başlangıcı olduğunu düşünüyoruz,” diye uyarıda bulundu Boileau.

Quebec’in durumu, Toronto’nun kuzeyinde bulunan York Bölgesi’nde bu hafta bildirilen başka bir enfeksiyonun ardından gelmektedir, bu seyahatle ilişkilendirilmemişti. Sağlık yetkilileri, orada 30’lu yaşlarında bir adamın bilinmeyen bir kaynaktan enfekte olduğunu söylüyorlar.

“Bu vakaya özgü olan -oldukça talihsiz bir şey- şudur ki bu vaka herhangi bir seyahat geçmişi veya herhangi bir maruz kalma geçmişine sahip değildir,” dedi York Bölgesi’nin sağlık memuru Dr. Barry Pakes, CBC Haberleri’ne verdiği röportajda.

Adam aşılanmıştı ve hafif bir hastalık geçirdi ve virüsü toplumda kapmış olması mümkündür, dedi Pakes. Teşhis konmadan önce, birey, Mississauga’daki bir restoranda, Vaughan’daki bir hastanede ve Woodbridge’deki bir tıp kliniğinde zaman geçirmiştir.

Pakes, adamın aşılanma durumunun muhtemelen virüsü daha fazla yaymasını engellediğini, ancak virüsü nereden kapmış olabileceğinin hala bir gizem olduğunu belirtti – bir durumu doktorun “endişe verici” ancak beklenen olarak tanımladı.

“Bu kesinlikle bir salgın olduğu anlamına gelmez,” diye ekledi, “çünkü şükürler olsun ki harika aşılanma oranlarımız var.”

Başka bir yakın vakada, Avrupa seyahati sırasında kızamık kapan aşılanmamış bir çocuk Brant County, Ont.’te hastaneye kaldırıldı ve Toronto yakınlarındaki Pearson Uluslararası Havaalanı dahil olmak üzere çeşitli yerlerde 200’den fazla kişinin maruz kalmış olabileceği bildirildi – ancak sağlık yetkilileri yerel medyaya daha fazla enfeksiyon bildirilmediğini söylediler.

Büyük Bir Kızamık Salgını Riski Yok

CBC Haberlerine konuşan birçok tıp uzmanı, Kanada’da kızamığın herhangi bir ileri yayılmasının muhtemelen son bulacağı konusunda hemfikirdi. Yine de, enfeksiyonların aşılama oranının düşük olduğu toplulukları etkilemesi durumunda salgınlar olasılığı devam etmektedir.

Toronto’daki University Health Network’te enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Dr. Isaac Bogoch, “Kanada’da kızamık ithal edildi ve ülkede küçük bulaş zincirleri yaşandı… Ancak 2024 Mart ayında, Kanada’da büyük bir kızamık salgını riski kesinlikle yok” dedi.

“Kapsama oranları hala yeterince yüksek ki önemli miktarda ileri yayılmanın önüne geçebilmeliyiz,” dedi Montreal Çocuk Hastanesi’nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Dr. Jesse Papenberg.

Yine de, ekledi, ithal bir vaka olduğunda aşı kapsama oranlarının yeterince yüksek olmadığı alanlar olabilir ve ikincil yayılımı durduramazlar.

Ülke çapında veriler ayrıca genel aşılanma oranlarının düştüğünü gösterirken, yeni bir anket Kanadalı ebeveynlerin çocuklarını rutin aşılarına almak konusunda daha temkinli olduklarını öne sürüyor – bu durumda aşıların hem etkili hem de güvenli olduğu uzun süredir tıbbi uzlaşma olmasına rağmen.

2021’den federal veriler, çocukların yedinci doğum günlerine kadar kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısının iki dozunu alanların yüzde 79’unu gösteriyor, bu oran 2019’da yüzde 83’ten ve 2017’de yüzde 87’den düşüktü. Bu, on çocuktan yaklaşık iki tanesinin tam aşı setlerini henüz almadığını gösteriyor, bu da Kanada’nın bu yaş grubu için %95 kapsama hedefinden oldukça uzakta olduğunu gösteriyor.

Bu arada, Angus Reid Enstitüsü tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir kamuoyu yoklaması, küçük çocukların ebeveynlerinin yüzde 17’sinin çocuklarını aşılamaya “gerçekten karşı olduğunu” buldu, bu oran 2019’da dörtte bir seviyesindeydi.

“Bireylerin aşılamaya giderek daha fazla şüpheyle yaklaştığını duyduğumuzda, özellikle rutin çocukluk aşısına karşı, bu çok endişe verici,” dedi Bogoch.

“Eğer insanlar kendilerini aşılatmamayı veya çocuklarını aşılatmamayı seçiyorlarsa, aşılanabilir hastalıkların yeniden ortaya çıkmasının, hatta Kanada’da bile, kimseyi şaşırtmayacağını görmek,” dedi.

Virus Oldukça Bulaşıcı

Bu trendler, ileriye dönük olarak kızamığı kontrol etmeyi daha zor hale getirebilir.

En bulaşıcı sağlık tehditlerinden biri olarak kabul edilen virüs, havadan kolayca yayılır, insanlar belirtileri göstermeden önce bulaşır ve kapalı alanlarda iki saate kadar kalabilir. Dünya Sağlık Örgütü, kızamığa yakalanan bir kişinin aşılanmamış yakın temas halindeki on kişiden dokuzunu enfekte edebileceğini belirtmektedir.

Ayrıca uzun bir kuluçka süresine sahiptir – genellikle 10 ila 14 gün arasındadır – ve bazı durumlarda zatürree, beyin şişmesi veya ölüm gibi hayati tehlikelere yol açabilir.

Ancak sağlık yetkilileri, kızamık karşı iki doz aşı programının enfeksiyonu önlemede %95’ten fazla etkili olduğunu vurgulamaktadır, en ciddi vakalardan kaçınmanın basit bir yolunu sunmaktadır.

Kanada’nın baş kamu sağlığı görevlisi Dr. Theresa Tam, Kanadalıların aşı kayıtlarını kontrol etmeleri ve kızamık aşılarının güncel olduğundan emin olmaları gerektiğini vurguladı. Ve “şüphe varsa,” seyahatten önce ek bir doz almayı önerdi.

Tam ayrıca ülkenin yeterli aşılanma düzeyleri açısından hala bir “güvenlik duvarı” olduğuna umutlu olduğunu söyledi.

“Açıkça kurak bir bölgeye bir kıvılcım düşmesi gibi, biraz ateş başlatıyorsunuz,” diye ekledi. “Yani aşırı aşılama yapılmamış bölgeler -Kanada’da böyle cepler var- ve bu noktalarda salgınlar göreceksiniz. Bu bir olasılıktır.”

 

kaynak

Yorum bırak