2 Haziran’dan itibaren Ontario’da 25 veya daha fazla çalışanı olan işyerlerinin mesai saatleri dışında çalışanlarının tamamen çevrimdışı olmasıyla alakalı yazılı bir politikası olması zorunlu tutuluyor. Bu yeni yasa 2021’in sonlarında kabul edilen İşçiler için Çalışma Yasası’nın bir parçası ve Kanada’da türünün ilk örneği.

2021’de kabul edilen bu yasaya göre “İş dışında çevrimdışı olmak, işle alakalı bütün e-posta, mesaj ve aramalardan yani işle alakalı herhangi bir iletişim eyleminden bağımsız olmak” anlamına geliyor.

Ontario Çalışma Bakanı Monte McNaughton daha önce CTV News’e yasanın, pandeminin neden olduğu “iş ve ev arasındaki sınırın giderek yok olmasına yanıt olarak oluşturulduğunu” söylemişti.

Yeni kurallar yöneticiler de dahil olmak üzere tüm çalışanları içeriyor.

Ontario şu anda böyle bir yasaya sahip tek eyalet olarak geçiyor. Quebec ve federal hükümet her ne kadar bu kararı değerlendirmiş olsa da konuyla ilgili henüz bir adım atılmadı. Bu tarz bir yasa ilk olarak Fransa’da uygulanmaya başlandı ve daha sonra İtalya, Slovakya ve birkaç ülke daha tarafından benimsendi.

Ancak eleştirmenler, bu yasanın yetersiz kaldığını ve birçok çalışanın beklentileriyle uyuşmadığını söylüyor. Waterloo Üniversitesi profesörü Bryan Smale’ye göre asıl hedeflenmesi gereken şey işyerindeki esneklik. Çalışanlar görevlerini yerine getirdiği sürece daha fazla esnekliğe sahip olabilmeleri gerekiyor. Bu da onlara iş-yaşam dengesi ve haliyle huzur getiriyor.

Yasa aynı zamanda pratik olmadığı ve yaptırım ve cezalar gibi kilit konularda yetersiz olduğu için de eleştirildi. Ancak bazılarına göre bu yasa iş-yaşam dengesini koruyabilmek ve dijital dünyadan uzaklaşabilmek adına atılmış önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Vancouver’li psikiyatrist Dr. Shimi Kang’a göre “Bu uygulama toksik bir çalışma ortamında bulunanlar veya işyerinde zorluklar yaşayanlar için bir destek niteliğinde olabilir.”

5 yıl boyunca sigortacı olarak çalışan ve daha sonra kendi grafik tasarım işini kurmak üzere sektörden ayrılan Stacy Tang ise şunları söyledi: “İş saatleri dışında bildirim geldiğinde çok geriliyordum. Teknolojinin bu kadar ulaşılabilir olduğu bir dönemde tamamen çevrimdışı olmak gerçekten çok zor.”

Ontario yasalarına göre, yeni kurallara uyulmaması sonucunda eyaletin İstihdam Standartları Yasası uyarınca bazı yaptırımlar olacak.

Kaynak: CTV News

Yorum bırak