24 biralık bir kasa pazartesi günü 2 dolar artacak, aynı zamanda benzin istasyonlarında karbon vergileri de yükseliyor.

New Brunswick hükümeti, 1 Nisan’da benzin karbon ücretlerindeki 3.1 sentlik artışa karşı yürüttüğü kampanyada, tüketicileri her taraftan kuşatan yaşam maliyeti sorunlarından bahsediyor. Ancak bu durum, eyaletin içki şirketinin aynı gün kendi fiyat artışlarına devam etmesini engellemiyor.

Bira, şarap, likör ve soğutucuların fiyatları 1 Nisan’da artacak ve bunun bir kısmı federal tüketim vergilerindeki artıştan kaynaklansa da, çoğu değişiklik eyalet tarafından uygulanan fiyat artışlarından kaynaklanıyor.

24 kutu yerli biranın şu anda 43.99 dolara satılan bir kasa fiyatının, pazartesi günü 2 dolar artması bekleniyor, bu da %4.5’lik bir artışı temsil ediyor.

Bu artışın 1.68 doları eyalet ücretlerindeki artıştan, altı senti federal tüketim vergilerindeki artıştan ve 26 senti de HST artışından kaynaklanıyor.

Alcool N.B. Liquor, ANBL, müşterilere açık bir mektupla artışların geldiğini duyuruyor, ancak favori içeceklerinin ne anlama geldiğini merak edenler için pek fazla ayrıntı verilmiyor.

Değerli ANBL müşterilerimize: Sizi mümkün olduğunca bilgilendirmek istiyoruz ve ANBL’nin bazı ürünlerinde 1 Nisan’da fiyat ayarlaması yapılacağını bilmenizi istiyoruz,” diyor kısa not.

Mektuba göre, “ortalama fiyat ayarlaması” 75 sent ancak bu nasıl hesaplandığı veya bireysel ürünler arasında nasıl dağıtıldığı net değil.

N.B. Likör sözcüsü Emilie Dow’un bir e-postasına göre, artışların önümüzdeki yıl gelirlerinde ekstra 12.3 milyon dolarlık bir artışı hedeflediği belirtiliyor.

N.B. Likörü sözcüsü, “1 Nisan için ağırlıklı ortalama fiyat artışı %2.8” dedi.

Federal Muhafazakarların yürüttüğü ulusal kampanyanın bir parçası olarak, 1 Nisan’daki petrol ve alkol fiyatlarında artışları yorgun tüketicilere yönelik ortak bir saldırı olarak bağlayan bir ulusal kampanya sürerken, Yeni Brunswick’ta bira, şarap ve alkollü içeceklerde fiyat artışları geliyor.

Yeni Brunswick Başbakanı Blaine Higgs, petrol tarafında bu kampanyaya katıldı ve karbon fiyatlarının aileler üzerindeki etkilerini eleştirdi, hatta geri ödemelerle birlikte gelseler bile. Higgs, Perşembe günü bir parlamento komitesine yaptığı açıklamada, bireylere verilen geri ödemelerin karbon ücretlerinin tam maliyetini karşılamadığına inanmadığını belirtti ve sosyal medya gönderilerinde, tüketiciler üzerindeki herhangi bir ek yükün fazla olduğunu savundu.

Higgs, yükselen karbon ücretleri hakkında “Hepsinin toplamı” dedi.

“Federal hükümeti bu gereksiz ve etkisiz vergiyi kalıcı olarak kaldırmaya çağırıyoruz.”

Ancak federal Muhafazakarlar bir adım daha ileri giderek, 1 Nisan’da planlanan alkollü içecek fiyatlarının artışının da tüketicilerin ihtiyaç duymadığı bir yük olduğunu savunuyorlar.

Federal hükümetin Mart ayının başlarında, bira üzerindeki tüketim vergisini 24 kutu için 14.2 sent veya biranın hafiften yarısından biraz fazlası kadar artırmayı planladığı zaman, Muhalefet Lideri Pierre Poilievre, bu miktarın endüstride çalışanlar için iş kaybına neden olacağını ve tüketicilere mantıksız bir şekilde maliyet getireceğini söyledi. Artışın terk edilmesini talep etti.

“İnsanın bir içki içmeye hakkı olup olmadığını merak ediyorum,” diye sordu Poilievre.

Pierre Poilievre, Mart ortasında Halifax’ta destekçilere bir mitingde konuştu. (Jeorge Sadi/CBC)

Üç hafta önce, 1 Nisan’daki federal bira fiyat artışı 24 kutu için altı sente düşürüldü, federal Muhafazakarlar hala cezai olarak karşı çıktıkları bir miktar olarak görmeye devam ediyorlar.

“Bu vergi artışı Kanadalı tüketicilere ve işletmelere on milyonlarca dolar mal olacak,” diyor parti, alkol fiyatlarının artmasına herhangi bir miktar karşı çıktığı çevrimiçi bir dilekçede.

Ancak, New Brunswick, federal altı sentlik artışa aynı şekilde karşı çıkmadı ve bunun yerine kendi artışlarını ekliyor. N.B. Likörü’ne göre, biranın kasa başına 1.68 dolarlık fiyat artışının 48 senti, tüketicilere geçirmek istediği yeni eyalet çevre kurallarının konteyner geri dönüşümü üzerindeki maliyetinden kaynaklanıyor. Geri kalanı ise “düzenli olarak planlanmış” bir fiyat değişikliği.

N.B. Likörü, New Brunswick’un en karlı Taç kuruluşudur.

New Brunswick Maliye Bakanı Ernie Steeves tarafından yayınlanan bütçe belgelerine göre, ajansın bu hafta sona erecek mali yılda yaklaşık 531 milyon dolarlık satışla 199 milyon dolar net gelir elde etmesi bekleniyor. Bu, bütçelenen kârın 15 milyon dolar daha fazla olduğu anlamına geliyor.

kaynak

Yorum bırak