Ontario, eyalet okullarındaki “sınıflardaki dikkat dağıtıcıları kaldırma” çabası olarak bir “temel değerlere dönüş planının” bir parçası olarak cep telefonu ve sosyal medya yasağını duyurdu.

Haber, öğretmenler ve okul yöneticileri tarafından olumlu karşılanabilirken, uzun süredir okul günü boyunca arkadaşlarına ve ailesine mesaj atma ve arama özgürlüğünü veya cihazı oyun, internet erişimi veya diğer kullanımlar için boş zamanlarında kullanma özgürlüğünü takdir eden öğrenciler arasında popüler olmayabilir.

Eyalet hükümeti, yasağı “Kanada’da sınıflardaki dikkat dağıtıcıları azaltma ve çocukların sağlığını iyileştirme konusunda en kapsamlı plan” olarak adlandırıyor.

Yeni kurallar, geçen yıl okullarda “öğretim süresince” cep telefonlarının yasaklandığı Florida’daki benzer duyuruları izliyor ve yakın zamanda 16 yaş altı kişiler için sosyal medya üzerinde kısıtlamalar getiren duyurular yapıldı.

İşte Ontario okullarındaki cep telefonu ve sosyal medya yasağının nasıl işleyeceği:

Anaokulundan 6. sınıfa kadar olan öğrencilerin, eğitimci tarafından açıkça izin verilmedikçe, cep telefonlarını sessiz moda alıp görünmez bir şekilde tutmaları gerekecek. 7. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrencilerin, eğitimci tarafından açıkça yönlendirilmedikçe, ders saatlerinde cep telefonu kullanmalarına izin verilmeyecek. Tüm okul ağları ve cihazlarından sosyal medya web siteleri kaldırılacak ve karne notları öğrencilerin sınıfta dikkat dağınıklığı seviyeleri hakkında yorum içerecek. Yeni kuralları yönlendirebilmek için hükümet, öğretmenlere zorunlu eğitim sağlayacak ve öğrencilere ve ebeveynlere yeni destekler sunacak.

Yeni cep telefonu yasağına ek olarak, Ontario hükümeti okullarda sigara ve elektronik sigara ürünlerinin kullanımına ilişkin yeni kurallar da duyurdu. Bunlar şunları içerir:

Öğrencilerin bu ürünleri kullanırken bulunmaları durumunda bunları teslim etmeleri gerekecek. Durum hemen ebeveynlere bildirilecek. Hükümet, yeni kuralları uygulamaya yardımcı olmak için okullara elektronik sigara dedektörleri ve diğer güvenlik yükseltmeleri kuracak. Bu yeni kurallar, 2024 Eylül ayında yeni okul yılı başladığında yürürlüğe girecek.

 

 kaynak

Yorum bırak