Highway 407 ETR, kaybolan, çalınan, çoğaltılan plakalarla ilgili ayda 500 hesabı incelemektedir.

Omar Ahmad, nadiren kullandığı özel plakalı aracıyla bağlantılı dört adet Highway 407 faturası almıştır. Kaybolan, çalınan veya çoğaltılan plakalardan dolayı sürücülerin sürpriz ücretlerle karşılaştığı artan bir grup içinde yer almaktadır. (Sarah MacMillan/CBC)

Online bir reklamda plaka numaranızın tıpkısı gibi görünen bir ilanı gördüğünüzü hayal edin.

Omar Ahmad bunu hayal etmek zorunda kalmadı.

Geçen ay, Ahmad’ın kardeşi, “tüm ihtiyaçlarınız için herhangi bir Kanada eyalet plakası” başlıklı ve yanında Ontario plakası gibi görünen “3MAR” yazılı bir resim içeren bir Facebook Marketplace ilanının bağlantısını gönderdi, sadece 26 dolara.

Bu, Ahmad’ın 11 yıldır sahip olduğu kişiselleştirilmiş Ontario plakasıydı. Karısı, lise yıllarında ailesinin Hamilton, Ont.’deki oto tamir atölyesi için bir sergi parçası olarak inşa ettiği bir araç için hediye etmişti.

Ahmad, “Tam olarak plakamın bir resmini çekip oraya koymuşsunuz gibi görünüyordu” dedi.

“Gerçekten yapılmış bir plakayı almak – bu, kayıtlı birinin plakasını almak – ve onu sahte bir plakaya dönüştürmek, birden fazla kişinin sahip olması, sadece – vahşi.”

Omar Ahmad, bu aracı lise yıllarında inşa etti ve o dönemde üzerinde “3MAR” yazılı kişiselleştirilmiş plakayla hediye edildi. Geçen ay, Facebook’ta plakasının bir replikasının satışta olduğunu görmek onu şaşırttı. (Sarah MacMillan/CBC ve Omar Ahmad tarafından gönderilen fotoğraf)

Ahmad, reklamın, Ağustos ayından bu yana nadiren kullandığı aracın özel plakasıyla bağlantılı olarak dört adet Highway 407 ETR faturası almasının nedenini çözdüğünü söylüyor.

O, sadece, iddia ettikleri seyahatleri asla yapmadıkları halde 407 ücretleri alan artan sürücülerden biri.

Ortalama olarak, geçen yıl Highway 407 ETR, kaybolan, çalınan veya çoğaltılan plakalarla ilgili geçiş ücretleri için aylık 500’den fazla hesabı incelendi. Bu, aynı sorunla ilgili 2019’da aylık olarak incelenen yaklaşık 250 hesabın iki katıdır.

Sahte Plaka İşi

Görünüşe göre artışın en azından bir kısmı, Ahmad’ın plakasını kopyalamak kadar gerçek bir plakanın kopyalanmasının ne kadar kolay olduğuna dayanıyor.

CBC Toronto, eğlence amaçlı çevrimiçi özel plaka satan birkaç satıcı buldu. Levhaların gerçek gibi geçip geçmediğini belirlemek için bir muhabir, bu ayın başlarında CBC’nin bir aracının plakasının replikasını sipariş etti. Eğlence amaçlı plaka birkaç saat içinde gönderildi ve bir hafta içinde teslim edildi.

Sahte plaka plastikten yapılmış olmasına rağmen, yolda gerçek gibi geçebilirdi. Birisi ne kadar harcamaya istekliyse, diğer satıcılar da metal ve yüksek kaliteli yapışkan sticker replika plakalar satmaktadır.

Birçok satıcı çeşitli özel plakaları çevrimiçi eğlence amaçlı satmaktadır. Levhaların gerçekliği geçip geçmediğini belirlemek amacıyla CBC Toronto, sağda, gerçek bir CBC aracı plakasının replikasını sipariş etti ve solda görülen bu levha geldi. (Sarah MacMillan/CBC)

Sgt. Kerry Schmidt, Ontario İl Polisi Karayolu Güvenliği Bölümü’nden, “Gördüğümüz bazı çok iyi maskelenmiş sahte plakalar, bir polis memurunun dikkatini çekmeyecek türdendi” dedi. “Sürücü bir ihlal nedeniyle durdurulana kadar bu durumu anlayamazsınız.”

Highway 407 ETR adına bir sözcü, “Bir bireyin plaka numarasının çalındığı veya yasa dışı olarak çoğaltıldığı durumları biliyoruz” açıklamasında bulundu ve bu durumlarda şirketin müşterilerle iş birliği yaparak sahte seyahatleri belirleyip ücretleri geri çevireceğini belirtti.

Sözcü Christina Basil, “Kötü niyetli kişiler daha sofistike hale geldi ve klonlanmış plakaların benzer araç marka ve modellerinde, hatta renklerinde kullanıldığı durumları gördük” dedi.

Eğlence Amaçlı Plaka Alım Satımı Yasaldır

Ontario’da eğlence amaçlı plakaların alımı, satımı ve sahipliği yasaldır. Ancak, bir kişi bu plakalardan birini yol üzerinde kullanmaya başladığında durum değişir.

Ontario Karayolu Trafik Yasası’na göre, bir araç için yetkilendirilmemiş bir plakayı kullanmak bir suç teşkil eder. Ancak bir sürücü bu şekilde yakalanırsa, bu suçla ilişkilendirilen para cezası 140 dolardır.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, 407 ETR’nin tünel hesaplayıcısına göre, bir kişinin hafta içi sabah yoğun saatlerde QEW’den Burlington’dan 407 ETR otoyolunun Pickering’deki Brock Road kısmının sonuna kadar tek yönlü seyahat etmesi yaklaşık olarak 60 dolara mal olmaktadır.

Eğer bir sürücünün plakası çoğaltılmışsa, 407 ETR, Ulaştırma Bakanlığı ve Ontario İl Polisi (OPP), sürücünün plakalarını polise bildirmesi ve ardından Service Ontario şubesine giderek yeni plakalar için 59 dolar ödemesi gerektiğini söylüyor. Bu şekilde, ilerleyen faturalar veya cezalardan kaçınılmış olur.

Tüketici hakları uzmanı Daniel Tsai, bakanlığın yerine yeni plakaların maliyetini karşılaması gerektiğini savunmanın zor olduğunu belirtiyor, ancak sorunu çözmeye çalışmazsa hükümetin sorumlu olduğunu düşünüyor.

“Bakanlık, plakaların meşruiyetini ve gerçekliğini sağlamak için var” diyen Tsai, Toronto Üniversitesi ve Toronto Metropolitan Üniversitesi’nde hukuk, teknoloji ve iş dersleri veren bir öğretim üyesidir.

Hukuk, teknoloji ve iş dersleri veren bir öğretim üyesi olan Daniel Tsai, Ontario hükümetinin sahte plakaların kullanımını ve satışını caydırmak için adımlar atmaları gerektiğini söylüyor. (Greg Bruce/CBC)

Daniel Tsai, eyaletin sahte plakaların kullanımını caydırmak için cezaları artırması ve “gerçekleri ayırt edilemez olan eğlence amaçlı plakaların satışının yasaklanması” gerektiğini söylüyor.

CBC Toronto, Ontario Ulaştırma Bakanlığı’na plakaların çoğaltılmasını engellemek için neler yapıldığını sormuş ve neden meşru plaka sahiplerinin bu sorunun maliyetini yeni plakalar alarak karşılamak zorunda olduğunu sormuştur.

Bakanlık doğrudan bu ve diğer soruları yanıtlamadı. Bunun yerine, bir bakanlık sözcüsü, eyaletin eğlence amaçlı plakaların satışını düzenlemediğini belirten bir açıklama yaparak, bir sürücünün plakasının çoğaltılması durumunda “yeni bir plaka almak zorunda kalacaklarını” söyledi.

Sözcü Tanya Blazina, “Bakanlık, yerine getirme, üretme ve yeniden gönderme işlemleriyle ilişkilendirilen maliyetleri karşılamak amacıyla araç izinleri ve plakaların değiştirilmesi için 59 dolarlık bir ücret talep etmektedir” dedi.

Sürücülerin Sahte Plaka Çoğaltılmasını Önlemek İçin Yapabileceği Hiçbir Şey Yok

Plakanızın çoğaltılmasını önlemek konusunda Sgt. Schmidt, “gerçekten yapabileceğiniz bir şey yok” dedi, çünkü bir sürücü bir fatura veya ceza alana kadar plakası zaten klonlanmış oluyor.

“Adınızı temizlemeli ve bu durumun devam etmesini önlemelisiniz” dedi. Ancak Tsai, plaka ile ilgili tartışmalı 407 ücretlerindeki artışın daha büyük sorunların bir belirtisi olduğuna inanıyor.

“Bunlar plakayı 407’ye girmeden önce yapıştırmıyorlar” diyor Tsai. “Aslında Toronto’nun etrafında dolaşıp, belki araba hırsızlığı ve otokapma gibi suçlara karışıyorlar.”

Bu durumun net bir açıklaması olmamakla birlikte, belki sadece istedikleri yerde park ediyorlar.

Bir Ottawa Sakini 4 Adet Toronto Park Cezası Aldı

Ottawa’da yaşayan Connie Jensen, mevcut aracını ve plakalarını aldığından beri Toronto’ya sürüş yapmadığı halde Mayıs 2022’den bu yana dört adet Toronto park cezası almış.

İlk başta, cezalı plakanın sadece yanlış yazılmış olması gerektiğini düşündü. Ancak son aylarda üst üste üçüncü ve dördüncü cezaları alana kadar fikrini değiştirmiş. “Sanırım plakalarımı birisi kullanıyor,” dedi Jensen. “Bazı cezalar 30 ila 150 dolar arasında değişiyor, bu insanlar istedikleri yere, hatta yoğun saatlerde park ediyorlar.”

Toronto Şehri, Jensen’ın ilk iki park cezasını iptal etti. Üçüncü ve dördüncü cezalar hala bekliyor.

Jensen, şehrin inceleme sürecinin ona nasıl bu park ihlallerinin arkasında olmadığını ve yeni cezaları nasıl önleyebileceğini söylemediğini söylüyor – örneğin, yeni plakalar alarak.

“Sadece can sıkıcı hale geliyor,” dedi. “Hazır cevaptan daha fazla cevap istiyorum.”

Toronto Şehri, Jensen’ın cezaları hakkında yorum yapmazken, bir sözcü, inceleme sürecinde itiraz edilen bir ceza hakkında karar verirken, ilgili aracın alınan fotoğraflarına ve plaka ile ilişkilendirilmiş önceki cezalara dair kayıtları göz önüne aldıklarını söyledi.

Jensen, plakalarının muhtemelen çoğaltıldığı düşünülen kendi ve diğer sürücülerin böyle bir durumu önlemek için ödeme yapmak zorunda olmamaları gerektiğine inanıyor.

“Mağdurun üzerine düşmesi gerektiğini düşünmüyorum,” dedi.

“Bunun sorununu çözmek için bu durumun mağdurlarının sorumlu tutulması sadece geçici bir çözüm.”

 

 

kaynak

 

 

 

Yorum bırak