Ontario hükümeti pazartesi günü, eyaletin üniversitelerini ve kolejlerini dengelemeyi amaçlayan bir dizi önlemi tanıttı. Bu önlemler arasında neredeyse 1.3 milyar dolarlık yeni finansman bulunurken, 2019’dan beri devam eden harç ücreti dondurma politikasını sürdürmek de bulunuyor.

Eğer kabul edilirse, eyalet ayrıca öğrenci mental sağlığını destekleyen, güvenli ve kapsayıcı kampüsleri sağlayan ve ücretlerin artan şeffaflığını sağlayan yasaları da tanıtacak.

Kolej ve Üniversiteler Bakanı Jill Dunlop, “Çalışkan aileleri daha yüksek harçlarla zorlamak yerine, tarihi yatırımlar yaparak kolejleri ve üniversiteleri dengelemek için harekete geçiyoruz. Ücretleri daha şeffaf hale getirmek için önlemler alıyoruz,” dedi.

Dengelemenin bir parçası olarak, eyaletin kamu destekli kolejler ve üniversiteler için harç ücreti dondurma politikasını en az üç yıl daha uzatmayı içeriyor. Kurumlar, eyalet dışından gelen yerli öğrenciler için 2024-25 döneminde harçları en fazla yüzde beş artırabilecekler.

Harç ücreti dondurma politikası en az 2026-27’ye kadar devam edecek. Eyaletin belirttiğine göre, uygulanmasından bu yana, öğrenci ve velilerin üniversite için ortalama yılda 1,600 dolar, kolej için ise ortalama yılda 350 dolar tasarruf ettiği tahmin ediliyor.

Kasım ayında hükümet tarafından hazırlanan bir rapor, üniversitelere ve kolejlere düşük düzeyde finansman sağlanmasıyla birlikte, 2019’da yapılan harç indirimi ve dondurmanın sektörün finansal sürdürülebilirliğine “önemli bir tehdit” oluşturduğunu ortaya koydu.

Yine de, eyalet üniversiteleri ve kolejleri dengelemek için yeni bir Üniversite Sonrası Eğitim Sürdürülebilirlik Fonu aracılığıyla 903 milyon dolar, ekstra 167.4 milyon dolarlık bir sermaye onarım ve ekipman için ve mevcut fonlanan seviyelerin üzerinde öğrenci kaydına sahip kamu destekli kolejler ve üniversiteler için STEM programı maliyetlerini desteklemek için 100 milyon dolar olmak üzere üç yıl içinde neredeyse 1.3 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Kabul edilirse, 2024 Güçlendirilmiş Hesap Verebilirlik ve Öğrenci Destekleri Yasası, kolejlerin ve üniversitelerin ruh sağlığı ve iyilik hali desteklerine ilişkin politikalara sahip olmasını ve ırkçılık ve nefretle mücadele için politikaları uygulamalarını gerektirecektir.

Bu yasa ayrıca, bakanın kolejler ve üniversitelere yardımcı olmak için ek ders ücretleri ve diğer öğrenci maliyetleri hakkında bilgi sağlamalarını isteyen direktifler verme yetkisini de sağlayacaktır, ders kitapları ve diğer öğrenme materyalleri maliyetleri de dahil.

Eyalet, kurumların ücretleri tutarlı bir şekilde yayınlamasını sağlamak gibi önlemleri içerebileceğini belirtiyor, örneğin kurs müfredatında maliyetleri yayınlamak gibi.

Eyalet hükümeti ayrıca öğrencilere ve yeni gelenlere işgücü piyasası ihtiyaçlarını anlamalarına ve üniversite sonrası eğitim konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacak bir kariyer portalı başlatmayı planlıyor.

 

 

kaynak

Yorum bırak