Doug Ford hükümeti, sürücülerin daha düşük araba sigorta primleri alabilmeleri için seçenekleri arttıracaklarını söyledi.

Ontario Başbakanı Doug Ford hükümeti, Salı günü sunacağı bütçede otomatik sigorta değişikliklerini merkezi bir özellik haline getireceği öğrenildi.

Hükümetin planları hakkında bilgi sahibi olan birçok endüstri kaynağı, bütçenin Ontario sürücülerine araba sigorta primlerini düşürmek için daha geniş bir çeşitlilik sağlayacak reformları içereceğini belirtiyor.

Maliye Bakanı Peter Bethlenfalvy’nin sözcüsü, planları ne doğruladı ne de reddetti.

“Sürekli olarak tüketici seçeneklerini artırmak, gereksiz bürokrasiyi azaltmak ve otomatik sigortayı tüketiciler için en iyi şekilde çalışacak şekilde yapmak için yollar arıyoruz” dedi sözcü e-postada. Bethlenfalvy’nin bütçeyi Salı öğleden sonra sunması bekleniyor.

Bu, Ford hükümetinin otomatik sigorta reformlarına ikinci büyük girişimi olacak. 2019 bütçesi, o dönem Maliye Bakanı olan Vic Fedeli’nin dönüştürücü olacağını söylediği “Önce Sürücüleri Düşünmek” adlı bir programı içeriyordu.

Bu reformların primleri düşük tutmada başarılı olup olmadığı ise açık değil. Ontario Denetçi Genel’e göre, 2017’den 2021’e kadar ortalama otomatik sigorta primi neredeyse %14 arttı.
Denetçi rapor 2022’de Ontario’luların ülke genelinde en yüksek ortalama araba sigorta primlerini ödediğini rapor etti. O zamandan beri, Kanada genelindeki oranlar enflasyon, artan araba hırsızlığı ve pandemi nedeniyle tedarik zinciri sorunlarının birleşimiyle daha da arttı. Tahminler, 2024’te daha fazla prim artışını öngörüyor.

2022 seçim kampanyası sırasında, Ford’un Muhafazakar Partisi, “zamanla tüketicilere otomobil sigortası satın alırken daha fazla seçenek sunacaklarını” vaat etti.

Daha Fazla Esneklik Geliyor

Salı günü sunulacak bütçedeki önerilerin genel olarak seçim kampanyası vaadiyle uyumlu olacağını belirten endüstri kaynakları, CBC News’a hükümetin önlemler hakkında konuşma izni olmadığı için isimlerini açıklamamıştır.

Kaynaklar, bütçenin genel olarak ortalama araba sigorta primlerinin kesintiye uğratılması için herhangi bir belirli hedef içermeyeceğini belirtmektedir. Bunun yerine, önlemlerin, endüstrinin “seçeneklilik” olarak adlandırdığı şeyi artıracağını ve müşterilere daha fazla esneklik sağlayarak sürücülerin kapsam planlarını seçme konusunda daha fazla serbestlik vereceğini belirtmektedir.

John Shmuel, araba sigorta primlerinin COVID-19 evde kalma kısıtlamaları sırasında azalan bir miktar düştükten sonra önemli ölçüde arttığını belirtiyor. rates.ca adlı bir web sitesinin yönetici editörü olan Shmuel, araba sigortası ve diğer finansal ürünlerde fiyat karşılaştırmaları sunan bir web sitesidir.

“Enflasyon bütün otomatik sigorta sistemi boyunca hızla artmaya başladı. Sigorta şirketleri, tamirat maliyetlerinin gerçekten artmaya başladığını görmeye başladı,” dedi Shmuel bir röportajda.

Sürücülere primlerini azaltmak için daha geniş bir seçenek yelpazesi sunmanın teoride harika olduğunu söyledi. Ancak, daha az kapsamın olası sonuçları hakkında yeterli bilgi verildiği sürece, bu durumun önemli olduğunu belirtti.

“Ontario’nun sigorta fiyatları kesinlikle ortalamanın altında olabilir,” dedi Shmuel.

“Piyasayı daha rekabetçi hale getirebiliriz, daha fazla sigorta şirketinin katıldığı daha fazla rekabeti teşvik edebiliriz, böylece müşterilerin daha fazla seçeneği olur.” Otomatik sigorta fiyatları yıllar boyunca Ontario’da sık sık gündem olan bir konu olmuştur. Denetçi genel tarafından belirtilen eyalet düzenleyicisi resmi istatistiklere göre, primler 2022’den bu yana enflasyondan daha yüksek bir oranda artmıştır.

Kathleen Wynne’in önceki Liberal hükümeti, 2013’te otomatik sigorta fiyatlarını iki yıl içinde %15 oranında düşürme sözü vermiş ancak bu hedefi gerçekleştirememiştir.

Ford hükümetinin 2019’daki reformları, sigorta şirketlerinin sürücülere yeni türde indirimler sunmalarına olanak tanıyarak seçenekliği artırdı. Bu seçenekler arasında, sürücülere, araç tamir veya sağlık hizmetlerinin “tercih edilen sağlayıcıları” olarak sigorta şirketinin belirlediği sağlayıcılardan yalnızca taleplerde bulunmayı kabul edenlere daha düşük primler sunulması bulunuyordu.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, Ontario, sürücülerin kendi araçlarındaki hasarı tazmin eden ve kendi kusurları olmayan bir kazada “doğrudan tazminat – mal hasarı” olarak adlandırılan önceden zorunlu olan kapsamdan çıkmalarına izin vermeye başladı.

Araba Hırsızlığı Primler Üzerinde Etkili Oluyor

Son zamanlardaki ulusal ve bölgesel zirveler, artan araba hırsızlığının otomobil sigorta primlerini artırmadaki rolüne dikkat çekti.

Sigorta Şirketleri Bürosu, sigorta şirketlerini temsil ediyor ve ülke genelindeki araba hırsızlığı taleplerinin 2022’de 2018’e göre üç katına çıkarak 1.2 milyar doları bulduğunu söylüyor. Geçen Kasım ayında, Ford hükümeti, otomobil hırsızlığıyla mücadele etmeyi amaçlayan polis projelerini finanse etmek için önümüzdeki üç yıl içinde 18 milyon dolar ayırdı, polis kuvvetleri ise otomobil gaspıyla ilgili bir görev gücü başlatmak için bir araya geldi.

Ontario’daki araba sigorta primlerinde başka bir ana faktör ise kayıtlı sahibin ev adresidir. Aynı araca ve aynı sürüş geçmişine sahip sürücüler için bile farklı yerlerde yaşayanların primlerinde önemli farklılıklar bulunmaktadır, bazıları bunu “posta kodu ayrımcılığı” olarak adlandırmaktadır.

Ontario denetçi genelinin 2022 raporu, aynı sigorta kapsamına sahip olmalarına rağmen, Londra’da 1.200 dolar ile Brampton’da 3.350 dolar arasında değişen yıllık primler buldu.

Endüstri kaynaklarından hiçbiri, Salı günkü bütçedeki değişikliklerin sigorta primlerindeki coğrafi farklılıklara herhangi bir etkisinin olup olmayacağını söylemedi.

kaynak

 

 

Yorum bırak