UYARI: Bu yazıda intihar ve madde kullanımı konularına değiniliyor ve bahsi geçenler bazı insanlar için tetikleyici olabilir. Siz veya tanıdığınız biri intihara meyilliyse lütfen doktorunuzla iletişime geçin, yerel acil servise gidin veya ülkenizdeki intihar önleme yardım hattını arayın. Kanada’daysanız 1-833-456-4566 numaralı Kanada İntihar Önleme Yardım Hattı’nı 7/24 arayabilir, Ontario’da Post Secondary öğrencisiyseniz 1-866-925-5454 numaralı Good2Talk Yardım Hattı’na 7/24 ulaşabilirsiniz.

Kanada’nın Ontario eyaleti kapalı kalan en uzun eyaletlerden birisi.  Coronavirüs’ün halk üzerindeki dolaylı etkilerinin ne kadar yıkıcı ve ölümcül olduğunu gösteren rakamlar her geçen gün daha çok gün yüzüne çıkıyor. Kanada İstatistik Kurumu’ndan alınan son veriler,  Ontario’da karantinanın etkileri sonucu halkın son 16 ayda katlandığı ruh sağlığı ve bağımlılık mücadelelerine dair kasvetli tabloya daha da fazlasını ekledi.

Genel olarak, özellikle gençler arasında, yeme bozuklukları, aile içi şiddet, aşırı doz madde tüketimi ve her türlü psikolojik kriz vakalarında olduğu gibi, normal yaşam aktivitelerinin, rutinlerin, işlerin ve işsizliğin ortasında intihar girişimleri de hızla arttı.

Global News Toronto’nun muhabirlerinden Caryn Lieberman’ın Sick Kids Hastanesi araştırma sonuçlarını Twitter hesabından aşağıdaki tweet ile duyurdu.

Ontario’da Karantinanın Etkileri

Hastanelerden ve tıp uzmanlarından gelen raporların yanı sıra, Kanada İstatistik Kurumu bu hafta sağlık krizinin istenmeyen yan etkilerinden birisi olan aşırı ölümleri ölçen rakamları paylaştı. Aşırı ölümler tipik olarak belirli zaman dilimlerinde gözlemlenen ölüm sayıları ile aynı zaman dilimlerinde beklenen ölüm sayıları arasındaki fark olarak tanımlanıyor. Bu rakamlar şimdilik yalnızca aşırı dozda madde tüketimi, zehirlenme ve alkol ölümlerini içeriyor. Kanada İstatistik Kurumu intihar ve cinayet gibi ölümlerin uzun süreli bir soruşturma gerektirdiğini söylediği rapora intihar ve cinayet ölüm rakamlarını dahil etmedi. Tüm bunların dışında, diğer sağlık sorunları için gecikmiş ameliyatların ve tedavilerin sonuçları da gelecekte pandeminin etkileri arasında yer alacak fakat şu anda rapora dahil değil.

Kanada İstatistik Kurumu: “Bazen COVID-19’a atfedilen ölümlerin sayısıyla aşırı ölüm oranlarının tutarlı olduğunu gözlemlesek de, veriler pandeminin dolaylı sonuçlarının Kanada’daki, özellikle genç nüfusta aşırı ölümlerin sayısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Ontario'da Karantinanın Etkileri
Ontario’da Karantinanın Etkileri

Kanada İstatistik Kurumu, Mart 2020’den Nisan 2021’e kadar 65 yaşın altındaki yalnızca 1,380 Kanadalının COVID-19’dan öldüğünü, bu yaş grubundaki aşırı ölüm sayısının ise normal bir yıldaki ölüm sayısından 5,535 daha fazla olduğunu belirtti. Rapora göre, aşırı ölüm oranının, büyük ölçüde, kasıtsız zehirlenmeler ve alkol tüketimiyle ilgili hastalıklar olduğu belirlendi. Aşırı ölüm sayısındaki artışın bağlı olduğu faktörler arasında madde kullanımı ve ilaçların kötüye kullanımına bağlı nedenler de olabileceği belirtildi.

Özellikle Ontario’da, madde kullanımı Mart 2020’den itibaren önemli ölçüde arttı. Geçen yıla göre aşırı dozda madde kullanımı ve zehirlenmeden yaklaşık 1,5 kat daha fazla ölüm olurken, madde bağımlılığı ile mücadele edenlere yardımcı olacak kaynaklar da COVID-19 tarafından kesintiye uğradı.

Kanada İstatistik Kurumu, Ontario’nun COVID-19 pandemisine önlem amaçlı 17 Mart 2020’de olağanüstü hal ilan etmesi de dahil olmak üzere, birçok faktörün bu artışa sebep olabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleşen intiharlar, cinayetler, ruh sağlığı krizleri ve Ontario’da karantinanın etkileri ile bağlantılı diğer rakamlar biraz daha erişilebilir oldukça, Kanadalıların bu zor ve beklenmedik dönemden ne gibi bir hasarla kurtulduğunu görmek trajik ve ilginç olacak. Biz de bir yandan ruh sağlığımızı korumaya çalışırken gün yüzüne çıkacak olan istatistikleri merakla bekliyoruz.

Kaynak: BlogTO
Katkıda bulunan: Işın Iris Unlu