Ontario’daki kiracılar, uygun bir yer bulmanın zor olabileceğini biliyor! Eğer eyalet içinde başka bir yere taşınmayı düşünüyorsanız veya kira maliyetinizin nasıl bir yerde olduğunu öğrenmek istiyorsanız, liv.rent 2023 Kanada kira pazarı raporunu derledi. Raporda, Ontario’da kiralamak için en ucuz ve en pahalı şehirleri listeledi.

Kaynak: liv.rent

Ontario’da aylık kira maliyetine dayalı olarak en pahalı şehirler konuşulduğunda, Greater Toronto Area’daki ilk üçünün bu listede olması şaşırtıcı olmayabilir.

Markham, ortalama eşyasız bir yatak odalı dairenin aylık kirasıyla $2,312 ile en pahalı sırada yer alıyor. İkinci en pahalı şehir $2,278 ile Mississauga ve üçüncü en pahalı şehir ise $2,252 ile Toronto’dur, bu da eşyasız bir yatak odası için aylık kira maliyetini temsil etmektedir.

Şimdi en fazla maliyeti olan şehirleri bildiğinize göre, işte aylık kira maliyetinizden tasarruf edebileceğiniz şehirler!

Ayrıca, eşyasız bir yatak odası için ortalama kira fiyatına göre Niagara Falls, aylık $1,552 ile en ucuz şehir olarak sıralanıyor. St. Catherines ikinci sırada $1,559 ve London üçüncü sırada $1,573 ile yer alıyor.

liv.rent’in verilerine göre, Ontario’da eşyasız bir yatak odası için ortalama kira fiyatı aylık $1,920 idi ve bu, en yüksek sıralanan üç şehrin maliyetinin altında bulunuyor.

2023 yılında Greater Toronto Area’daki kira fiyatları, 2022’deki %10’luk artışa kıyasla %16 arttı.

Rapor ayrıca, Markham ve Mississauga’nın, Markham’da bir yatak odası eşyasız dairelerin %24 ve Mississauga’da %17 artmasıyla GTA’daki kira fiyatlarının artışında büyük rol oynadığını belirtiyor.

Peki, kira maliyetini artıran nedir? liv.rent’e göre, “Kira fiyatları, öncelikle göçe dayalı nüfus artışı nedeniyle arttı.” Son üç yılda, Ontario her yıl 130.000’den fazla yeni göçmeni ağırlayarak 2023’ü 2011’den bu yana eyaletin en yüksek göç seviyesi yaptı (162.915 yeni göçmen).

Ve eğer 2024’te ne gibi bir beklenti olduğunu merak ediyorsanız, liv.rent Ontario şehirleri Kitchener, Markham, Oshawa ve London’ın bu yıl da kiracı sayısında artış görmeye devam edeceğini öngörüyor.

Ontario kira maliyetiniz bu rakamlarla nasıl karşılaşıyor?

 

kaynak

 

Yorum bırak