Toronto ve Ontario genelinde yaşanan kitlesel göç, pandemi döneminde yaşanan maliyet sorunları gibi nedenlerle tekrarlanıyor gibi görünüyor.

Son birkaç ayda Kanada’da rekor nüfus artışı olmasına rağmen, bu hafta StatCan tarafından yayımlanan yeni veriler, on binlerce kişinin Ontario, B.C. ve diğer eyaletlerden ayrılarak Alberta’ya doğru akın ettiğini gösteriyor.

Hükümet ajansının yeni nüfus tahmin raporuna göre, “Tüm eyaletler ve bölgeler, 2023’ün üçüncü çeyreğinde kendi aralarındaki göç alışverişlerinde kayıplar yaşadı, sadece Alberta, en yüksek net kazanca sahip olmaya devam etti (+17,094) ve New Brunswick (+21) çok küçük bir kazançla,” ifadelerine yer verildi.

Bu, prairie eyaletinin beş ardışık çeyrek boyunca 10.000’den fazla yeni geleni karşılaması demektir. Bu kişiler, Calgary’nin rodeo etkinliği olan Calgary Stampede’e, petrol kumlarına ve tabii ki özellikle konut açısından daha uygun olan Alberta’ya gitmek üzere hazırlıklarını tamamlamış durumdalar.

Calgary’deki standart bir ev, Toronto’daki 1.081.300 dolarlık fiyatına karşılık yaklaşık 557.400 dolara mal oluyor. Eyaletin başkenti Edmonton’daki ortalama ev fiyatı ise 2023 Kasım itibariyle sadece 368.200 dolar — Ontario standartlarına göre şaşırtıcı derecede düşük. Ontario’da ise “sürekli net kayıp” yaşanmış.

Alberta, diğer Kanada bölgelerinden insanları buraya taşınmayı düşünmeye davet etmek için yaptığı reklam kampanyalarında, özellikle reklamları alay konusu yapan bir kısmın beklediğinden daha fazla başarı elde etmiş gibi görünüyor.

StatCan’ın güncellemesine göre, Kanada’nın nüfusu Temmuz’dan Ekim 2023’e kadar olan üç ayda, 1957’den bu yana herhangi bir çeyrekte olduğundan daha fazla, yani %1.1 artarak 430,635 yeni kişi ile büyüdü.

Buna karşılık, ’57’nin o bölümünde 198.000 büyüme yaşamıştık ve o zaman %1.2’lik bir artışı temsil ediyordu.

kaynak

 

 

 

Yorum bırak