Hem halen sürecin içindesiniz hem de yeni taşındınız, Kanada’da en iyi iş fırsatlarını bulabileceğiniz birkaç büyük şehir var.

Araştırmanıza yardımcı olmak için kişisel finans dergisi Moneysense, yeni gelenler için Kanada’daki en iyi yerleri karşılaştırdı. Rapor, istihdam olanakları, yaşam maliyeti ve konut gibi birkaç faktörü dikkate alıyor. Göçmenlerin yaşayıp çalışabileceği Kanada’daki en iyi altı şehri sizin icin derledik.

Siz de sakin bir kasaba havası olan ya da hızlı bir teknoloji merkezi tercih edenlerdenseniz, en uygun şehri bulmak için okumaya devam edin.

Toronto,Ontario

Toronto, Kanada’nın en kalabalık şehri olup, 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor – çevresindeki Greater Toronto Bölgesi’ni de dahil ederseniz bu rakam 6.5 milyona kadar çıkıyor. Ve dünyanın dört bir yanından insanları kendine çeken bir nedeni var.

“GTB aynı zamanda Kanada’nın iş ve finans merkezi olup, ülkenin en büyük borsasını ve birçok banka ile diğer finansal kuruluşların merkezlerini bulabileceğiniz yerdir,” diye raporda belirtiliyor. “Ayrıca teknoloji, sağlık, gayrimenkul, sigorta, ticaret, telekomünikasyon, eğlence, turizm ve daha birçok endüstrinin de bir merkezidir.”

Ayrıca, spor tutkunları için de harika bir yaşam alanıdır, çünkü Toronto Maple Leafs, Toronto Raptors, Toronto Blue Jays ve Toronto Football Club’a ev sahipliği yapar.

İş fırsatları: En çok açık bulunan endüstriler arasında teknoloji, finans, sağlık ve mühendislik yer alıyor. İş türleri şunlardır:

Teknoloji: Yazılım mühendisleri, program yöneticileri, iş analistleri, ağ teknisyenleri ve DevOps mühendisleri

Finans: Muhasebeciler, finans analistleri, muhasebeciler, finansal danışmanlar, iç denetçiler ve maaş uzmanları

Sağlık: Eczacı yardımcıları, kayıtlı hemşireler, eczane teknisyenleri, diş sekreterleri, tıbbi sekreterler ve tıbbi resepsiyonistler

Mühendislik: Makine mühendisleri, elektrik mühendislik teknisyenleri, tahmini uzmanlar, inşaat mühendisleri, proje mühendisleri, yapısal mühendisler ve otomasyon mühendisleri

Yaşam maliyeti: Toronto’da yaşam maliyeti yüksektir. Konut hariç, dört kişilik bir ailenin ortalama aylık maliyeti yaklaşık 5.545 dolar civarındadır. 2023 yılında, eyaletin ortalama otomobil sigortası maliyeti 1.780 dolardı.

Konut maliyeti: Buradaki konutlar pahalıdır. 2023 yılında, bir yatak odalı bir dairenin ortalama kirası 1.691 dolar ve iki yatak odalı bir dairenin kirası 1.958 dolardı. GTB’de bir müstakil evin ortalama maliyeti 1.443.612 dolar, bir daire ise 695.345 dolardır.

Ottawa,Ontario

Başka bir Ontario şehri, “zengin kültürel mirası” ve harika iş fırsatları nedeniyle listede yer aldı. Teknoloji, havacılık, savunma ve turizm şirketlerinin patlama yaşadığı bu şehirde, en büyük işveren federal hükümettir.

“Ottawa, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan manzara güzelliğine sahip Rideau Kanalı’na ev sahipliği yapıyor ve harika tarihi ve modern mimariye sahip, bekarlar ve aileler için keşfedilecek harika bir yer,” diye raporda belirtiliyor.

İş fırsatları: En çok açık bulunan endüstriler arasında teknoloji, havacılık, savunma ve turizm yer alıyor.

Teknoloji: Yazılım mühendisleri, güvenlik analistleri, program yöneticileri, ağ teknisyenleri ve DevOps mühendisleri

Havacılık: Bilim insanları, yazılım mühendisleri, proje planlayıcıları, tedarik yöneticileri ve hukuk profesyonelleri

Savunma: Bilim insanları, güvenlik analistleri, program liderleri, tercümanlar ve proje yöneticileri

Turizm: Koordinatörler, tercümanlar, pazarlama yöneticileri, pazarlama asistanları, otel müdürleri ve satış müdürleri

Yaşam maliyeti: Konut hariç, dört kişilik bir ailenin ortalama aylık maliyeti yaklaşık 5.657 dolardır. 2023 yılı itibarıyla, ortalama otomobil sigortası fiyatı 1.780 dolardı.

Konut maliyeti: 2023 yılında, bir yatak odalı bir dairenin ortalama kirası 1.409 dolar ve iki yatak odalı bir dairenin kirası 1.693 dolardı. Bir tek ailelik evin ortalama maliyeti 708.500 dolar iken, bir daire 417.000 dolardır.

Vancouver, BC

Eğer Vancouver’a taşınırsanız, diğer şehirlere kıyasla kış aylarında nispeten ılıman sıcaklıklara sahip olduğu için soğuğa uyum sağlama konusunda endişelenmenize gerek olmayacak. Sadece dış mekan tutkunları için mükemmel bir yer olmakla kalmaz, aynı zamanda sanat, kültür ve spor konularında da birçok şey sunar (Vancouver Canucks ve Whitecaps’a ev sahipliği yapar).

“Kent, etnik olarak çeşitli nüfusu, misafirperver insanları, ekonomik fırsatları ve yeşil ve sürdürülebilir yaşamaya olan bağlılığı nedeniyle yeni gelenler için caziptir,” raporun ifadesidir.

İş fırsatları: En çok iş fırsatı bulunan endüstriler arasında teknoloji, yaratıcı sektörler, film ve televizyon bulunmaktadır.

Teknoloji: Yazılım mühendisleri, program yöneticileri, iş analistleri, ağ teknisyenleri, DevOps mühendisleri

Yaratıcılar, film ve TV: Prodüksiyon koordinatörleri, kameramanlar, video yönetmenleri, film editörleri, medya koordinatörleri, grafik tasarımcılar

Yaşam maliyeti: Vancouver, yüksek yaşam maliyetiyle tanınır. Konut hariç, dört kişilik bir aile yaklaşık olarak ayda 5.885 dolar harcamayı bekleyebilir. 2022’de British Columbia’da otomobil sigortası ortalama 1.411 dolara mal olacak.

Konut maliyeti: 2023 yılında, bir yatak odalı bir dairenin ortalama kirası 1.697 dolar ve iki yatak odalı bir dairenin kirası 2.187 dolardı. Bir müstakil evin ortalama maliyeti 1.972.400 dolar iken, bir daire 770.700 dolardır.

Edmonton, Alberta

Alberta’nın başkenti, muhteşem manzaraları ve petrol kumları, madencilik projeleri ve operasyonları tarafından beslenen gelişen ekonomisiyle bilinir.

“Endüstri dışında, şehir aynı zamanda tiyatrolar ve sanat galerileri de dahil olmak üzere sanatlar için de tanınır ve Edmonton Uluslararası Fringe Tiyatro Festivali ile Edmonton Oilers hokey takımına ev sahipliği yapar,” rapora göre. Hadi gidelim, Oilers!

İş fırsatları: En çok iş fırsatı bulunan endüstriler arasında petrol, gaz ve teknoloji yer alır.

Petrol ve gaz: Zemin işçileri, sondaj kulesi işleri, motor işçileri, sevkıyatçılar, derrick işçileri, R&M teknisyenleri, tornacılar, enstrümantasyon teknisyenleri, petrol teknisyenleri, proje yöneticileri ve mühendisler

Teknoloji: Veri mühendislik uzmanları, sistem analistleri, kalite güvence yöneticileri, iş geliştirme analistleri, teknoloji risk yöneticileri ve pazar araştırma analistleri

Yaşam maliyeti: Konut hariç, dört kişilik bir ailenin ortalama aylık maliyeti yaklaşık 5.657 dolardır. 2023 yılı itibarıyla, ortalama otomobil sigortası fiyatı 1.780 dolardı.

Konut maliyeti: 2023 yılında, bir yatak odalı bir dairenin ortalama kirası 1.409 dolar ve iki yatak odalı bir dairenin kirası 1.693 dolardı. Bir tek ailelik evin ortalama maliyeti 708.500 dolar iken, bir daire 417.000 dolardır.

Calgary, Alberta

Kaya Dağları’na yakın bir konumda bulunan Calgary, “kovboy mirası ve dinamik modern endüstrisi” ile öne çıkıyor. Edmonton gibi, şehir enerji sektörüyle tanınıyor.

Ayrıca, her yıl 1.38 milyon misafiri ağırlayan ünlü Calgary Stampede adlı yıllık bir rodeo ile de tanınıyor.

İş fırsatları: İş fırsatları genellikle petrol ve gaz endüstrisinde bulunmaktadır.

Petrol ve gaz: Zemin işçileri, sondaj kulesi işleri, motor işçileri, sevkıyatçılar, R&M teknisyenleri, tornacılar, enstrümantasyon teknisyenleri, petrol teknisyenleri, proje yöneticileri ve mühendisler.

Diğer talep gören işler: Kayıtlı hemşireler, nakliye kamyon şoförleri, ticaret müdürleri, satış yöneticileri, ağır iş makinesi mekanikerleri, muhasebeciler, idari memurlar, restoran müdürleri ve endüstriyel mekanikçiler.

Yaşam maliyeti: Konut hariç, dört kişilik bir ailenin ortalama aylık maliyeti yaklaşık 5.560 dolardır. 2023 yılı itibarıyla, ortalama otomobil sigortası fiyatı 1.651 dolardı.

Konut maliyeti: 2023 yılında, bir yatak odalı bir dairenin ortalama kirası 1.463 dolar ve iki yatak odalı bir dairenin kirası 1.691 dolardı. Bir müstakil evin ortalama maliyeti 721.300 dolar iken, bir daire sizi 329.600 dolara mal olacaktır.

Halifax, Nova Scotia

Daha kıyıya yakın bir atmosfere sahip bir şehir arıyorsanız, Halifax’i tercih etmek yanlış bir seçenek olmayacaktır. Nova Scotia’nın başkenti, sahil şeridi ve “patlayan teknoloji sektörü” ile tanınır.

“Kültürel olarak, Halifax, misafirperver mahalleleri, çeşitli yiyecek seçenekleri ve birçok festivaliyle tanınır,” diye raporda belirtiliyor.

İş fırsatları: Çoğu iş teknoloji, sağlık hizmetleri, satış ve hizmet, meslekler, taşımacılık ve inşaat alanlarında bulunmaktadır.

Teknoloji: Yazılım geliştiricileri, mühendisler, etkileşimli medya geliştiricileri, bilgi sistemleri analistleri ve danışmanları, veritabanı analistleri ve bilgisayar ağ teknisyenleri.

Sağlık hizmetleri: Aile hekimleri ve genel pratisyenler, uzman hekimler, lisanslı uygulamalı hemşireler, kayıtlı hemşireler, sürekli bakım asistanları, hemşire yardımcıları, ev destek çalışanları, düzen ve hasta hizmetleri çalışanları, erken çocukluk eğitimcileri ve veterinerler.

Satış ve hizmet: Şefler, aşçılar, yiyecek servis görevlileri

Taşımacılık ve inşaat: Otomotiv servis teknisyenleri, marangozlar, müteahhitler ve yöneticileri, ve taşıma kamyon şoförleri.

Yaşam maliyeti: Konut hariç, dört kişilik bir ailenin ortalama aylık maliyeti yaklaşık 5.268 dolar, ancak yalnız bir kişi için bu rakam yaklaşık 1.485 dolardır. 2023 yılı itibarıyla, ortalama otomobil sigortası fiyatı 1.229 dolardı.

Konut maliyeti: Halifax’ta konutlar nispeten uygun fiyatlıdır. 2023 yılında, bir yatak odalı bir dairenin ortalama kirası 1.323 dolar ve iki yatak odalı bir dairenin kirası 1.628 dolardı. Bir tek ailelik evin ortalama maliyeti 392.100 dolar iken, bir daire 444.300 dolara mal olmaktadır.

 

kaynak

Yorum bırak