Quebec, Yabancı Öğrencilere Harç İndirimi Yaparken Fransızca Öğrenme Şartı Getiriyor!

Asgari harç ücreti, ilk duyurulduğu gibi 17 bin dolar değil, 12 bin dolar olacak.

Quebec, İngilizce dilinde eğitim veren üniversitelerde okuyan Quebec dışındaki öğrencilere gelecek yıl harç ücreti artışı getiriyor, ancak ilk açıklamada belirtilen kadar değil. Ancak burada bir kapsam var: Çoğu öğrencinin Fransızca öğrenmesi gerekecek. McGill, Concordia ve Bishop’s gibi Quebec’in üç İngilizce dilinde üniversitesi, dış eyalet öğrencilerinin yüzde 80’inin Fransızca öğrenmesini sağlamak zorunda kalacak. Bu öğrenciler, lisans eğitimlerini tamamladıklarında Temel 5 sözlü yeterliliği göstermek zorunda kalacak.

Fransızca dil şartı, 2025-26 akademik yılında yeni öğrenciler için yürürlüğe girecek. Ancak gelecek sonbaharda, yani 2024-25 akademik yılında, Quebec dışındaki yeni Kanadalı öğrenciler en az 12.000 dolar harç ödeyecek.

Bu, şu anda ödedikleri 8.992 dolarlık ücretin üzerinde bir artış anlamına gelse de, Quebec hükümetinin başlangıçta düşündüğü 17.000 dolarlık ücretten bir geri adım anlamına geliyor.

Quebec Yükseköğretim Bakanı Pascale Déry, Perşembe sabahı İngilizce dilindeki üniversitelerin yöneticilerine gönderilen bir mektupta duyuru yaptı.

“Bu, Quebec için bir zafer olduğunu düşünüyorum,” dedi bir röportajda. “İlk kez İngiliz üniversitelerinde öğrencilere Fransızca öğretmek. Bu daha önce hiç yapılmamıştı.”

Doğu Townships’teki küçük bir İngilizce konuşulan kurum olan Bishop’s Üniversitesi, yeni harç artışlarından kısmi muafiyet elde edecek. Hükümet tarafından belirlenen 825 öğrenciye mevcut ücret olan 8.992 doları sunabilecek. Bishop’s, diğer üniversitelerle aynı fransızlaştırma hedeflerine ulaşmak zorunda olacak ve Quebec’in diğer iki İngilizce üniversitesi McGill ve Concordia’nın aksine, Bishop’s hükümet finansmanı bu hedefe doğrudan bağlı olmayacak.

Bu adım, Déry’nin ve CAQ hükümetinin eyalet içinde Fransızca’nın azalmasını azaltma çabasının bir parçasıdır.

Déry’nin mektubunda, önlemlerin amaçlarının “anglofon ve frankofon üniversite ağları arasındaki mali dengesizliği düzeltmek ve Kanadalı ve uluslararası öğrencilerin Quebec toplumuna daha iyi entegre olmalarını ve tutunmalarını sağlamak” olduğu belirtiliyor.

Laval University north entrance, Wednesday, October 19, 2016 in Quebec City. (THE CANADIAN PRESS/Jacques Boissinot)

“Gerçekçi olmayan bir hedef.”

Déry, mektubunda üniversite yöneticilerinin Quebec’teki Fransızca’nın azaldığını fark ettiklerini, ancak tekliflerinin yeterince ileri gitmediğini belirtti.

Carr, “Bu hedefin iddialı olduğunu düşündük,” dedi. “Uygulanması gereken çok şey var. Öğretmenleri işe almalı, programları hedeflemeliyiz. Birdenbire şimdi yüzde 80 olduğunu fark etmek. Bu, gerçekçi bir hedef değil. Hükümet, bütçelerimizi kesecek kararlar alırken bunu yapmak için finansman gerektirecek.”

McGill Üniversitesi’nin başkanı ve rektörü Deep Saini, McGill’in Quebec dışındaki lisans öğrencilerinin yüzde 80’ine Fransızca öğretmesinin imkansız olacağını söylediği için hükümeti kararından geri adım atmaya çağırdı.

“Hedef, teknik ve akademik olarak tamamen gerçekçi değil,” dedi.

Saini’ye göre, 12.000 dolarlık ücret artışı, 17.000 dolarlık rakam kadar kötü olmasa da, McGill’de okumanın Kanada’nın neredeyse her yerinden daha pahalı olmasına neden olacaktı.

“Quebec dışından birçok Kanadalı öğrenci, Quebec’te okumayı karşılayamayacak,” dedi.

McGill, daha önce açıklanan ücret artışı nedeniyle Quebec dışındaki öğrencilerden gelen başvurularda zaten %20’lik bir düşüş gördü. Perşembe günü açıklanan değişiklikler durumu düzeltmeyecek, dedi.

Bishop’s Üniversitesi, açıklamayı bir “olumlu sonuç” olarak nitelendirdi. Rektör ve başkan Sébastien Lebel-Grenier, Doğu Township topluluğunun anglofon ve frankofon üyelerinin, Bishop’ın harç artışlarının bazı etkilerinden muaf tutulması için başarıyla mücadele ettiğini belirtti.

“Quebec hükümetine, kampüsümüze hoş geldiniz diyen biz ve bizim öğrencilerimizin Fransızca diline bir tehdit olmadığını, aksine bölgemizi benzersiz kılanın önemli bir parçası olduğunu ikna edebildiler,” dedi.

Bishop’s şu anda her yıl yaklaşık 800 Quebec dışındaki öğrenciyi ağırlıyor. Yeni kurallara göre, mevcut harç oranında Quebec dışından en fazla 825 öğrenciyi ağırlamaya izin verilecek, ancak bundan fazla değil.

Lebel-Grenier’ye göre, uluslararası öğrenciler, hükümet kararı sonucunda minimum harç ücretlerini yaklaşık 20.000 dolara ayarlayacaklar, ancak bu miktarın üzerinde ödeme yaptıkları için muhtemelen ödeme miktarlarını etkilemeyecek.

Ancak Lebel-Grenier, bu paranın “önemli bir kısmının” “Fransızca dilindeki üniversitelere yeniden dağıtım için geri alınacağını”, bu durumun Bishop’s için yılda 1.8 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Kaynak

Yorum bırak