Rohith Krishnan, artık yıllarda ekstra çalışma günü için ödeme alamayacağını öğrendiğinde “hayal kırıklığına uğradı”.

Genellikle işverenler, takvim yılının 365 veya 366 gün olup olmadığına bakılmaksızın maaşlı çalışanlarına aynı yıllık tutarı öderler, sözleşme aksi belirtmedikçe. Sonuç olarak, ortalama maaşlı çalışan yüzlerce dolar kaybetme riski altındayken, işverenler topluca milyarlarca dolar tasarruf ediyorlar.

“O gün için hala masraflarınız var,” Toronto’da çalışan kıdemli vergi ortağı belirtti. Yemekler, yakıt ve toplu taşıma ücretleri, Krishnan’a göre 29 Şubat’ta birçok insan için hala artıyor.

“Bence biz de tazmin edilmeliyiz.”

Toronto’nun merkezinde kıdemli vergi ortağı olan Rohith Krishnan, artık yıllarda ekstra bir gün çalışmanın karşılığında maaşlı çalışanların tazmin edilmesi gerektiğini belirtiyor. (Jason Trout/CBC)

“Oldukça acımasız olduğunu düşünüyorum. Kendim için konuşacak olursam, çalışıyorsam karşılığını almak isterim. Günlük ihtiyaçlar bedel gerektiriyor ve fiyatlar artıyor,” dedi William Georgopoulos, CBC Haberleri’ne Toronto’nun finans bölgesinde konuşan.

Ancak, herkes bu konuda endişe duymuyor. Birçoğu, maaşlı çalışmanın masaj terapisi ve diş bakımı gibi arzu edilen birçok avantajı beraberinde getirdiğini, ayrıca programlarıyla esneklik sağladığını belirtti.

Şehirdeki bir yatırım yönetimi firmasında yönetici olan Sara Loriot, bu durumun biraz al-ver olduğunu savunuyor.

“Eğer sözleşmem öyleyse bile, ben kesinlikle 9’dan 5’e kadar çalışan biri değilim. Gerçek şu ki, belirli bir miktarda iş yapmam bekleniyor ve bunun karşılığında ödeme alıyorum,” dedi.

“Her dört yılda bir çeyrek gün,” dedi Ontario’nun Kitchener şehrinde bir muhasebeci olan Ian Reed.

“Benim için o alt satırı pek fazla değiştirmiyor, açıkçası.”

Bu ‘Maaş Hırsızlığı’ Mıdır?

Ancak birçok kişi için, bu ekstra çalışma günü yüzlerce dolara tekabül ediyor.

Bunu düşünün: İstatistik Kanada’nın en son verilerine göre, ortalama maaşlı çalışan saatlik 43.88 dolar kazanıyor, fazla mesai ücreti dahil olmak üzere. Dolayısıyla tipik bir sekiz saatlik bir gün için, birisi vergiler ve diğer kesintiler öncesinde 351 dolar kaybetmiş oluyor.

Bu, ülkede yaklaşık 6.5 milyon maaşlı çalışanın bulunması demektir – Kanada iş gücünün üçte birinden fazlası – işverenlerin topluca yaklaşık 2 milyar dolar tasarruf edebileceği anlamına geliyor.

“Eğer işçilerin yaşadığı bir tür hırsızlık varsa, ‘ücret hırsızlığı’ terimini kullanıyoruz,” diyor, Greater Toronto Bölgesi’nde insanların daha iyi çalışma koşullarına sahip olmalarını savunan İşçilerin Eylem Merkezi’nde avukat ve organizatör olan Ella Bedard.

Leap day konusunun, örgütünün ele almayı düşündüğü çok daha geniş bir sorunun parçası olduğunu söylüyor. Bu sorun, işçilerin “yasal olarak hak ettiklerinin tam olarak ödenmediği” bir durumu içeriyor. Bu, ödenmemiş fazla mesai, ödenmemiş resmi tatiller ve kesilmiş çalışan hakları gibi şeyleri içerir.

”Kanada’da bu gerçekten bir kriz ve insanlar, yaşam maliyetinin şu anda olduğu kadar yüksek olduğunda her doların önemli olduğunu daha çok hissediyorlar.” – İşçilerin Eylem Merkezi’nde avukat Ella Bedard

Saatlik olarak ödenmiyorsa, özellikle saatlerini takip etmelerini teşvik ediyor az ödenmeyi önlemek için.

Ancak Montreal’de insan kaynakları danışmanı olan Annie Boilard için, zaman zaman ekstra saatler çalışmak, son teslim tarihlerine yetişmek işin bir parçasıdır – ve genellikle bu, çalışanın tazminatında dikkate alınır.

“Yıllık bir maaş alan kişiler genellikle yıl boyunca gerçekte ödenen saatlerden daha fazla saat çalışır, örneğin haftada 40 saat,” dedi.

“Bunun onlardan beklenen bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Bu, maaşlarının bir parçasıdır.”

Bu Durumdan Kimler Etkileniyor?

Maaşlı çalışanların aksine, saatlik ücretli işçiler 29 Şubat günü çalıştıkları saatler için herhangi bir ödeme alacaklar, diğer günlerde olduğu gibi. İstatistik Kanada’nın en son verilerine göre, geçen Kasım ayında saatlik ücret alan 11 milyondan fazla çalışan bulunmaktadır.

Yılda sabit bir miktar alan 6.5 milyon çalışan için, iki haftada bir (iki haftada bir) ödeme alanlar ile aylık iki kez ödeme alanlar (ayda iki kez) arasında bir ayrım yapılmalıdır.

Her ay iki ödeme gününüz varsa, Şubat ayında çalıştığınız ek günü maaş bordronuzda görmeyeceksiniz açıkça. Sabit maaşınız 24 maaş çekiye bölünmüş durumda ve ayın 28, 29, 30 veya 31 gün olduğu fark etmeksizin aynı miktarı alıyorsunuz.

İki haftada bir ödeme alan çalışanlar için ise durum bu kadar basit değil, özellikle de 29 Şubat’ın bu yıl hafta içine denk gelmesi, 2020’de böyle bir durum söz konusu değildi. Bu çalışanlar aynı sayıda gün için aynı miktarı alırlar.

Ancak gerçek şu ki, bütün yıl boyunca, onlar hala normal yıllarda yaptıklarından bir gün fazla (veya hafta sonlarının nerede olduğuna bağlı olarak iki gün) çalışmış olacaklar. Ontario ve British Columbia da dahil olmak üzere birçok eyalette, 2024 yılında resmi tatiller hariç 252 iş günü varken, geçen yıl 250 iş günü vardı.

Montreal merkezli bir insan kaynakları danışmanı olan Annie Boilard, son teslim tarihlerine yetişmek için zaman zaman ekstra saatler çalışmak işin bir parçasıdır – ve genellikle bu, çalışanın tazminatında dikkate alınır. (Yannick Cournoyer/Radio-Canada)

Mevcut durumda, maaşlı çalışanların artık yıllarda ekstra ödeme alması gerektiğini belirten bir yasa bulunmamaktadır. Sonuçta, bu tamamen işverenlerin kararına bağlıdır.

Annie Boilard’a göre, 29 Şubat’ta çalışan maaşlı çalışanlar için bir tür tazminatı içeren sözleşmeler var, ancak hala oldukça nadir.

”Görünüşe göre, bu ek gün için ödeme yapmaya başlama eğilimi yok gibi görünüyor.”  – Annie Boilard

“Bu kesinlikle gönüllülük günü gibi görünüyor. Ancak, tüm ekosistemimiz bu şekilde kurulmuş durumda: artık yıllarda Şubat ayında araba ödemelerimiz artmıyor. Kiralar da artmıyor,” dedi insan kaynakları danışmanı.

Kanada’nın en büyük sendikalarından biri olan Kanada Halk Hizmeti İttifakı, artık yıl tazminatı konusunda öncülerden biridir. Üyelerin yıllık maaşı sabit bir periyoda (yılda 365.25 gün) yayılmıştır, bu da takvim yılları arasındaki farklılıkları dengelemeye çalışır.

 

 

kaynak

Yorum bırak