Bugün, Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, Kanada’nın ‘Super Visa’ programında iyileştirmeler yapıldığını duyurdu. Yapılan iyileştirmeler, Kanada vatandaşlarının ve kalıcı oturum izni sahiplerinin ebeveynleri ve büyükanne ve büyükbabalarıyla Kanada’da bir araya gelmelerini kolaylaştıracak ve daha uzun süre bir arada olmalarına izin verecek.

4 Temmuz 2022’de yürürlüğe girecek olan değişiklikler şu şekilde:

  • Super Visa sahipleri Kanada’ya her girişte herhangi bir uzatma başvurusu yapmadan 5 yıla kadar kalabilecekler.
  • Kalışlarını bir defada 2 yıla kadar uzatabilmek için başvuru yapabilecekler.
  • Şu an yalnızca Kanadalı sigorta şirketleri Super Visa başvuru sahiplerinin sahip olması gereken sağlık sigortası hizmetini sağlayabiliyorlar. Bundan sonra, Kanada dışında belirlenmiş bazı sağlık sigortası şirketlerinden de hizmet alınabilecek. Bu şirketler hakkında bilgi ileri bir tarihte IRCC’nin web sitesinde duyurulacak.

Super Visa Programı Hakkında Bilgiler

Super Visa uygulaması 2011’den bu yana devam ediyor. 10 yıla kadar geçerli olan bu çok girişli vize, ebeveynlerin ve büyükanne ve büyükbabaların bir seferde 2 yıla kadar Kanada’da kalmalarına izin veriyor. Bu durum Super Visa’yı, Kanada’da uzun süre kalmak isteyen ebeveynler için, kalış süresinin 6 ay veya daha kısa olduğu normal çok girişli ziyaretçi vizesinden daha avantajlı hale getiriyor.

IRCC her yıl yaklaşık 17,000 Super Visa veriyor. Super Visa başvurusunda başvuru sahiplerinin Kanada’daki çocukları ya da torunlarının IRCC tarafından belirlenen asgari gelir gereksinimini karşılamaları gerekiyor. Ayrıca, Super Visa için başvuran ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabaların sağlık kontrolünden geçmeleri ve onaylı bir sigorta kuruluşundan özel sağlık sigortası kanıtı sunmaları gerekiyor.

Super Visa başvurunuzda temsil ve danışmanlık hizmeti almak için northernpathways.ca adresinde bulunan iletişim formunu doldurarak Northern Pathways ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum bırak