New York Times, Toronto’nun harika yemeklerinin ve çeşitli kültürleri bir araya getiren yapısının yanında farklı özelliklerini keşfetmeye devam ediyor. Prestijli Amerikan gazetesi, Toronto’yu “sessizce gelişen bir teknoloji kasabası” olarak nitelendiriyor.

NYT teknoloji muhabiri Cade Metz’in pazartesi sabahı yayınlanan yazısına göre: “Teknoloji endüstrisi genişlemeye devam ederken ve dünyanın her yerinden Silikon Vadisi dışındaki teknoloji işleri için rekabet artarken, birçok yönetici, yatırımcı ve girişimci Austin ve Miami gibi sıcak iklimleri bir sonraki büyük teknoloji merkezleri olarak tanıtmaya çalışıyorlar. Ancak bu topluluklar Ontario Gölü kıyısında büyüyen yeni teknoloji merkezine göre epey küçük kalıyor.”

Elbette bu, Toronto’nun teknolojiyle adının anıldığı ilk durum değil. Son birkaç senedir Toronto teknoloji alanında gelişip büyüyen şehirler arasında sıkça anılıyordu.

CBRE’ye göre Toronto, Kuzey Amerika’da teknoloji alanında en hızlı büyüyen şehirler sıralamasında birinci sırada yer aldı. Küresel Girişimcilik Ağı’nın değerlendirmesine göre dünyanın en iyi start-up ekosistemleri içinde 14. sırada yer aldı. fDi Intelligence ise yakın zamanda Toronto’yu Kuzey Amerika’nın en iyi “geleceğin şehirleri” listesinde (New York’un arkasında) ikinci sıraya koydu.

Shopify ve Wattpad gibi yerel girişimler dünya sahnesinde başarıyla yerlerini koruyorken, Toronto Üniversitesi ve Waterloo Üniversitesi teknolojiye katkıda bulunmaya ve bu alanda parlak mezunlar vermeye devam ediyor.

New York Times’de yayınlanan makalede belirtildiğine göre “Toronto ve çevresinde, yerel kurumlar teknoloji ekosistemini beslemeye kararlı. Ontario, kısa süre önce, şirketlerin iş sözleşmelerinde rekabet etmeme maddelerini yürürlüğe koymalarını açıkça yasaklayan ve çalışanları kendi yeni şirketlerini kurmaya teşvik eden bir yasa çıkardı.”

“Lider konumdaki yerel şirketlerin yaptığı 100 milyon dolarlık bağış sayesinde Toronto Üniversitesi biyoteknoloji şirketlerine ve yapay teknolojiye ev sahipliği yapacak bir kompleks inşa ediyor.”

Tüm bunların yanında aynı zamanda sınırın kuzeyinde büyümeye devam eden Amerikalı teknoloji devleri: Amazon, Netflix, Google, Facebook, Microsoft, IBM, Infosys, Wayfair, Stripe, TikTok, Reddit, Pinterest, DoorDash ve Hubspot var. Bu şirketler yakın zamanda Toronto’da ofisler açıp işlerini genişlettiler.

Uzmanlar, prestijli akademik kurumları, devlet destekli programları ve göçmenlik yasaları sayesinde Toronto’nun gelecek yıllarda daha büyük bir teknoloji havuzu yaratmaya hazır olduğuna inanıyor.

Toronto Global’e göre “Yeni Toronto şirketlerine yatırım, Silikon Vadisi ile karşılaştırıldığında hala çok küçük. Tracxn araştırma firmasına göre, 2021 ve 2022’de yatırımcılar Silikon Vadisi teknoloji girişimlerine 132 milyar dolar yatırdı. Toronto’da ise bu rakam 5,4 milyar dolardı.”

Kaynak: BlogTO

Yorum bırak