Tüm dünyayı sarsan ve dehşete düşüren Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında Torontolular da barış için harekete geçti.

Kanada, İngiltere ve Amerika’nın tüm yaptırımlarına rağmen Rusya perşembe gün doğumundan önce Ukrayna’yı havadan, karadan ve denizden işgale başlamıştı. Ayrıca Rusya devlet başkanı Vladimir Putin Ukrayna askeri güçlerinin karşılık vermemesini ve silah bırakmalarını talep etmişti.

Bunun üzerine Ukrayna sıkıyönetim ilan ederek Rusya ile olan bütün diplomatik ilişkilerini kopardı ve savaşa katılmaya gönüllü herkese silah sağlayacağını duyurdu.

Toronto’da 122,000’den fazla Ukrayna kökenli kişi yaşıyor ve bu durum karşısında onlar da herkes gibi şok ve üzüntü içinde.

Gelişmelerle alakalı olarak belediye başkanı John Tory Twitter’da şöyle bir paylaşımda bulundu: “Ukrayna’daki gelişmelere karşı Toronto’nun Ukraynalı topluluğunun ve Ukrayna halkının yanındayım.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artması sonucu geçtiğimiz salı akşamı 300 kadar vatandaş yağmura rağmen Toronto’nun Ukrayna Konsolosluğu önünde toplanmıştı.

Farklı Gruplardan da Destek

24 Şubat Perşembe günü saat 15.00’te Yonge ve Bloor Fransız Konsolosluğu önünde bir toplaşma planlandı. Fransa’nın Toronto Başkonsolosu Tudor Alexis de konuyla ilgili olarak Ukrayna’nın yanında yer aldığını belirtti ve desteğini gösterdi.

Ayrıca yine 24 Şubat Perşembe günü  saat 17.00’de Putin’in işgal kararını protesto etmek amaçlı Nathan Phillips Meydanı’nda bir eylem gerçekleşti. Bu organizasyon Rusya hükümetinin faaliyetlerini desteklemeyen Rusya kökenli topluluklar tarafından düzenlendi. Eyleme Ukraynalı ve Belaruslu toplulukları da davet ettiler ve yüzlerce katılımcı topladılar.

Kapak Fotoğrafı: Ukrainian Canadian Congress

Kaynak: BlogTO

Yorum bırak