British Columbia Üniversitesi, dünyanın en iyi 50 üniversitesi sıralamasında yer aldı. Aynı zamanda sunduğu belli programlara göre de en iyiler listesinde.

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2022’de dünyanın dört bir yanından 1300 üniversite değerlendirildi. Yükseköğretim kurumlarını değerlendiren uluslararası bir kuruluş olan QS (Quacquarelli Symonds), üniversiteleri 6 kategoriye göre değerlendirdi. Bu kategoriler: akademik itibar, üniversitenin işveren olarak itibarı, fakülte/öğrenci oranı, fakülte “alıntı” oranı, uluslarası fakülte ve uluslararası öğrenci oranı oldu.

UBC sadece en iyi üniversiteler sıralamasında 46. sıraya yerleşmekle kalmayıp bölümlere göre olan sıralamaların bazılarında da ilk 40’a girmeyi başardı.

QS, sıralamayı yaparken dünya çapında 15.200 programı inceledi. British Columbia Üniversitesi doğa bilimlerinde, 24. sırada yer alan Toronto Üniversitesi’nin hemen arkasında, 26. sıraya yerleşti.

Mühendislik ve teknoloji alanında dünyada 36. sırada yer aldı.

Üniversite, sanat alanında 30. sırada yer alırken, sosyal bilimler ve yönetim alanında listenin 31. sırasına yerleşti.

British Columbia Üniversitesi’nin sıralamasının en yüksek olduğu alan ise yaşam bilimleri ve tıp oldu. Bu alanda UBC 24. sıraya yerleşerek başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Kaynak: Narcity

Fotoğraf Kaynak: US News

Yorum bırak