Vancouver gibi pahalı bir şehirde yaşıyorsanız eğer para biriktirmenin yollarını öğrenmek hiç de fena fikir değil. Yaşamın iyice pahalılaştığı bu dönemde özellikle de pahalı bir şehirde yaşıyorsanız bazı küçük tüyolarla harcamalarınızı kısabilirsiniz.

Bir Reddit yazarı bu konuya değinerek Vancouver’de para biriktirmenin bazı yollarını paylaştı. Listenin içinde ucuz market alışverişinden ücretsiz ürünlere kadar çeşitli noktalara değiniyor. Hadi bu listeye bir göz atalım!

Doğru Yerlerden Market Alışverişi Yapın

Para biriktirmek istiyorsanız ilk olarak pahalı süpermarketlere gitmekten kaçınmanız gerekiyor. No Frills veya çevredeki lokal marketlerden alışveriş yapmak daha uygun fiyatlı bir seçim olabilir. Eğer ekmek, makarna ve hatta çorba gibi ürünler alacaksanız da Dollar Tree en iyi seçim.

Happy Hour’ları Yakalamaya Çalışın

“Happy Hour” terimi mekanların ucuza yiyecek ve içki sattığı belli saatler anlamına geliyor. Vancouver’deki pek çok restoran da ‘happy hour’ düzenliyor böylece ucuza yiyecek ve içecek bulabiliyorsunuz. Happy hour dışında da uygun fiyatlı yemek ararsanız eğer birçok Vietnam restoranı “banh mi” adı verilen sandviçlerini $6-8 dolar arası bir fiyata satıyor ya da bir kase “pho”yu $9-13 dolar arası bir fiyata alabiliyorsunuz. 

Compass Kart Alın

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TransLink (@translink)

Vancouver’de indirimli seyahat etmek için mutlaka bir Compass Kart edinin. Özellikle hafta sonları şehri keşfetmek için toplu taşımayı kullanabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Facebook Gruplarına Katılın

Facebook’da “Buy Nothing” adında insanların kullanmadıkları eşyaları birbirlerine verdikleri bir grup bulunuyor. Mahallenizdeki gruba katılırsanız bazı ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz. Hatta spesifik bir şeye ihtiyacınız olduğunda onunla ilgili gönderi oluşturabilirsiniz ve şanslıysanız aradığınızı bulabilirsiniz de!

2. El Dükkanlarını Ziyaret Edin

Value Village giysi alışverişi için en iyi opsiyonlardan biri. İkinci el ürünlerin bulunduğu bu dükkanda marka parçalar bile bulabilirsiniz. Ayrıca Kerrisdale’deki özellikle British Columbia Üniversitesi öğrencileri için epey popüler olan Salvation Army de uygun fiyatlı bir seçenek olabilir.

Şehirden Uzaklaşın

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @thiswestcoastlife

Vancouver’den tamamen taşınıp başka şehre yerleşin demiyoruz elbette ama yine de şehir merkezindeki fiyatlardan biraz uzaklaşabilirsiniz. Örneğin merkezden uzaklaştıkça kiralar önemli ölçüde düşüyor, bu yüzden uygun fiyatlar için Burnaby gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Oda Arkadaşı Edinin

Bir evi tek başına kiralamak biraz maliyetli olabilir bu yüzden ev arkadaşları her zaman iyi bir fikir. Ayrıca Vancouver’de pek çok kişi evinin tamamı yerine yalnızca bodrum katını da kiraya verebiliyor. Bunun yerine aynı zamanda bir evin odasını da kiralayabilirsiniz, bir dairenin kirasından daha ucuz oluyor.  

Kaynak: Narcity

Yorum bırak