Bir Scarborough kolejine 15.000 dolardan fazla eğitim ücreti ödeyen yüzlerce uluslararası öğrencinin kayıtlarının askıya alınması nedeniyle, eğitim izinleri tehlikede.

Harmanpreet Kaur, Kennedy Yolu üzerindeki Alpha Koleji önünde gece gündüz protesto gösterileri yapan düzinelerce öğrenciden sadece biri. Kaur, 17 Mayıs’ta kendisine bahar dönemi kaydının askıya alındığını bildiren bir e-posta aldığında, St. Lawrence College’ye bağlı Alpha College of Business and Technology’de ilk dönemini daha yeni tamamlamıştı.

CBC

Diğer bir öğrenci Ekam Noor, hala Hindistan’da bulunan bazı Alpha College öğrencilerinin teklif mektubu aldıklarını ve ücret ödediklerini, ancak kendilerine bir kayıt mektubu almayacaklarının söylendiğini ifade etti.

“Hâlâ Hindistan’da olan ve henüz buraya gelmeyen öğrencilere kolejden kabul mektubu gönderildi ve ücret alındı. İki dönem için yaklaşık 16.000 dolar ödediler ve daha sonra onlara Kanada’ya gelemeyecekleri söylendi.”

Öğrenciler kolejden, programa göre mezun olabileceklerini yazılı olarak garanti etmesini istediler. Ancak Alpha başkanı Vivian Liu, ara dönemin okul yılının tipik bir parçası olduğunu ve öğrencilerin lisansüstü çalışma iznine başvurmalarında bir etkisi olmayacağını söyledi.

Liu, St. Lawrence Koleji aracılığıyla yayınlanan açıklamasında, “Kayıt şartlarını karşılayan tüm öğrenciler aktif öğrenci olarak görünmeye devam ediyor” dedi.

Liu, artan kış ve bahar dönemi taleplerinin bir sonucu olarak okulun “alternatif kayıt seçenekleri” önerdiğini söyledi.

“Bu durum ruh sağlığımı gerçekten etkiliyor.”

Harmanpreet Kaur, geçen haftaki bu olaylarla ilgili “Biz ülkemizden buraya birçok hayalle, birçok umutla geliyoruz. Ailemiz, akrabalarımız bizi desteklemek için burada değil. Bu durum gerçekten ruh sağlığımı mahvediyor.” dedi.

Ramanpreet Kaur ise, ilk döneminde her şeyin yolunda gittiğini, ardından şok edici haberi aldığını söyledi. “Üniversiteyle temasa geçtim ve dediler ki, ‘senin kaydını yapmıyoruz'”

Bir basın sözcüsünün CBC News’e verdiği demeçe göre Ontario Kolej ve Üniversiteler Bakanlığı durumun farkında. Rashi Jain, bakanlığın St. Lawrence Koleji ile temas halinde olduğunu ve kolej ve bağlı kuruluşunun etkilenen öğrenciler için çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

Öğrenciler bu durum sebebiyle okula olan güvenlerini tamamen kaybettiklerini ve okuldan mezun olabileceklerine dair yazılı bir açıklama beklediklerini söylüyor.

Kaynak: CBC

Yorum bırak