Youtube kanalımıza konuk aldığımız, Kanada’da bir ilki yapan, girişimci ve Adsologist markasının kurucusu.Oğuz Yaşar ile web sitemiz için daha detaylı bir röportaj gerçekleşirdik.

Selam Oğuz. Öncelikle, biraz kendinden bahseder misin? Türkiye’de neler yapıyordun, Kanada maceran nasıl başladı?

Selamlar Evren. Türkiye’de çok genç yaşta iş hayatına atılmıştım, daha lisedeyken ilk işim olan bugün Airbnb olarak tabir edilen ama o zamanlar olmayan kısa süreli ev kiralayabildiğin bir işletmem vardı. Kadıköy’de yaşayan arkadaşlarımın evlerini isteyenlere kiralıyordum, gelen parayı da ev sahibiyle yarı yarıya bölüşüyorduk. Hala onun yeri bende apayrıdır. Daha sonrasında bu işi çok sevdiğim ve geliştirmek istediğim için Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliğine gitmeye karar verdim. Kazandım, 1 ay kadar gittim ama sonrasında aradığım eğitimin gerçek hayatta olduğunu fark edip bir otelde iş bulmam lazım mottosuyla iş aramaya başladım.

18 yaşındayken çok güzel bir tarihi olan The Grand Tarabya otelinin açılış kadrosunda olma şansı yakaladım, ultra lüks bir otelin 0’dan faaliyete geçmesi ve bunun başarılı bir şekilde devam etmesinin sağlanmasını gözlemleme şansım oldu ve Türkiye’nin duayenleri diyebileceğimiz insanlarla çalıştım 2 sene boyunca ve gerçek bir eğitim aldım diyebilirim her departmanda. 20’li yaşlarımın başında kendi işletmemi açmaya karar verdim ve Yeniköy’de 3 katlı tarihi bir yalıda içinde yüzlerce çeşit biranın olduğu, iç dizaynını, menüsünü, ekibini kendim oluşturduğum bir bar açtım ve 4 senede birçok etkinliğe ev sahipliği yaptık, müthiş insanlarla tanıştım ve sonrasında organik hayata geçiş yapmak için barımı sattım ve çiftlik kurmaya karar verdim.

Toros Dağları’nın üstünde kocaman bomboş bir arazi aldım ve 5 senede burada 3000 ağaç ve 5000 canlının yaşadığı, tamamen kendi kendine yetebilen ve organik üretim yapan bir yaşam alanına dönüştürdüm ve bu sürede üretilen ürünleri çiftlikten evlere üretildiği gibi taptaze servis yaptık. Sonrasında yeni bir macera vakti geldi, 13 yaşındayken dil okuluna gelmiştim Kanada’ya ve çok güzel bir yaz tatili geçirmiştim, dedim neden Kanada olmasın, göçtüm buraya.

Adsologist’ı kurma fikri nasıl doğdu?

Bu fikir şuradan çıktı aslında, buraya yeni gelen insanların çoğu bisikletli kuryelik yapıyordu ve ben de gözlemlemek için 3 ay kadar Uber Eats dağıtımı yaptım; 1 ay yürüyerek, 1 ay normal bisiklet ve 1 ay da elektrikli bisikletle olacak şekilde. Bunu yaparken çalışma koşulları ve sistemin insanları yalnızlaştırması konuları çok dikkatimi çekti. Bisikletle dağıtım yaparken tanıştığım diğer kuryelerin neredeyse hepsi çok yetenekli ve tecrübeli insanlardı ama buraya yeni geldikleri için bir hayat kurana kadar bu işi yapıyorlardı. Adsologist’in çıkışı tam olarak şu soruyla oldu; “Peki ya bu yetenekli insanları, kendi delivery şirketimizi kurup birleştirsek ve beraber neler yapabileceğimizi görsek nasıl olur?” Bunun üzerine taşımacılık yapılan kutulara teknolojiyi ekleyerek mobil 3D billboard’ımız olan Adbox’ı yarattık.

Adsologist’u diğer reklam platformlarından ayıran en önemli şeyler neler?

Bizim burada yaptığımız şey, diğer teslimat firmalarının yaptığının tam tersine, yemeği sipariş eden müşteri ve yemeği hazırlayan restorandan komisyon almıyoruz. Bu teslimat esnasında yolda geçirdiğimiz sürede yayınladığımız reklamlardan gelir elde ediyoruz, yani kısaca biz bu teslimatlara sponsor buluyoruz. Bu reklamların hazırlanması, yayınlanması ve raporlanması kısımlarının hepsini yine teslimat yapan Adsologist çalışanlarımız tarafından yapılıyor. Ve tabii ki, yayın yapacak kendi billboard’umuza sahip olmak.

ADbox’ı nasıl ve ne zaman ortaya çıkardınız?

Adbox fikri, bu devasa sabit duran billboard’lar yerine, hareketli, her yerde olabilen ve göz hizasında 3D ekranlar ile daha dikkat çekici ve insanların seveceği bir reklam platformu yaratmaktı. Bunu marka veya ürüne göre kişiselleştirip, doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlayarak müşterilerimizin marka ve ürünlerinin tanıtımını en etkin şekilde yapmaktayız.

ADbox’ın işleyişi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Ne kadar etkili olduğunu düşünüyorsunuz?

Adbox, gittiğimiz her etkinlikte, her caddede, her alanda insanların dönüp tekrar baktığı bir reklam platformu. Sürücülerimizin yeteneklerini (ilizyon, ateş soluyan, DJ) Adbox ile birleştirdiğimizde, insanların her zaman yaptığı reklamları geçmek yerine, reklamı izlettiriyoruz 🙂

Adsologist’ın farklı reklam kampanyaları üzerinde çalışırken ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Burada tatlı zorluklar yaşıyoruz aslında. Bir markayı temsil etmek istediğimizde, bunu alışılagelmiş yollar yerine daha sıradışı şeyler deniyoruz. Örneğin bir marka için doğru yer, doğru zaman ve doğru gösteriyi hazırlamak için tüm ekibimizle beyin fırtınası yapıyoruz ve kimi zaman bu ürünü bir rap klibinin içine, kimi zaman Adbox’larımızla festivallerde, kimi zamanda bir YouTuber’ın videosunda gösteriyoruz. Ama en sevdiğimiz kısmı tabii ki işin sonunda tatmin olmuş müşterilerimiz 🙂

ADbikes ne işe yarıyor? Şehirde nasıl kullanılıyorlar?

Kuryelerimiz şu an dağıtım yaparken, bizim mobil billboardlarımız olan Adbike’larımızı kullanıyorlar. Bu sayede müşterilerimizin reklamlarını şehrin her yerinde yayınlayıp, tanıtımlarını yapmaktayız.

Adsologist’ın sunduğu hizmetlerle diğer markaların hedef kitlelerine nasıl ulaşmayı sağlıyorsunuz?

Bizim burada sunduğumuz çok kapsamlı bir servisimiz var. Şirketimizin içinde organizasyon firması, prototip firması, müzik grupları gibi birçok farklı dal bulunmakta. Bu alanlarımız, ekibimize katılan Adsologlarımız ile her geçen gün daha da artmakta ve bu sayede bir markanın A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yapımız var. Bu sayede en hızlı ve en verimli şekilde günler içerisinde bir markayı milyonlarca insanla tanıştırabiliyoruz.

Şirketinizdeki “Adsolog” terimi ne anlama geliyor?

Adsolog terimi bizim ‘rider’larımıza verdiğimiz bir isim. Dünyanın dört bir tarafından gelmiş ve birçok farklı yeteneğe sahip kişiler burada bir araya gelip haftalık maksimum 20 saat bisiklet sürüp, kalan zamanlarında kendi yeteneklerini şirketimiz içinde kullanmakta.

Adsologlar ile işbirliği yapmanın avantajları neler?

En güzel tarafı yaptıkları işleri kendileri seçtikleri için ortaya çok keyifli işler çıkartmaları. Kendi ürettikleri fikirlerin büyük markalar için hayata geçtiğini görmek ve onlarla kurduğum kendi uzman oldukları iş kollarındaki ilerlemeler her geçen gün beni daha da şaşırtıyor. Sohbet ederken konuştuğumuz bir konuyu ertesi gün business plan haline getirmeleri ve bunla ilgili hevesleri inanılmaz.

Adsologları seçerken hangi özellikleri ve yetenekleri arıyorsunuz?

Buradaki en önemli kriterimiz şu: Haftalık 20 saat bisiklet süreceğiz, kalan zamanında ise yapmaktan keyif aldığın şeyi bir işe dönüştürüp onun üzerinde çalışmaları. Bu yüzden talent acquisition ekibimiz ve ben ilk iki hafta kadar yeni katılan Adsologumuzla zaman geçirip onun ne yaparak keyif alacağını bulmak. Bunlardan birkaç örnek verecek olursam, mesela ilizyonist, 3D designer, audio editor, YouTuber, developer gibi birçok farklı alanda yetenekler çıkartmaktayız ve bunları en doğru yerlerde kullanmaktayız.

 Gelecekte Adsologist için ne gibi planlarınız var?

Bu yaz sonuna kadar Vancouver’a ve yıl sonunda Amerika’ya büyümeyi planlıyoruz. Burada oluşturduğumuz diğer iş kollarına birçok yenilerini ekleyerek büyümek istiyoruz.

Ofiste neler yapıyorsunuz? Ofis yaşamı hakkında bilgi verir misiniz?

Aslında burası bir ofis değil, yaşam alanı. Burayı ev gibi dizayn ederek insanların rahat vakit geçirmesini sağlamak istedik. O yüzden en güzel kısmı, insanların burada işi olmasa bile uğrayıp zaman geçirmeleri ve burada oldukları her anı üretken geçirmeleri beni çok mutlu ediyor. Burada fikirlerimizi deniyoruz ve yaptığımız prototipleri daha sonra hayata geçiriyoruz.

Adsologist Web: adsologist.com Instagram: instagram.com/adsologist/

Yorum bırak