Kanada’da yerli kadın, kız ve “iki ruhlu” insanların kaybolduğu durumlar için federal hükümetten acil yatırım yaparak bir uyarı sistemi kurması talep edildi. Avam Kamarası üyesi Leah Gazan, önerge hakkında “Bu bir krizdir. Önergenin geçmesi bir adımdır diğer ise harekete geçmektir.” ifadesini kullandı. Gazan, yerli kadınlar ve kızlara şiddet konusunda “acil durum” ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Kanada Yerlilerle İlişkiler Bakanlığı, konuyla ilgili yapılan açıklamada “Daha fazlasını yapmamız gerektiği açıktır.” dedi. Ayrıca paydaşlarla bir “ulus eylem planı” üzerinde çalışıldığı belirtildi. Kanada’da her yıl 5 Mayıs’ta düzenlenen Kayıp ve Öldürülmüş Yerli Kadın ve Kızlar için Ulusal Farkındalık Günü etkinliği, kırmızı elbiselerle anılıyor.

Kırmızı elbise, 1980’den bu yana kaybolan ya da öldürülen 4 bin yerli kadını temsil ediyor.

Kanada’da yerli kadın ve kızların yaşadığı şiddet ve kaybolma sorunları, giderek büyüyen bir endişe kaynağı olmakta. Özellikle 1980’den bu yana kaybolan ya da öldürülen 4 bin yerli kadın ve kız, bu sorunun büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Ülkede şiddet ve kaybolma vakalarına karşı farkındalığı artırmak ve yerli kadınların güvencesini sağlamak adına politikaların gözden geçirilmesi büyük önem taşımakta.

Kanada Avam Kamarası’ndaki önergede, federal hükümetten yerli kadınlar, kızlar ve “iki ruhlu” insanların kaybolduğu durumlar için bir uyarı sistemi kurulması talep ediliyor Bu uyarı sistemi, yerli topluluklarda yaşanan şiddet ve kaybolma vakalarında hızlı bir şekilde müdahale etmeyi ve toplumun bilgilendirilmesini amaçlamakta.  Bu durum, hükümetin konuya daha fazla önem atfetmesi ve kaynak ayırması gerektiğini vurgulamakta.

 

 

Yorum bırak