Uzmanlar, soğuk suya atlamanın iddia edilen faydalarını değerlendiriyor.

Her yıl düzenlenen Yeni Yıl Günü Polar Ayı Dalışına Oakville, Ont., katılım! Katılımcılar, her yıl Ontario Gölü’nün buz gibi sularına dalarak hayır kurumlarına bağış topluyor. (Arlyn McAdorey/The Canadian Press)

Yüzlerce Kanadalı, pazartesi günü donmaya yakın suya atlayarak yeni yılı karşıladı.

Yılbaşı soğuk dalışı veya Polar Ayı Dalışı, yüz yılı aşkın bir süredir devam eden geleneksel bir etkinlik – belki de sınırlı ilgiye sahip bir sosyal olaydır ve titreyen yabancıları mutlu rahatsızlıkta bir araya getirir.

Ancak soğuk dalış, son yıllarda sağlık üzerindeki iddia edilen yararlarıyla birlikte ana akıma girmiştir; bu yararlar arasında iltihabı azaltma, bağışıklığı artırma, depresyonu ve anksiyeteyi hafifletme gibi iddialar yer almaktadır.

İnternet etkileyicileri, TikTok’ta buz banyoları yaparken ve bu uygulama, Drake, Justin Bieber ve Joe Rogan gibi ünlüler tarafından övgüyle karşılanmıştır. Soğuk dalış küvetleri, bu pratikten günlük bir rutin haline getirmek isteyenlere yüzlerce veya binlerce dolara satılmaktadır.

Ancak bu iddia edilen faydaların arkasında gerçekten bilimsel bir dayanak var mı? Yoksa bu sadece bir hype mı?

“İnsanlar genellikle harika hissederek çıkıyorlar,” diyor Calgary Üniversitesi Kinezoloji Fakültesi İnsan Performans Laboratuvarı’nda yardımcı doçent John Holash.

Ve yine de, “gerçekten, gerçekten soğuk suya atladığınızda, bu vücudunuza gerçek bir saldırıdır ve vücudunuz bunu bir tehdit olarak algılar.”

Holash, soğuk dalışın iddia edilen sağlık faydalarını kesin olarak destekleyecek pek az bilimsel kanıt bulunduğunu söylüyor; bunun bir kısmı, vücutların nasıl tepki verdiğini değiştiren birçok faktör olduğundan, geniş gruplar içinde tutarlı tepkiler bulmak zordur.

Soğuk dalış yapanların çoğunluğunun genellikle oldukça iyi durumda olduğunu söylüyor, bu da “sağlıklı kullanıcı yanlılığı” yaratır.

Pazartesi günü Vancouver’daki English Bay Plajı’nda düzenlenen Polar Ayı Yüzme etkinliğine katılan üç kadın ve bir diğer katılımcı, ejderha kostümü giyen bir kişi. (Ethan Cairns/The Canadian Press)

Ancak, kısa vadeli zihinsel sağlık faydalarına dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Soğuk su maruziyeti üzerine yapılan çalışmalar, katılımcıların noradrenalin ve dopamin seviyelerinde büyük artışlar bulmuştur. Her ikisi de uyanıklık ve zevk gibi diğer olumlu durumlarla ilişkilendirilen hormonlar ve nörotransmitterlerdir.

Soğuk dalış, “kan dolaşımını artırır, kalp atış hızınızı yükseltir [ve] vücut içinde birçok dolaşan hormonda değişiklik olur,” diyor Holash.

Sosyal medyada gezinmek size “küçük bir doz” dopamin verir ve bu etki genellikle beş ila on dakika sürer, ancak “bu hormon profillerinde gördüğümüz bu değişiklikler [soğuk dalıştan] genellikle saatlerce sürer. Bu nedenle, gerçekten de çok güçlü ve uzun vadeli değişiklikler olma eğilimindedir.”

Antik Yunanlılara Dayanan Bir Terapi Yöntemi

Holash’a göre, bu uygulama şu anda trend olsa da, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Antik Yunanlar depresyon için soğuk su terapisini kullanırdı.

“Bazı sonuçlar anekdot olabilir, ancak 3.000 yılı aşan bir anekdot kanıtı elde ederseniz, bu bir şeyin işaretçisi olabilir, hatta laboratuvarda kanıtlamak zor olabilir.”

Holash, artan metabolizma gibi iddia edilen diğer faydaların, tekrarlayan soğuk su maruziyetiyle zaman içinde gelmiş olabileceğini söylüyor; çünkü bu, vücudun sıcaklığını düzenlemeye ve kalori yakmaya yardımcı olan kahverengi adipoz dokunun artmasına yol açar.

Ancak Ontario, St. Catharines’teki Brock Üniversitesi’nde kinezoloji profesörü ve üst düzey araştırmacı olan Stephen Cheung, uzun vadeli fiziksel faydalar konusunda şüpheci olduğunu söylüyor.

Cheung, bazı sporcuların antrenman veya yarışmadan sonra iltihaplanmayı ve kas hasarından kaynaklanan şişmeyi azaltmak için soğuk banyo yapabileceğini belirtiyor, ancak daha az hareketli insanların aynı faydaları elde edecekleri konusunda sağlam bilimsel bir kanıt olmadığını söylüyor.

“Kesinlikle soğuk banyoların ruh halinizi iyileştirebileceğini düşünüyorum, ancak bu diğer uzun vadeli fizyolojik sağlık faydalarına sahip oldukları anlamına gelmez,” diyor Cheung.

Her iki uzman da soğuk dalışın herkes için uygun olmadığında ve aslında bazıları için tehlikeli olabileceğinde hemfikir.

Kalp dolaşımı sorunları olan herkesin, örneğin zayıf dolaşımı olan kişilerin, soğuk dalış yapmadan önce tıbbi tavsiye alması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü bu, kalp atış hızını ve kan basıncını artırırken, aynı zamanda kan damarlarını daraltır ve kasları büzer.

“Eğer hareketsizseniz ve kalp sorunlarına eğilimliyseniz, bu iki kat risk faktörüdür çünkü kalbinizin böyle hızlı ve böyle sert çalışmaya alışık değilsiniz,” diyor Cheung.

Holash, soğuk dalışın bir dayanıklılık etkinliği olmadığını hatırlamanın da önemli olduğunu söylüyor. İki ila üç dakikanın potansiyel faydaları maksimize etmek için iyi bir süre olduğunu belirtiyor ve bunun ötesinde uzun süre kalmak, hipotermi riskini artırabilir.

“Soğuğa uzun süre maruz kalırsanız, elleriniz ve ayaklarınız gerçekten lastik gibi hissetmeye başlayacak, bağlantısız hissedecek. İnce motor koordinasyonun bir kısmını kaybedeceksiniz. Ve dışarı çıkmaya çalışırken vücudunuzun kontrolünü kaybetmek istemezsiniz veya soğuk, kaygan bir kayada ayak bileğinizi burkmak istemezsiniz,” diyor.

İkisi de özellikle büyük bir su kütlesindeyse soğuk dalışın diğer insanlarla birlikte yapılmasının önemini vurguluyor.

Ünlüler ve etkileyiciler tarafından sergilenen şık arka bahçe küvetleri için Holash ve Cheung, bir kişinin basitçe evde soğuk bir banyo veya duş alarak aynı etkiyi elde edebileceğini söylüyor. Cheung, mevcut sağlık sorunlarınız yoksa, bunu yapmanın herhangi bir zarara neden olmadığına dair kanıt olmadığını belirtiyor.

“Sabahları sizi uyandırmak için kahve alışkanlığını bırakmak istiyorsanız ve bunun yerine soğuk bir duş almak istiyorsanız, buyurun,” diyor.

 kaynak

Yorum bırak