Mutfak yenilemenizin kodlara bakmanızı veya yapı izni almanızı gerektirip gerektirmeyeceği gerçekten yapmayı planladığınıza bağlıdır.

Toronto Şehri, Yapı Kanunu uyarınca hangi tür işlerin izin gerektirdiğini açıklamıştır.

Size yeni bir mutfak yapımı için, ev sahiplerinin genellikle elektrik sistemlerinde yapılan değişiklikleri, tesisatı ve mülkte yapılan yapısal değişiklikleri düzenleyen izinler ve kodlarla karşılaşmasını bekleyebileceğini söyleyebiliriz.

İzin gereksiniminin ne zaman ortaya çıkacağını belirleyin.

Şehrin yapı departmanı, ev sahiplerinin mülklerindeki “yapısal veya malzeme değişiklikleri” için izin gerektiğini belirtiyor.

Bu tür değişiklikler, yeni pencerelerin ve kapıların eklenmesi veya mevcut pencerelerin ve kapıların genişletilmesi gibi olabilir.

Birçok mevcut mutfak yenileyicisi, genellikle en az bir duvarın kaldırılmasını ima eden açık mutfak konseptini uygulamayı amaçlar.

Eğer siz de bu gruptaysanız, herhangi bir yıkım işlemine başlamadan önce yapısal bir izin gerekecektir.

Tesisat

Tesisat sistemlerinin kurulumu veya değiştirilmesi bir izne tabidir.

Eğer bir ada tezgahı üzerine bir lavabo kurmayı planlıyorsanız, drenaj ve su borularını taşımanız için bir izne ihtiyacınız olacak.

Elektrik

Günlük kullandığımız mutfak aletleri neredeyse her evde çoğu gücü çeker. Dikkatli olmazsanız, bir devreyi kolayca aşırı yükleyebilirsiniz.

Bir kesici olmadığında, bir devreyi aşırı yüklemek bir kabloya etrafındaki yalıtımı aşırı ısıtarak yangın çıkarabilir.

Yeni mutfak modelleri, bu tür sorunları evde her şeyin sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için buzdolapları, bulaşık makineleri ve mutfak vantilatörleri gibi büyük cihazlara adanmış ek devreler uygulamıştır.

Mevcut devrelerde ek kablolar veya ek devreler gerektiren ek teller, belediyeden izin gerektirir.

İzin Başvuru Süreci

Neyse ki, her türlü yapı iznini çevrimiçi olarak başvurabilir ve ilgili ücretleri ödeyebilirsiniz.

Ev Sahiplerinin Yapı İzinleri Rehberi, bu süreci beş adımda açıklar. İlk adım, yapmak istediğiniz işin ilgili imar yönetmeliklerine veya yönetmeliklere uygun olup olmadığını belirlemektir, ancak genellikle bu, bir mülkün dışında yapılan işlerle ilgilidir.

İkinci adım, yenileme veya yeni bir yapı için bir plan hazırlamaktır. Meslekler genellikle bu kısmı için bir mimar mühendis tutarlar.

Mimarlık çizimleri tamamlandığında, başvurunuzu Toronto Şehri’ne e-posta yoluyla [email protected] adresine göndermeye veya düzenli hizmet saatleri içinde müşteri hizmetleri masasını ziyaret etmeye hazırsınız.

Yeni mutfağınızı inşa ederken bilmeniz gereken kodlar

Bu işi meslek olarak yapan kişiler zaten yapı yönetmelikleri konusunda oldukça bilgili olsalar da, projenizi denetlerken aynı sayfada olmanızda fayda var.

İşte mutfakları güvenli ve işlevsel tutan bazı yapı önlemleri.

Eğer bir mutfak adası lavabosu ekliyorsanız, önemli olan sizin veya kiraladığınız meslek grubunun P-trap’ın yaklaşık 1.83 m (6 feet) içinde drenaj borusunu havalandırmasıdır.

Unutmayın ki herhangi bir lavabo drenaj borusunun çapı 2.92 cm (1 ½ inç) olmalıdır.

Bir ada inşa ederken, adanız ile dolaplar arasında minimum 1.06 m ile 1.22 m (3.5 ila 4 feet) arası boşluk bırakmak da önemlidir.

Toronto şehir kanalizasyon kullanım yönetmeliği, mutfaklarda gider parçalayıcıların kullanılmasını yasaklar.

Yeni banyolar gibi, tüm elektrikli duvar prizleri GFCI korumalı olmalıdır. Tezgahların yakınında veya çevresindeki herhangi bir priz, en fazla 1.22 m (4 feet) aralıklarla konumlandırılmalıdır.

Bazı yeni mutfak vantilatörleri içlerinde mikrodalga fırın bulunan fanlarla birlikte gelir. Eğer bu tür bir fanı yeni mutfak projenize dahil etmeyi planlıyorsanız, onu 20 amperlik bir devrede çalıştırmalısınız.

Sadece ocak üstünde normal bir mutfak fanı kullanıyorsanız, en az 15 amperlik bir devreye bağlanmalıdır.

Daha önce belirtildiği gibi, daha yüksek elektrik tüketen cihazlar için kendi devrelerine sahip olmaları için koruma gereklidir.

 

kaynak

 

Yorum bırak