Kanada’da iş-yaşam dengesi söz konusu olduğunda, yakın zamanda yapılan çalışmalara göre, dört şehir dünyadaki en iyi şehirler arasında ön plana çıkıyor.

Teknoloji Şirketi “Kisi” tarafından yapılan 2021 sıralamasına göre Ottawa Şehri, sağlıklı iş-yaşam dengesi açısından Kanada’daki en iyi şehir olup, dünya şehirleri listesinde başı çeken Finlandiya Şehri Helsinki’den 5 adım geride yerini aldı.

Ottawa’yı, sekizinci sırada Vancouver, onüçüncü sırada Calgary ve ondördüncü sırada Toronto takip etmekte.

Sıralama, Norveç, İsviçre, Danimarka, Almanya, İrlanda şehirlerini de öne çıkardı. Değerlendirme kriteri olarak işsizlik, asgari izinler, ücretli ebeveyn izni, COVID desteği, sağlık hizmetleri ve konut satınalma imkanları gibi ölçütler dikkate alınıyor.

Kanada, listede en çok şehir ile yer alan ülkeler arasında, 17 şehirle listeye giren ABD’nin hemen arkasında ikinci sırada yer aldı.

Kanada’yı Üst Sıralara Çıkartan Sebep Ne?

Kanada şehirlerinin tamamı birkaç temel kategoride yüksek skorlar aldı.

Ottawa, Calgary, Toronto ve Vancouver Şehirleri, sağlık hizmetlerine erişimde en üst sırada yer alırken, Ottawa ve Calgary Şehirleri hava kalitesi değerlendirmesinde birinciliği paylaşıyor.

Toronto, mutluluk, kültür ve serbest zaman gibi kriterlerde, Helsinki, Melbourne, Zürih ve Kopenhag şehirlerinden ardından beşinci sırada yer alıyor.

Ve Ottawa, dış mekan kategorisinde ikinci en yüksek sıralamayla altıncı sıradaki yerini sağlamlaştırıyor.

 

Kaynak: Narcity

Çeviren: Kürşat Bayraktar

Yorum bırak