Bu yazıya belki de Kanada’daki uzun haftasonu/long weekend konseptini tanıtarak başlamak gerekir. Kanada’da resmî tatiller esas tarihi haftanın başka bir gününe denk gelse bile o haftanın pazartesisi veya cumasında geçerli oluyor. Bu da bize uzun haftasonu dediğimiz 3 veya 4 günlük tatil imkânı veriyor.

Gelelim şanlı Victoria Gününe! Bu gün Kraliçe Victoria’nın doğum günü olan 24 Mayıs şerefine resmi tatil ilan edildi. Kraliçe Victoria İngiltere’yi 63 yıl 7 ay 2 gün yönetmiş tarihteki önemli bir
kişilik. Uzun yıllar elinde bulundurduğu İngiltere’yi en uzun yöneten kişi unvanını ne yazık ki yakın dönemde Kraliçe 2. Elizabeth’e kaptırdı.

1901’de Kraliçe Victoria’nın ölümüyle Kanada parlamentosu kraliçenin doğum gününü (24 Mayıs) resmî tatil ilan etmiş. Ama 1952’deki yasa değişikliğiyle Mayıs 25 öncesine tekabül eden
pazartesi kutlanılmasına karar verildi. 2021 senesinde – şans eseri – aynı zamanda pazartesi olan 24 Mayıs tatil!

Tabi Victoria gününün Kanadalılar için ayrı bir özelliği de yazın başlangıcı olarak kabul edilmesi. Kanada gibi kışı uzun olan bir ülke için ısınan havalarla birlikte barbekülerin kullanılmaya başlanması önem arz ediyor.

Dipnot – Victoria günü Quebec eyaletinde kutlanmıyor. Onlar aynı tarihte başka bir isimle tatillerini yapıyorlar (Journée nationale des patriotes/National Patriots Day).

 

 

Yorum bırak