Sadece geri dönüştürmek artık yeterli değil, bir ürün kullanım ömrünü tamamlamadan onu yeniden kullanıma dönüştürmek de önemli. Ontario’nun Cornwall şehrinde başlayan ‘Ücretsiz şeyler’ hareketi de tam olarak bunu hedefliyor.

Dave Kuhn, Ontario Cornwall’daki bir çöplükte çalışıyor ve oraya düşen birçok eşyanın aslında hala kullanılabilir olduğunu söylüyor.

Kentin atık yönetimi amiri olan Kuhn, “Birisi başka birinin onu potansiyel olarak kullanabileceğini düşünmediği için kullanım ömrü bitmemiş bir şeyin ziyan edildiğini görmek gerçekten utanç verici” dedi. Bu yazının kapak fotoğrafındaki kanepe Kuhn’ın çöplükte bulduğu hala kullanılabilecek durumda olan atıklardan yalnızca birisi.

Böylece, geçen sonbaharda Cornwall bir alternatif yarattı: İnsanların, başkalarının ücretsiz alması için eşyalarını bırakabileceği ‘Ücretsiz Şeyler’ hareketi.

‘Ücretsiz Şeyler’ Hareketi

Aslında bu tarz oluşumlar ülkede hali hazırda mevcut. ‘Ücretsiz Şeyler’ Hareketi, Alberta’nın Strathcona County şehrindeki Hodgepodge Lodge ya da Ontario’nun Thessalon şehrindeki Yeniden Kullanım Binası gibi ülke çapındaki geri dönüşümün bir tık ötesine geçip, geri dönüşümleri de azaltmaya ve yeniden kullanıma dönüştürülmesine yardımcı oluyor.

Kuhn, 2021’de şimdiye kadar Cornwall programının 31,5 ton atığı yeniden hayata kazandırdığını ve sadece önümüzdeki 10 yıllık süreç için yeterli çöp alanına sahip Cornwall’da ciddi bir çöp sahası kurtardığını belirtiyor.

Kuhn, girişimin, yakın zamanda bir yangında her şeyini kaybeden ve hayata sıfırdan başlamak zorunda kalan bir aile de dahil olmak üzere, yeniden kullanmak için eşya alan yüzlerce kişiye de fayda sağladığını söyledi. Programın Facebook grubuna buradan ulaşabilirsiniz.

‘Şeyleri’ yeniden kullanmak aynı zamanda tüketimi ve çevresel etkilerini de azaltıyor – Kuhn’un belirttiği gibi, kullanılmış bir yemek masası alan bir aile yenisini almak zorunda kalmıyor.

Bu, üretilmesi gerekmeyen şeylerden bir tanesi daha demek.

Kanada’daki çoğu ücretsiz mağaza, belediye geri dönüşüm programlarının bir parçası olsa da, bazı özel geri dönüşümcüler de bu fikri benimsedi. Örneğin Vancouver’daki Keep It Green Recycling, ağırlıklı olarak film endüstrisine geri dönüşüm hizmetleri sağlıyor.

Keep It Green Recycsling’in Sahibi Kelsey Evans, bir prodüksiyon bittikten sonra, film şirketlerinin sahte duvarlardan kapılara ve eski kıyafetlere kadar eski setlerini ve sahne malzemelerini getirecek bir yere ihtiyacı olduğunu söyledi. Şirket, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve film okulları ile onları yeniden yerleştirmek için çalışıyor, ancak herkes eşya götürmekte serbest.

Son zamanlarda, yeniden kullanıma kazandırdıkları şeyler arasında sahte bir MRI makinesi bile vardı. Evans, “Bir ay kadar orada durdu ve onu geri dönüştürmek zorunda kalmak üzereydik” dedi. “Ama sonra o bile yeniden kullanıma geçti.

Keep It Green Recycling kısa süre önce, “çöpleri” doğrudan çöplüğe götürmek yerine yeniden kullanım için sunan bir çöp temizleme hizmeti başlattı.

Evans ve Kuhn, Habitat for Humanity ve Salvation Army gibi ikinci el mağazaları işleten, onlara satılabilecek ürünler sunan ve satmayan şeyleri alıp yeniden kullanım mağazaları aracılığıyla bir ev bulmaya çalışan hayır kurumlarıyla yakın çalıştıklarını söylüyorlar.

Döngüsel ekonomiye ve israfı azaltmaya yönelik artan ilginin ortasında, benzer programları başlatmakla ilgilenen diğer topluluklar Veselinovic ve Kuhn ile temasa geçtiler ve yakında daha da yaygın hale gelmelerini umuyorlar.

Kaynak: CBC