Montreal sanatı, yaşam biçimi, etkinlikleri haricinde keyifli yemek içmek aktiviteleri için de gözde bir şehir. Bu yazımda son zamanların popüler ve çok daha çevre dostu akımı veganizm üzerinden Montreal’deki favori 5 mekandan bahsedeceğim. Vegan (!) kelimesini duyar duymaz irite olan bütün dostlarınızı aşağıdaki mekanlara gönül rahatlığı ile götürebilirsiniz. Veganizmi bir anda benimsemeseler bile önyargılarını kıracakları bir deneyim yaşayacaklarından eminim…

Chez José Café

Adres: 173 Duluth Ave E, Montreal, QC H2W 1H4, Canada

Vegan Mercimekli Burrito

Genç çalışanların, alternatif yaşam biçimini benimseyen insanların favori mahallelerinden biri de Plato; ve buradaki Duluth sokağı çok fazla seçenek sunuyor müdavimlerine. Bu sokak araba trafiğine kapatılmış; 1-2 katlı eski ve tatlı Montreal evlerine sahiplik yapıyor. Bu sokaktaki en dikkat çeken kahvaltıcılardan biri de Chez José Café! Burasının geniş ve kaliteli bir vegan kahvaltı sunmasının yani sıra menüsünde vegan olmayan seçenekler de mevcut. Brunch menüleri sizi doyurmadan kaldırmıyor; sebzeli tofulu kavurma, salata ve ekmek ile. Tofu tercih etmiyorsanız da mercimekli nefis burritonun tadına bakabilirsiniz. Ayrıca green smoothie de soğuk günlerde size güzel bir kahve alternatifi sunuyor.

Vegan Brunch Menüsü

Veganation

Adres: 6701 Av. Papineau, Montréal, QC H2G 2X4, Canada

Veganation vegan deneyiminizi bir seviye daha ileri taşıyarak 100% vegan menü imkânının yanı sıra bir de ürünlerinin %80’i organik içeriklerden oluşuyor. Burası aynı zamanda LGBTI+ dostu ve kadın yönetimi olan bir mekân. Ayrıca Montreal’de haylice fazla olan vegan bagel bulamama sorununa da nefis bagellarıyla çare buluyor. Buranın sıcak, samimi, bol bitkili iç dekoru eşliğinde çorba, salata, kiş, pad thai, lazanya gibi çeşitli dünya mutfaklarından yemekler tadabilir ve aynı zamanda mekânda satılan çeşitli vegan ürünleri evde kullanmak üzerine satın alabilirsiniz.

Vegan Tofulu Bagel

Umami Ramen & Izakaya

Adres: 6660 Rue Clark, Montréal, QC H2S 3E7, Canada

Tonkatsu (Kızartılmış Tempeh)

Klas ve alışılmışın dışında bir vegan akşam yemeği için destinasyon arıyorsanız tercihlerinizden biri Umami Ramen & Izakaya olmalı. Burası size tam anlamıyla vegan Japon deneyimi sunuyor. Mutfaktaki her ürün vegan ve yemekler (özellikle kızartma ürünleri) orijinal tariflerini aratmayacak cinsten! Şık tabaklarda servisleriyle de fine-dining veya date-night etkinliklerinizin vazgeçilmezi olabilir. Tabi fiyatlar da biraz ona göre konumlandırılmış durumda. Kokteylleri de sizi keyifle uçurmaya yetecek kadar bol alkollü ve lezzetli. Vegan da Japon yemeği nasıl olacak diyorsanız bu mekân sizin fikrinizi tamamen değiştirecek!

 

 

Crêperie du Marché

Adres: 7070 Avenue Henri-Julien Local CE16-17, Montréal, QC H2S 3S3, Canada

Karabuğday Unlu Glütensiz Krep

Montreal’e gittiyseniz bir diğer uğrak noktanız Jean Talon Lokal Ürün Pazarı olmalı. Burası yaz kış her daim açık olan ve taze meyve sebze ürünlerini uygun fiyata alabileceğiniz bir pazar yeri. Bir diğer özelliği ise buranın içinde yer alan Crêperie du Marché’nin sunduğu karabuğday unlu tatlı ve tuzlu krepler. Vegan seçeneği çok fazla olmamakla beraber glütenin dışına çıkıp bol proteinli ve lifli karabuğday ununu denemek için bile uğranması gereken bir mekan.

Jean Talon Lokal Ürün Pazarındaki Crêperie du Marché

Café Santropol

Adres: 3990 Rue Saint-Urbain, Montréal, QC H2W 1T7, Canada

Vegan yemek demek bütçenizi zorlamanız anlamına gelmiyor! Duluth sokağının sonundaki gizli cevherlerden biri de Café Santropol. Rahatlatıcı arka bahçesi, lezzetli ev yapımı sandviçleri ve çorbaları ve bütçeye uygun fiyatlarıyla burası adeta bir vaha. Yeme içme olarak Duluth sandviç ve vegan çikolatalı kek mutlaka denenmeli! Ayrıca limonata ve soğuk çayları ise çok az şekerli olmalarıyla biliniyor. Arka bahçesi ise turuncu balıklı minik havuzu, renkli dekorasyonuyla Türkiye’den bir çay bahçesi esintisi sunuyor.

Armutlu Kajun Peynirli Duluth Sandvic

Café Santropol Arka Bahçesi