Neden Kanada?

Kanada tüm dünyadan öğrenciler için, yurtdışında eğitimin her aşamasında tercih edilen en popüler lokasyonlardan biridir. 2019 yılında açıklanan son verilere göre Kanada’daki uluslararası öğrenci sayısı 640.000’in üzerindedir.

Peki, Kanada’nın uluslararası öğrenci tercihlerinde dünyadaki 4. Ülke olmasının nedenleri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Öncelikle hepimizin hem fikir olacağı gibi; dünya standartlarında, kaliteli bir eğitim imkânı uluslararası öğrencilerin ilk tercih nedenlerinden biri. Tabii alınan bu eğitim sonrasında PGWP (post graduate work permit), bizim deyimimizle eğitim sonrası çalışma izni, imkânı da öğrencilerin Kanada’yı tercih etmesindeki en büyük motivasyonlarından.

2021’de Kanada’da aktif olarak eğitim vermeye devam eden 175 devlet koleji (Community College), 500’e yakın özel kolej (Private College) ve 97 üniversite bulunmaktadır. Hangi statüdeki okulu tercih etmeniz gerekliliği ise gelecek planlarınıza ve amaçlarınıza bağlı olarak değişecektir. İyi bir eğitim ve eğitim sonrası çalışma izninin yanında, Kanada’nın güvenli yaşam sıralamasında dünyada ikinci olması, çok kültürlü yapısı nedeniyle uluslararası öğrencilerin dışlanmaya maruz kalmaması, aksine çok kültürlülüğün teşvik edilmesi gibi nedenler de Kanada’yı uluslararası öğrenciler için oldukça cazip bir lokasyon haline getiriyor.

Kültür ve Resmi Dil:

Amerikan, Avrupalı ve yerli halkın birlikte temelini attığı ve dünyanın her yerinden göçmenlerle daha da çeşitlenen Kanada kültürünün ilk yansıması, nezaket ve hoşgörüdür. Uluslararası öğrenciler ve göçmenlerin yasal haklarının korunduğu kadar toplum içinde sosyal hakları da korunmaktadır.

İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili bulunan Kanada’nın eğitim dili çoğu eyalette İngilizcedir ancak bazı eyaletlerde Fransızca eğitim daha yaygındır. Okul kabullerinde çoğunlukla, İngilizce için IELTS, TOEFL gibi sınav sonuçları ile kabul verilirken Fransızca için DELF, DALF gibi sınavlardan yeterli sonuç almanız beklenmektedir.

Konaklama ve Yaşam:

Uluslararası öğrenci olarak Kanada’da bulunurken en çok tercih edilen iki konaklama türü paylaşımlı öğrenci apartları ve aile yanı odalardır. Bunlar dışında okulların kampüs içindeki veya dışındaki yurtları, kiralık daire gibi seçenekler de bulunmaktadır.

Kanada Deneyimi:

13 eyaletten oluşan Kanada’nın büyük şehirleri sosyal ve kültürel aktivitelere ev sahipliği yaparken diğer şehirlerde doğa ile içi içe olmak ve tırmanış, dalış, yüzme, kayak gibi doğa sporlarını deneyimlemek mümkün.

Kanada’da Çalışma:

Kanada’da uluslararası öğrenci statüsündeyken yasal bir çalışma iznine sahip olmanızın yolu yükseköğrenim kurumlarında (College ve Universite) eğitim almaktır. Bu kurumlar dışındaki okullarda alınan eğitimler 6 aydan uzun olsa dahi çalışma izni almanızı sağlayamaz.

Eğitim Danışmanımızdan bilgi almak için Eğitim formumuzu doldurabilirsiniz. 

Yorum bırak