Kanada’da 100 yıllık bir geçmişe sahip Royal LePage Emlak Danışmanlık firmasının bir araştırma raporuna göre Toronto (ve genelde Kanada) emlak piyasası önümüzdeki beş yıl içinde daha da hareketlenecek ve kalabalıklaşacak.

“Royal LePage Baby Boomer Trends” araştırmasına göre önümüzdeki 5 yılda Kanada’da 1,4 milyon Baby Boomer’ın1 ev alması veya satması bekleniyor. Ev satın alacakların ise %32’si muhtemelen Toronto’dan da bildiğimiz tür bir apartman dairesini (Condo unit) tercih edecek.

“Raporda göze çarpan başka bir şey, Toronto gibi büyük şehirlerde Baby Boomer’ların %56’sının bugün yaşadıkları mahallelerin, bölgelerin emekli olduklarında çok pahalı geleceğine inanması” diyor Royal LePage’in CEO’su Phil Soper. “Baby Boomer’ların piyasaya tekrar çıkmalarına yol açan tetikleyici faktör daha hesaplı bir yerlere taşınma isteği. Bu hareket daha çok müstakil evlerden apartmanlar dairelerine (Condo), banliyö semtlerine doğru olacak gibi duruyor. Yani şunu diyorlar: “Bugüne kadar çalışmak ve çocuklarımı yetiştirmek için yaşadığım yer, yarı-emeklilik ya da tam emeklilik zamanlarım için uygun yer değil.”

Eğer Baby Boomer’lar gerçekten de önümüzdeki yıllarda apartman dairelerine (Condo) veya banliyö semtlerine akın ettikleri takdirde, bu ilgi doğrudan bu tarz gayrimenkul tiplerine fiyat artışı olarak yansıyacak.

Royal LePage’in 25-30 yaş aralığında yer alan, genelde şehirde yaşayan genç nüfus grubu (Millennials) ile ilgili araştırması bu yaş grubunun eskiden hiç olmadığı oranda emlak piyasasına girmeye hazırlandığını göstermişti. Görünen o ki Toronto’da bu genç alıcılar Baby Boomer’larla birleştiğinde önümüzdeki 5-10 yıl emlak piyasasında büyük bir hareketliliğe yol açacaklar.

Unutulmaması gereken bir nokta da tarihte hiç görülmediği kadar büyük oranda Baby Boomer’ın (%47’si) Toronto gibi pahalı şehirlerde çocuklarına ev alımı ve peşinat konularında destek vermeye başlamış olması.

Baby Boomer Nedir?

(1) “Baby Boom” bir Kuzey Amerika terimi. Özellikle Amerika’da II. Dünya savaşının bitiminde başlayıp 1960 yılı başlarına kadar süren, yıllık doğum hızında yaşanan büyük artışı ifade ediyor. Kuzey Amerika’da bu dönemde gelişen ekonomiye de paralel olarak 85-90 milyon kişi doğmuş. 1955 doğum artış hızının tepe yaptığı yıl ve bu dönemde doğanlara “Baby Boomer” deniyor. Bu kuşak sırf kalabalıklığıyla 70’lerin başlarında yaşadıkları şehirlerde bütün işleri doldurmuş ve birçok yaşam tarzı eğilimini topluma dikte ettirmiş. Bu kuşağın anti-otoriter ve kural tanımayan davranışları Amerikan ve Kanada kültürünü, toplumunu ve yaşamını yeniden şekillendirmiş.

Bunlar günümüzde var olan en büyük demografik grup ve şu anda Kuzey Amerika nüfusunun 4’te 1’ini temsil ediyorlar.

Günümüzde yaşamlarının en güçlü yıllarına giren ve emekli olmaya başlayan Baby Boomer’lar toplumu dönüştürmeye devam ediyorlar. Özellikle de kendi çocuklarının gündelik maddi yükü üzerlerinden kalktığı için piyasadaki kullanılabilir gelirin %70’i onlarda, dolayısıyla ürün ve hizmet pazarlayan firmaların gözünde en popüler grubu oluşturuyorlar.

Arkalarından gelen kuşak (bir çoğumuzun bildiği adiyla “X Kuşağı”) sayıca onlardan çok daha küçük.

Toronto ve civarında kiralık veya satılık ev, gayrimenkul yatırımı ve mortgage hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Lisanslı emlak danışmanları en yakın zamanda sizinle irtibata geçecektir.

 

Yorum bırak