Pek çoğunuzun takip ettiği üzere Express Entry çekilişleri Temmuz ayı başlarında yeniden başlayacak. Federal Skilled Worker çekilişleri Aralık 2020’den bu yana, Canadian Experience çekilişleri ise Eylül 2021’den bu yana yapılmıyor ve heyecanla sistemin normale döneceği günleri bekliyoruz.

Express Entry sistemindeki üç programın genel adı Federal High Skilled, ve tüm Federal High Skilled programları için 2022 yılında toplam 55,900 alım yapılması hedefleniyor. Çekilişler Temmuz ayı başında başlarsa, yıl sonuna kadar toplam 26 hafta var. Çekilişler daha önce olduğu gibi iki haftada bir olursa basit bir hesapla her çekilişte 4000 civarında kişi alınması gerekir. Tabii bu, geçmiş trendlere ve açıklanan hedeflere dayalı bir tahmin; çekilişlerin tam başlangıç tarihi, sıklığı ve türü hakkında şu anda herhangi bir bilgimiz bulunmuyor.

Şu anda çekilişlerin başlamasını bekleyen herkesin dikkat etmesi gereken bazı konular var – bu yazıda bu konuları 5 başlık altında topladım. 

Dil sınav sonucunuzun hala geçerli olduğundan emin olun & Henüz girmediyseniz bir an önce sınava girin

Şu anda hali hazırda havuzda olabilirsiniz ya da yakında profil oluşturmaya hazırlık yapıyor olabilirsiniz. Dil yeterliliğinizi belgelemek için kullandığınız sınav sonucunun (IELTS General, CELPIP General, TEF Canada, TCF Canada) geçerlilik süresi 2 yıl. Sonucunuzun başvuru daveti aldıktan sonra ve başvurunuzu yaptığınız zaman geçerli olması gerekiyor. Eğer havuzdaysanız yeni sınav sonucunu aldıktan sonra profilinizi güncelleyebilirsiniz. 

Elinizde henüz geçerli bir sınav sonucu yoksa hazırlanıp geçerli olan sınavlardan birine girin. Unutmayın, her ne kadar minimum gereklilik CLB 7 (Canadian Experience Class NOC B için CLB 5) olsa da bu puanların (CLB 7 IELTS’te her seviyede 6’ya denk geliyor) mevcut şartlarda sizi havuzda yukarılara taşıması mümkün değil. Minimum ideal puan bandını CLB 9 olarak tanımlamamız mümkün. Bu da CELPIP’ten her beceriden 9, IELTS’ten Dinleme bölümünden 8, diğer becerilerden 7 almak anlamına geliyor.

Hali hazırda havuzdaysanız profilinizde güncelleme gerekip gerekmediğini kontrol edin

Hayatınızda yeni iş, işten ayrılma, mezuniyet, yeni dil puanı, medeni durum değişimi, çocuğunuzun olması gibi değişiklikler varsa profilinizi güncellemeyi unutmayın. Profil aşamasında iş ve okul konusunda yalnızca o aşamada gereken detayları veriyoruz, başvuru davetinden sonra ise daha detaylı bilgi paylaşımı yapıyoruz. Profil aşamasında hangi bilgi ve detayların önemli olduğu konusunda desteğe ihtiyacınız olması halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profil oluşturma aşamasında gerekli olmayan bilgi girişi sistemin sizden gerekli olmayan dokümanları istemesine yol açıyor ve bu hem sizin için hem de başvuruyu değerlendiren memur için vakit kaybı anlamına geliyor. 

Puanınızı artırmak için herhangi bir alternatifiniz varsa değerlendirin

Hali hazırda havuzda 460 puanla aday olan birinin üzerinde 27 Nisan tarihi itibariyle 46,881 kişi vardı. 

Covid öncesi 460’lı, 70’li puanlar ‘iyi puan’ olarak değerlendirilirken, bakalım çekilişler yeniden  başladığında durum ne olacak. Eğer ‘tüm programlar’ çekilişlerine geri dönülürse ve her bir çekilişte davet alan kişi sayısı daha önceki çekilişlerdeki gibi 3000-4000 civarında olursa bir süre puanların çok yüksek seyredeceğini söylemek mümkün. Tabii eğer Express Entry çekilişleri beklenen bazı değişikliklerle beraber dönüş yaparsa -belirli meslek kodlarında çekilişler gibi- o zaman durum değişir. 

Bu nedenle puanınızı artıracak yolları değerlendirmeniz iyi olacaktır:

1- Dil yeterliliğinizi artırmak: Bu diğer alternatiflere göre en çabuk sonuç veren yol. Dil yeterliliği puan dağılımında en fazla etkisi olan faktörlerin başında yer alıyor. Eğer eşiniz ya da partnerinizle başvuruyorsanız her ne kadar onun dil sınavı alması zorunlu olmasa da eş/partner dil yeterliliğinin 20 puana kadar etkisi var; bu oldukça önemli bir katkı. 

2- Bitirmek üzere olduğunuz bir eğitim kademesi varsa onu bitirmek: Uzattığınız bir yüksek lisans eğitiminiz olabilir mesela; yoğunluktan bitirmeye fırsat bulamamış olabilirsiniz. Bu eğitimi tamamlamanız diğer özellikleriniz de iyi puan getiriyorsa (yaş, dil yeterliliği, iş deneyimi), onlarla birleştiğinde havuzda sizi daha üst sıralara taşıyacaktır. 

3- Kanıtlayamayacağınızı düşündüğünüz bir iş deneyimi: Görüştüğüm bazı adayların aslında kendilerine puan kazandırabilecek bir iş deneyimi olduğunu ama bunun farkında olmadıklarını görüyorum. Tabii bundan kastım SGK girişi yapılmış ama fiilen çalışılmamış işler değil. Her fırsatta paylaşıyorum, buraya da not düşeyim: Yalnızca SGK girişinin yapılması çalışmış ya da çalışıyor olmak değildir ve böyle bir durumu iş deneyimi olarak beyan eden kişiler yalan beyanda bulunmuş olurlar. Peki nasıl deneyimlerden bahsediyorum? Örneğin Kanada dışında öğrenciyken kazandığınız iş deneyimleri, freelance çalışmalar program şartlarına uymak kaydıyla size puan getirebilir. Ya da çalıştığınız yerlerden kriterleri karşılayan yazı alamıyorsanız deneyiminizi kanıtlamanın başka yolları olabilir. Böyle bir durumunuz varsa değerlendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Son 10 yılda ya da 18. doğum gününüzden itibaren (hangisi daha günümüze yakınsa)* Kanada dışında bir ülkede 6 ay ya da daha fazla yaşadıysanız adli sicil raporu almak için harekete geçin

Başvuru esnasında 18 yaşından önce bulunduğunuz herhangi bir ülkeden veya herhangi bir yaşta Kanada’da geçirdiğiniz süre için adli sicil raporu sunmanız gerekmiyor. Diğer taraftan, başvuru yaptıktan sonra, 18 yaşından itibaren hayatınızın herhangi bir döneminden ek belge olarak adli sicil kaydı istenebilir. Sistem son 10 yılda ya da 18 yaşından itibaren tek seferde 6 ay ve üzeri kalışlar için adli sicil kaydı ister ama örneğin birkaç sene içinde üçer, dörder ay sürelerle bir ülkede bulunduysanız sistem istemeden adli sicil raporu sunmanız iyi bir fikir olabilir. Çünkü sonradan talep edilme ihtimali var ve bu da vakit kaybına yol açacaktır. Bazı ülkeler, yalnızca IRCC’den bir talep mektubu varsa adli sicil kaydı verir. Bu ülkelerin listesine IRCC’nin web sitesinden ulaşmanız mümkün. Bu arada hali hazırda yaşadığınız ülkeden alınan adli sicil raporlarının 6 ay geçerlilik süresi var ama rapor orada yaşadığınız dönem sonrası alındıysa geçerlilik süresi yok. Buna rağmen IRCC isterse güncel bir adli sicil kaydı isteyebilir. 

Not: Türkiye adli sicil kaydı Türk vatandaşları için kolaylıkla e-devlet üzerinden alınabiliyor, bu nedenle Türkiye adli sicil kaydı için erken davranmanıza gerek yok.

*Örnek: 25 yaşında olan biri 10 yıl öncesinde 18 yaşından küçük olduğu için adli sicil kaydı, seyahat geçmişi gibi detaylarda 18. doğum gününden itibaren olan süre baz alınıyor. 40 yaşında olan biri için ise bu süre son 10 yıl oluyor. 

Maddi yeterlilik belgelemeniz gerekiyorsa hazırlıklı olun

Eğer Federal Skilled Worker programından aday iseniz profilinizde, minimum IRCC’nin belirlediği standartlarda, hesabınızda bulunan rakamı belirtmeniz, başvuru daveti aldıktan sonra da istenen şekilde kanıtını sunmanız gerekecek. Bu bağlantıdan başvuruya dahil olan kişi sayısına göre belirlenen rakamları görebilirsiniz. Eğer Canadian Experience Class programından başvurunuzu yapacaksanız maddi yeterlilik sunmaktan muafsınız. 

Express Entry başvurunuzda temsil ve danışmanlık hizmetine ihtiyaç duymanız halinde web sitemizde bulunan ön değerlendirme formundan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

1 Yorum

  • Avatar
    Rüstem A.
    Posted Mayıs 30, 2022 6:07 am 0Beğeniler

    Merhaba, yol göstericiliğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizlere ufak bir detay sormak istiyorum. Express Entry profili oluştururken Eğitim kısmında Eğitim tipi soruluyor. Sadece Full-time ile Part-time seçeneği var. Türkiye’de alınan AÖF açık öğretim programları hangi kategoriye ait acaba? Internet’te bununla ilgili pek bir şey bulamadım açıkçası.

    Saygılar

Yorum bırak