Express Entry’nin tüm kurallarını içeren Bakanlık Talimatlarında (Ministerial Instructions) önemli bir değişiklik gerçekleşti. 

Ek Kanada eğitimi puanı (öğrenim programının süresi ve türüne göre 15 ya da 30 puan) ile ilgili yönergeler PGWP uygunluğu ve süresi ile ilgili yapılan değişikliklere rağmen herhangi bir değişikliğe uğramamıştı. 

1 Mart 2020-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında programın bir kısmını ya da tamamını Kanada’ya gelmeden online olarak bitiren öğrencilerin PGWP uygunlukları ve süreleri zarar görmezken Express Entry’deki Kanada’da en az 8 ay fiziksel olarak bulunmak ya da programın yarısından çoğunun online olmaması maddeleri değişmemişti. 

Yapılan değişikliklerle bu maddeler anlamı netleştirecek bazı kelime değişiklikleri dışında korundu ama ek olarak bu maddelerden ikisini geçersiz kılan bir muafiyet durumu eklendi. 

Eski maddeler:

30(3)

(a) bir Kanada eğitim kurumunda Kanada’da eğitim görmüş olmak

(b) en az sekiz ay boyunca tam zamanlı eğitim görmüş olmak

(c) fiziksel olarak en az sekiz ay Kanada’da bulunmuş olmak

Yeni maddeler:

30(3)

(a) Kanada’da bulunan bir Kanada eğitim kurumunda eğitim görmüş olmak (in Canada, located in Canada olarak değiştirilmiş)

(b) bu eğitimin en az sekiz ayını tam zamanlı olarak tamamlamış olmak

(c) bu eğitimin en az sekiz ayında Kanada’da fiziksel olarak bulunmuş olmak

Bu maddeden sonra ise 3. alt maddenin altına aşağıdaki bölüm eklendi; bu yapılan en önemli değişiklik oldu:

Programının bir kısmını ya da tamamını 1 Mart 2020-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında tamamlamış kişiler için 3(b) ve 3(c) maddeleri uygulanmaz.

Ek olarak, normal şartlarda talimatların 30(5)(b) maddesine göre uzaktan eğitimin, programın yarısından fazlasını oluşturduğu bir programdan sertifika ya da diploma elde edilen kişiler ek Kanada eğitimi puanını alamıyorlar ama yukarıdaki istisna bu maddeyi de etkisiz hale getiriyor. 

Özetle programını belirtilen tarih aralığında Kanada dışında ya da online olarak tamamlayanların ek Kanada eğitimi puanlarına bir zarar gelmeyecek.

Bu değişiklikle beraber bugün tüm Express Entry aday havuzunda bulunan ve Kanada’da eğitim görmüş olan kişiler IRCC’den bir eposta aldılar ve bu eposta ile eğitim bölümünde üç ek soru daha cevaplayarak profillerini güncellemeleri istendi. 

Herhangi bir temsil hizmeti almıyorsanız ve aday havuzundaysanız bu soruları 2 Ağustos’a kadar yanıtlamanız gerekiyor. 

Express Entry başvurunuzda temsil ve danışmanlık hizmet almak için northernpathways.ca adresinde bulunan ön değerlendirme formunu doldurabilirsiniz. 

1 Yorum

  • Avatar
    Alimahmoufpour
    Posted Eylül 13, 2022 8:45 am 0Beğeniler

    Ben ve ailem kanada’ya gitmek istiyoruz

Yorum bırak