Bu yazıda, sıklıkla karşılaştığımız bir sorundan bahsetmek istiyorum. Bilebileceğiniz üzere Kanada’da geçici süreli ikamet eden kişilerin statüleri üç başlıkta gruplandırılabilir: Ziyaretçi, öğrenci ve çalışan. Bu statüleri alabilmek için kişiler belirli başvuru süreçlerinden geçerler ve başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler statülerinin ayrıntılarını içeren dokümanlara sahip olurlar.

Örneğin bir öğrenciyi ele alalım. Öğrenci vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan bir kişi pasaportuna vizesi (ülkeye giriş dokümanı) basıldıktan sonra bir onay mektubu alır ve ülkeye girişte bu mektubu sınır görevlisine vererek öğrenim izni belgesini alır (Study Permit). Eğer öğrenim programı iş dünyasıyla entegre bir eğitim modeline sahipse (co-op) öğrenci ülkeye girişte co-op çalışma iznini de alabilir. Bazı durumlarda bu çalışma iznine program başladıktan sonra da başvurmak mümkündür.

Eğer öğrenci öğrenim iznini uzatma başvurusu yaparsa (bu başvuru yalnızca kişi fiziksel olarak Kanada’da ise yapılabilir), bu defa başvurusu onaylandığında pasaportunu göndermez, izin belgesi adresine gönderilir. Öğrenci mezun olduktan sonra (uygunluğu olan bir program olduğunu varsayalım) mezuniyet sonrası çalışma izni başvurusu yapar ve bu defa sahip olduğu izin belgesi bir çalışma izni olur.

Tüm bu belgelerin üzerinde iznin koşullarını belirleyen maddeler yer alır. Her izin sahibinin bu koşulları üstün körü değil, anlayarak okuması ve izninin koşullarını çok iyi bilmesi ve bu koşullara uyması gerekir.

Yazımızın başlığıyla ilgili kısım bu noktada başlıyor. Öğrenci örneğimizle devam edelim. Öğrencimiz mezun olmuş ve mezuniyet sonrası çalışma iznini almış olsun. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz belge bu kişinin mezuniyet sonrası çalışma izni.

Gördüğünüz gibi iznin altında dört tane koşul mevcut. Biz ilk koşulu ele alacağız. Bu kişinin çalışma izninin şartlarına göre insanlarla yakın temas halinde olacağı işlerde çalışması mümkün değil. Bu işlere örnek olarak şunları verebiliriz:

Örnek işler

·         Sağlık kurumlarında çalışanlar

·         Klinik laboratuvar çalışanları

·         Bakım ve yaşlılık evlerinde hasta refakatçileri

·         İlkokul veya ortaokul veya çocuk bakımı ortamlarında çalışanlar

·         Çocuklara, yaşlılara ve engellilere evde bakım hizmeti veren kişiler

·         Kreş çalışanları ve diğer benzer işler

Eğer mezunumuz bu tür bir işte çalışmak istiyorsa yapması gereken şey bu koşulun kaldırılması için başvuruda bulunmak ya da ilk çalışma izni başvurusunu yaparken bu koşulun bulunmaması talebinde bulunmak. İkinci seçenek daha mantıklı çünkü diğer türlü iki defa başvuru harcı ödenmiş oluyor.

Peki elinizde bu koşulun olduğu bir çalışma izni varsa koşulun kaldırılması talebinde bulunmak için ne yapmak gerekiyor?

İlk olarak sağlık kontrolü yaptırmanız gerekiyor. Bu sağlık kontrolünü Kanada göçmenlik bakanlığının belirlediği bir klinikte yaptırmalısınız. Onaylı doktorların listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu sağlık kontrolünün İngilizce karşılığı ‘upfront medical exam’. Bu, IRCC sağlık kontrolü istemeden sizin bunu yaptırdığınız anlamına geliyor. Ardından gerekli tüm belgelerle birlikte çalışma izni koşullarınızı değiştirmek için başvuruda bulunuyorsunuz. IMM 5710 formunda, 1a) için “Kanada’da yapılması planlanan çalışmanın ayrıntıları” altında “Diğer”i seçmelisiniz. 1b) için ise, “Diğer”in açıklaması olarak, kaldırılmasını istediğiniz koşulları belirtmelisiniz. Son olarak da bu koşulların neden kaldırılması gerektiğine dair kısa bir açıklama mektubu eklemelisiniz.

Diyelim ki bu koşulu fark etmediniz, işvereniniz de fark etmedi ve örneğin çocuk bakımı işinde çalıştınız. O zaman ne oluyor? Çalışma izninizin şartlarına uymamış oluyorsunuz. Bunu fark eder etmez çalışmayı bırakmanız ve yapacağınız ilk başvuruda bu hatanızı beyan etmeniz gerekir. Bunu başvurunuza bir açıklama mektubu ekleyerek yapabilirsiniz. Çalışma izninin koşullarına uymamış olmak sonraki başvurularınıza olumsuz etki edebilir ama belirttiğimiz türde bir hatanın dürüst bir şekilde anlatılması durumunda affedilmesi olasılığı yüksektir. ,

Elbette en doğrusu kuralları bilmek ve bu tür sorunlar yaşamamak ama yaşandığı zaman da seçmeniz gereken yol sorundan kaçmak yerine dürüst bir şekilde hatanızı beyan etmek olmalı çünkü bu tür sorunların hiç beklemediğiniz şekilde karşınıza çıkma potansiyeli yüksektir.

 

Yorum bırak