Bugün Kanada Hükümeti, Kanada’nın sınır önlemlerinde yapılacak değişiklikleri duyurdu.

30 Kasım 2021’den itibaren geçerli olmak üzere, Kanada’ya giriş hakkı olan ve Kanada’dan ayrıldıktan sonraki 72 saat içinde ülkeye yeniden giren tam aşılı kişilerin giriş öncesi moleküler test sunmaları gerekmeyecek. Bu muafiyet yalnızca, tam aşılı Kanada vatandaşları ve kalıcı oturum sahipleri için geçerli olacak. Bu muafiyet, bir yetişkin refakatinde olan 12 yaşından küçük çocukları ve aşılama için tıbbi kontrendikasyonları olan kişileri kapsayacak.

Ayrıca 30 Kasım 2021’den itibaren geçerli olmak üzere Kanada, kabul edilen COVID-19 aşılarının listesini genişletecek. Liste, Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Kullanım Listesine uyan Sinopharm, Sinovac ve COVAXIN’i de içerecek.

Kanada Hükümeti ayrıca 15 Ocak 2022’den itibaren, şu anda giriş koşullarından muaf olan belirli yolcu gruplarının, yalnızca ülkeye giriş için onaylanmış aşılardan biri ile tam olarak aşılanmış olmaları halinde ülkeye girişlerine izin verileceğini de duyurdu. Bu gruplar şu şekilde:

 

  1. Ailesiyle yeniden bir araya gelmek için seyahat eden bireyler (18 yaşın altındaki aşılanmamış çocuklar, Kanadalı ya da kalıcı oturum izni sahibi olan birinci derece veya geniş aile üyesiyle yeniden bir araya gelmek için seyahat ettikleri takdirde muafiyetten yararlanacak);
  2. 18 yaş ve üstü uluslararası öğrenciler;
  3. Profesyonel ve amatör sporcular;
  4. Çalışma izni sahipleri (tarım ve gıda işlemede çalışanlar dışında); ve
  5. Kamyon sürücüleri de dahil olmak üzere temel hizmet sağlayıcılar.

15 Ocak 2022’den itibaren aşılanmamış veya kısmen aşılanmış yabancı uyruklu kişilerin, yalnızca tarım ve gıda işleme işçileri, deniz mürettebatı üyeleri, insani gerekçelerle ülkeye girenler, yeni kalıcı oturum izni sahipleri ve 18 yaşın altındaki bazı çocuklar gibi belirli gruplar için geçerli olan sınırlı istisna kriterlerini karşılamaları halinde Kanada’ya girmelerine izin verilecek.

Muafiyete tabi olan aşılanmamış yolcular, test, karantina ve diğer giriş koşullarına tabi olmaya devam edecek. Muaf olmayan aşılanmamış veya kısmen aşılanmış yabancı uyrukluların Kanada’ya girişine izin verilmeyecek.

30 Kasım’dan itibaren, Kanada içi ve dışı seyahat için aşı zorunlu olacak. Seyahat edenler, tıbbi olarak aşı olamama gibi sınırlı muafiyetlerden birine uygun olmadıkça, geçerli bir COVID-19 moleküler testi aşılamaya alternatif olarak kabul edilmeyecek.

Yorum bırak