2024’teki Ontario konut piyasasına dair yeni bir rapor var. Uzmanlar, ülkenin inatçı emlak fiyatlarının nihayet düşeceğini öngörüyor, özellikle de bazı pazarlarda.

Zoocasa adlı emlak şirketi, Yeni Yıl’da faiz oranlarının beklenildiği gibi düşse bile, 2023’ün yüksek faizlerinin ve genel enflasyonunun etkisinin “henüz tam olarak hissedilmediğini” söylüyor ve fiyatların daha da düşeceği dip noktasına henüz gelmedik.

Toronto gibi bölgelerde ev fiyatlarının, satışlardaki düşüşe rağmen çok fazla etkilenmediğinden dolayı hayal kırıklığına uğrayan alıcılar, özellikle bazı konut tipleri ve bölgeler için bu durumun yakında değişebileceğini öğrenebilir.

Zoocasa’nın raporuna göre, Ontario’daki ucuzlayacak bölgelerden biri yazlık bölgeler. Burada alıcıların “fiyatlar düşmedikçe pazara geri dönmeyeceklerini” belirtiyorlar.

“Birçok potansiyel alıcının bu sonbaharda kenara çekildiğini zaten gördük, aylık satışlar dünya genelinde düşüş gösterdi… birçok mülk tipinde teklif/fiyat arasında şu anda bir uçurum var,” diyorlar ve özellikle mortgage yenileme yaklaştıkça mülklerini satmak isteyen satıcıların ciddi şekilde fiyatları düşürmeleri gerekecek.

Ontario’da Konut Piyasasında Dalgalanmalar: Fiyat Düşüşleri ve Yatırım Tüyoları

Alıcıların “acil olmayan” durumlarına uyuyor, yani küçülme yapmak isteyen veya daha büyük bir alana ihtiyaç duyan insanları içeriyor.

“Bu alıcılar, ödemelerinin artma riskini almak yerine mevcut evlerine tutunmayı tercih ederek satın alma işlemlerini geciktirecek. Düşük satışlar, fiyatları çoğu segmentte düşürecektir,” diyor Zoocasa.

Ancak, bu her yerde geçerli olmayacak, çünkü en çok istenen ve rekabetçi bölgelerde fiyatlar yüksek kalacak. Bu da büyük şehirlerin merkezlerindeki mülkler ve iyi okul bölgelerindeki müstakil evleri içeriyor.

“En çok fiyat düşüşünden faydalanacak mülk tipleri, özellikle pandemi sırasında aşırı satılan ve spekülasyona uğrayan giriş ve orta seviye yazlık ve rekreasyonel mülkler olacak,” diyor rapor.”

Bu durumdan dolayı Zoocasa, yeni projelerin — özellikle yoğun kentsel bölgelerde yaygın olanların — devam eden yavaşlamasını ve 2024’te “ön inşaat ateş satışları”nda bir artış yaşanacağını öngörüyor.

Toronto’nun emlak piyasasındaki sıkışıklığın ardından, şehrin konut manzarası için gelecek yıl neler getirecek hala merak ediliyor. Bölgeye dair konut tahminleri biraz karışık ve tabii ki konut kredi faiz oranlarının düşüp düşmemesine bağlı.

Ancak, RE/MAX’ten gelen yeni tahminler, rakiplerinden farklı olarak, yeni yılda bölge için düşük fiyatlar vaat ediyor. Piyasa durgunluğuna rağmen ısrarla yüksek fiyatlar devam etse de, gayrimenkul şirketi tipik bir evin GTA’da 2024’te yaklaşık üç puan düşeceğini öngörüyor. Aynı durum Peterborough için de geçerli, Durham Bölgesi ve Grand Bend’deki mülklerde ise beş puanlık daha büyük fiyat düşüşleri bekleniyor.

Bu öngörüler arasında oldukça karmaşık bir tablo çizilmişken, özellikle göz alıcı Toronto için, bu durumun yanı sıra sonlandırılan ilan sayılarının artması, satışa sunulan mülklerin zor durumu ve piyasada geçen gün sayısındaki artış gibi diğer faktörlerle birlikte, önümüzdeki yılın zaman zaman daha çok alıcıya yönelik bir piyasa olacağı öngörülüyor, ki bu bölge için nadir bir durum.

Kaynak

Yorum bırak