Rapor yazarları, nüfus sağlığını iyileştirmek için konut, çocuk bakımı ve eğitime daha iyi finansman sağlanmasını talep ediyor.

Yeni bir rapora göre, 40 yıl öncesine göre British Columbia’nın başına ortalama olarak daha fazla aile doktoru bulunuyor, ancak baş yazarı, birini bulmaya veya randevu almak için hala Taylor Swift’in çok aranan Eras Turu için bilet almak kadar zor olabileceğini belirtiyor.

Perşembe günü Generation Squeeze adlı bir hayır kurumu tarafından paylaşılan Kanada Sağlık Bilgi Enstitüsü’nden gelen verilere göre, 2022’de her 100.000 kişi başına 270 doktor ile 1976’da 100.000 kişi başına 162 doktor bulunuyordu.

Raporun belirttiğine göre, Kanada’da en yüksek oranla Nova Scotia ile eşitlenmiş durumda ve ulusal ortalamadan olan her 100.000 kişi başına 244 doktorun oldukça üzerinde.

Eş-yazar Dr. Paul Kershaw, yaklaşık bir milyon British Columbialının aile doktoruna sahip olmadığı tahmin edilmesine rağmen, daha fazla doktorun işe alınmasının bekleme sürelerini azaltmak ve hasta bakımı ve sonuçlarını iyileştirmek için gümüş bir kurşun olmadığını belirtiyor.

2022’de Kanada bölgelerinde her 100.000 kişi başına düşen hekimler:

Kaynak: Canadian Institute for Health Information (Akshay Kulkarni/CBC)

“Sağlık bakımı sadece sağlığımızın çeyreğini oluşturmuyor… sağlığımız, doğduğumuz, büyüdüğümüz, yaşadığımız, çalıştığımız ve yaşlandığımız yerlerde başlıyor,” diyor, kar amacı gütmeyen Generation Squeeze’in kurucusu olan Kershaw.

“Ve bu, uygun ve güvenli evlere erişemediğimizde, kaliteli çocuk bakımına erişemediğimizde… işte o zaman yaralanır veya hasta oluruz ve daha fazla zamanımızı kliniklerimizde ve acil servislerimizde geçirmemize neden olur.”

Kershaw, 40 yıl öncesine göre B.C.’de şu anda daha fazla aile doktorunun pratisyenlik yaptığını söylüyor, ancak daha fazla insanın hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

“Tam olarak doktorlara erişimi elde etmek, tıpkı bir Taylor Swift konserine erişmek gibi, çünkü sırada çok fazla kişi var,” dedi.

Eyalet önümüzdeki hafta bütçesini sunmaya hazırlanırken, rapor, Kershaw’a göre, insanlar zaten hasta olduklarında tıbbi bakım harcamalarıyla orantılı olarak ayak uyduramayan uygun konut, çocuk bakımı, eğitim ve yaşam ücretlerini finanse etmek için tüm seviyelerdeki hükümetlerden talep ediyor.

Generation Squeeze’in kurucusu, “Tıbbi tarafı orantısız bir şekilde büyütüyoruz, ancak çocuk bakımına yapılan yatırımların, konuta yapılan yatırımların, yoksulluğun azaltılmasına yapılan yatırımların daha yavaş olduğunu bırakıyoruz,” dedi. “Erişilebilirlik krizini çözmek, cüzdan meselesi olduğu kadar bir sağlık meselesidir.”

CBC, rapor hakkında yorum yapması için eyalet Sağlık Bakanlığı’na başvurdu, ancak yayına verilmeden önce geri dönüş alamadı.

Daha Karmaşık Belirtiler Gösteren Hastalar

B.C.’de şimdi son dört yıldan daha fazla doktor olmasına rağmen, sayılar tam resmi yansıtmıyor, BC Doktorlar Derneği’nin eski başkanı Dr. Joshua Greggain’e göre.

“Bu rakamın şimdiye kadar sahip olduğumuzdan daha fazla görünmesini kabul ediyorum ama… hastalar hiç olmadığı kadar yaşlı veya karmaşık değil,” dedi CBC News’e.

“Tıp, 50 yıl önceki ’70’lerde veya ’80’lerde olduğundan daha karmaşık… bu nedenle bu karmaşıklık düzeyini sağlamak için daha fazla insan gerekiyor.” Son bir çalışma, B.C.’deki hastaların giderek karmaşık durumlarla doktorlara geldiğini buldu.

Geçen ay JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışma, B.C. hastanelerine gelen hastaların daha yaşlı, daha karmaşık tıbbi ihtiyaçlara sahip olduğunu ve yirmi yıl öncesine göre daha fazla reçeteli ilaç kullandığını buldu.

Greggain, B.C.’deki aile hekimlerinin karmaşık ihtiyaçlara sahip daha fazla hastayla başa çıkmaya çalıştığını söyledi, ancak sağlık sistemine yapılan yatırımların meyve vermesinin muhtemelen zaman alacağını belirtti. Aile doktorları için yeni bir tazminat modelinin geçen yıl uygulanmasına ve çok disiplinli kliniklerin ve toplum sağlık merkezlerinin oluşturulmasına işaret etti, daha iyi bir birinci basamak sağlık sistemi için adımlar attı.

“Bu konuda ilerleme kaydediyoruz. Anında olmuyor çünkü bu 30 veya 40 yıllık bir erozyon süreciydi,” dedi. “Bunu gerçekleşeceğinden çok umutluyuz. Sadece bugün henüz yeterince hızlı gerçekleşmiyor.”

 kaynak

 

 

Yorum bırak