Yaklaşan Ay Takvimi Yeni Yılı’nda, Çin Kanadalılarının karmaşık tarih ve mirasını düşünmek için iyi bir zaman. Eğer ülkenin en eski Çin mahallesinin nerede olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Victoria Chinatown Müze Derneği’ne (VCMS) göre, BC’deki Victoria Chinatown, Kanada’daki en eski hayatta kalan Çin mahallesi ve Kuzey Amerika’da kurulan ilk mahallelerden biridir.

Vancouver Adası’nda bulunan tarihi Chinatown, aynı zamanda kıtasındaki tek 19. yüzyıl binalarını ve “labirent özelliklerini” koruyan yerdir. Bu, VCMS ve Parks Canada’ya göre bölgeye yüksek bir kültürel miras değeri kazandırmaktadır.

Victoria’nın Chinatown Tarihi

1850’lerde Fraser Nehri Altını Rüşveti sırasında, Chinatown, zengin San Francisco tüccarlarının Fort Victoria’ya varışının ardından kuruldu. Bu tüccarlar, Centennial Square yakınında mağazalar kurarak şehri zenginleştirdi. Onları, bu dükkanlara malzeme sağlamak için Fraser Nehri’nde altın aramak üzere gönderilen San Francisco ve Çin’den gelen işçiler takip etti.

1862’ye gelindiğinde, Fort Victoria, Victoria Şehri’ne dönüşmüştü. Nüfus 5,000 kişiye ulaşmıştı ve 300 Çin göçmeni Cormorant ve Fisgard Caddeleri civarında yerleşmişti. İşte Kanada’nın ilk Chinatown’u burada ortaya çıkacaktı.

Victoria, British Columbia / Canada – Kasım 14, 2017 Fotoğraf: Shutterstock

1886 yılında Kanada Pasifik Demiryolu tamamlanarak Granville Köyü (kısa süre sonra Vancouver Şehri olacak) Kanada’nın batı kıyısındaki öncü limanı haline geldi.

VCMS’ye göre, 1911 ulusal nüfus sayımında Vancouver’da 3,559 Çinli ve Victoria’da 3,458 Çinli listelenmiş, bu da onu Vancouver’dan sonra Kanada’daki ikinci büyük Çin yerleşimi yaptı.

Parks Canada’ya göre, 20. yüzyılın ilk on yılında Victoria, Kanada’daki en büyük Çin nüfusuna sahipti.

1955 yılında, Victoria’nın Chinatown’u ulusal bir tarihî alan olarak belirlendi.

Günümüzde

Bugün, binalar pitoresk arkadları, ünlü dar sokakları ve kapalı avlularıyla zengin Çin Kanadalı mirasını temsil etmektedirler.

Ziyaretçiler, The Turntable adlı bir plak dükkanı, bir dizi hediyelik eşya mağazası ve özel mağaza, Friends and Family Bake ve The Faraway vintage giyim gibi birçok yerel mağaza, restoran ve galeriyi keşfedebilirler.

İşte karşınızda BC. Eğer henüz Victoria’nın Chinatown’unu ziyaret etmediyseniz, bu yazıyı tarihi önemini hatırlatıcı bir dostça hatırlatma olarak düşünün!

Fotoğraf: Barry Swackhamer, Eylül 15, 2011, www.hmdb.org/

 

 

kaynak

 

Yorum bırak